SİVİLCE HAKKINDA DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR

Somuncu Baba

Her sivilce aknedir: Ciltte akneye benzeyen bazı oluşumlar olabilir. Kıl kökü sivilcesi¸ kıl batıkları¸ kıl kökleri belirginleşmesi¸ kızarıklıklar ve ağız çevresindeki sivilcelenmeler (akne rosacea) farklı şekilde tedavi edilmelidir.

Toplumda daha çok ‘sivilce' olarak adlandırılan "Akne vulgaris" hastalığı¸ cilt sorunlarının en sık görülenleri arasında yer alıyor. Yapılan araştırmalara göre her 100 kişiden 85'i yaşamında bu sorunla 3-5 kez karşılaşıyor.


Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Ferzan Aytuğ¸ aknenin ciltteki yağ bezlerinin ve kil yapısının iltihaplanması olduğunu¸ fazla sebum üretimi ile gözeneklerin kapanması ve bir bakterinin (p.acnes) mevcut ortam bulması nedeniyle sorunun ortaya çıktığını belirtiyor. Akne yaygın bir sorun olduğu için bu konuda birçok yanlış bilginin ortada dolaştığına değinen Dr. Ayşe Ferzan Aytuğ¸ akne konusunda yanlış bilinen noktalar hakkında bilgiler veriyor:


1- Akne kalıtsal değildir: Akne çoğunlukla genetik bir hastalıktır. Ayrıca genetiğin etkisiyle oluşmayanları da vardır.


2- Akneyi sıkarsan kurtulursun: Aksine akne sıkılmamalıdır. Çünkü sıkılırsa aknenin içinde bulunan enfeksiyonu ve inflamasyonu da dağıtmış oluyorsunuz¸ bunun sonucunda hem yüzde iz oluşuyor¸ hem daha da büyüyor.


3- Aknenin nedeni tektir: Kişinin cildinde akne oluşmasında birçok faktör etkilidir. Bunlar arasında hormonlar¸ genetik nedenler¸ yağ bezlerindeki hücresel bozukluklar¸ bakteri çoğalmaları etkili oluyor.


4- Akneli cilt sık sık yıkanmalıdır: Her şeyin fazlası nasıl zararlıysa burada da aynı prensip geçerlidir. Yüzü çıplak elle¸ yıpratıcı¸ tahriş edici maddeler kullanmadan¸ sabah ve akşam iki defa olmak üzere yıkamak yeterlidir. Yüzü sürekli yıkamak¸ silmek¸ asit oranı yüksek ürün kullanmak sivilceleri daha da kötüleştirmekten başka bir şeye yaramaz.


5- Bir ergenlik sorunudur: Akne ergenlik döneminde başlar ama ömür boyu da sürebilir¸ bu nedenle ergenlikte başlayan ama her yaşta da görülebilen bir sorundur. Bu yüzden ergenlik döneminde sık yapılan bir hatayla bekle-gör politikasını izlemek yanlıştır. Sivilcelerin kendi kendine geçmesini beklemek yerine bir uzmandan yardım alınmalıdır. Sivilceler çıkar çıkmaz¸ sorun büyümeden önlem almak en doğru yaklaşım olacaktır. Çünkü bu sayede iz riski de azaltılmış olur.


6- Stresten olur: Günümüzde stres birçok hastalığın dolaylı faktörü oluyor. Stres akneyi alevlendirebilir. Aknenin varlığı da stresi artırabilir. Ayrıca kişinin kullanmış olduğu antidepresan ilaçlar da akneyi artırabiliyor veya akneye yol açabiliyor.


8- Sadece sivilce üzerine ilaç uygulanmalıdır: Akne tedavisi çok çeşitli ve kişiye özgü olmak zorundadır. Bu nedenle iyi araştırılıp tedavi edilmelidir. Sadece sivilce üzerine ilaç sürmek etkili değildir. Göz¸ dudak ve burun kenarı hariç tüm yüze uygulanmalıdır. Noktasal uygulama yapılması yanlıştır.


9- Bazı yiyecekler akneye yol açar: Hiçbir gıdanın bu konudaki etkisi tam olarak kanıtlanmış değildir. Bazı araştırmalar fazla süt ve süt ürünü akne yapabilir diyorsa da¸ net değildir. Ama kişi bir yiyeceği çok tükettiğinde ardından sivilcelerinin arttığını farkediyorsa daha az yemeyi deneyebilir.


11- Çok terleyince akne çıkar: Burada da aynı şey söz konusudur¸ her çok terleyen kişide akne çıkmaz. Ancak çok fazla spor yapılınca¸ sıcaklık ve terlemenin etkisiyle ciltte yağlanma artabilir. Bazı kişilerde bu yağlanma akneye yol açabilir. Bu nedenle spor yaparken yüzde yüz pamuklu geniş giysiler tercih edilmeli¸ terli kalmadan hemen duş alınmalıdır. Terleme ve akneye meyilli kişiler yüzme sporunu tercih etmelidir. Hamam¸ sauna¸ buhar odası kullanımı sivilceyi artırabiliyor.


12- Güneş sivilceye iyi gelir: İlk aşamada yağlanmayı kısa süreli olarak baskılayabiliyor. Ancak uzun süreli güneşle temas cildin soyulmasına¸ ölü hücrelerin gözenekleri kapatmasına ve sivilcenin tetiklenmesine yol açıyor. Lekelenme¸ deri kanseri ve iz riski de artıyor.


14- Yoğun temizleyiciler akne sebebidir: Cilde kese uygulanması¸ yoğun soyucu etkisi olan temizleyicilerden fazla oranda kullanmak¸ ciltte akneye neden olur.


15- Her sivilce aknedir: Ciltte akneye benzeyen bazı oluşumlar olabilir. Kıl kökü sivilcesi¸ kıl batıkları¸ kıl kökleri belirginleşmesi¸ kızarıklıklar ve ağız çevresindeki sivilcelenmeler  (akne rosacea)  farklı şekilde tedavi edilmelidir.


16- Sporcu destekleri akne yapar mı?: Spor yaparken kapasiteyi artırmak amacıyla kullanılan ve dışarıdan alınan destekler¸ çoğunlukla protein ve amino asit içeriyor. Eğer bunların içinde hormonlar varsa akne yapabiliyor.


18- Akneden istediğim zaman kurtulurum: Bu doğru değil¸ tedaviye erken başlamak izlerin daha az olmasını sağlıyor. Uzun zaman geçince tedaviye direnç gelişiyor. Geç tedavi nedeniyle iz gelişimi kaçınılmaz oluyor.


19- A vitamini içeren ilaçlar zararlıdır: Şiddetli sivilce sorunu yaşayan¸ cildi yağlı kişilere yaklaşık 30 yıldır izotretionin içerikli (A vitamini türevi) bir ilaç veriyoruz. Bu ilaç kullanımı aknenin en başarılı tedavi şeklidir. Tedaviye geç başlanması geri döndürülemez izlere neden oluyor. Bazı kişiler kulaktan dolma bazı bilgilerle bu ilaçtan rahatsız oluyor¸ korkuyor. Oysa korkmamak gerekiyor. Bu ilacı kullanan kişiyi takip etmek gerekiyor¸ çünkü geçici olarak karaciğer enzimlerini¸ kolesterol seviyesini artırabiliyor. Yaklaşık altı ay boyunca bu ilaçla tedaviye devam edilirse¸ yüzde yüze yakın başarı sağlanıyor. Kuruluk en çok görülen yan etkisidir. Cildi inceltiyor. Laser ve ağdadan bu ilacı kullanırken uzak durmakta yarar var. Kışın kullanılmasında yarar vardır¸ çünkü ışık hassasiyeti yaratır. Bu dönemde hamile kalınmaması gerekiyor. Kalıcı karaciğer hasarı yapmadığı gibi¸ depresyona da neden olmuyor.

Sayfayı Paylaş