ERİŞTELİ TAVUK

Somuncu Baba

Terbiyesi İçin Malzemeler


1 tüm tavukgöğsü


1 tutam biberiye


1 çay bardağı zeytinyağı veya sıvıyağ


Toz karabiber¸ tuz


Erişte İçin Malzemeler


1 paket erişte


Eriştenin Sosu İçin


2 diş sarımsak


2 yeşilbiber


2 domates


1 çay kaşığı domates salçası


Tuz¸ su¸ sıvıyağ/tereyağı


Hazırlanışı


Tavukgöğsünü ince ince dilimliyoruz. Bir kap içerisine alıp üzerine ince doğranmış biberiyeyi¸ limon kabuğunun rendesini ve suyunu¸ tuzu¸ karabiberi¸ zeytinyağı ya da sıvıyağı döküp iyice karıştırıyoruz.


Tavuklar bu şekilde beklerken diğer tarafta eriştemizi hazırlıyoruz. Bir tencereye eriştemizi döküp¸ üzerine sıcak su ilave edip kaynatarak pişiriyoruz. Vitamin kaybı olmaması için eriştemizin suyunu dökmeyeceğimizden su miktarına dikkat ediyoruz.


Erişte pişerken sosumuzu hazırlıyoruz. Büyük bir tavaya sıvıyağ (veya tereyağı) döküp sarımsağı¸ yeşilbiberi alıp kavuruyoruz. Üzerine domates salçasını¸ doğranmış domatesleri¸ tuzu koyup pişirmeye devam ediyoruz. Tuzunu ilave edip sos kıvamına getiriyoruz.


Suyunu çektirerek pişirdiğimiz erişteleri tavanın içine alıp sosla karıştırıyoruz. Teflon tavada veya ızgarada yüksek ateşte tavukları cız bız yapıyoruz. Erişteleri servis tabağına alıp üzerine tavukları dizip hiç bekletmeden servis ediyoruz.


Afiyet olsun.DEREOTU


Maydanozgillerden iplik biçiminde yaprakları olan güzel kokulu bir bitkidir. Sarı renkte çiçekler açar. İçerisinde sabit ve uçucu yağlar¸ tanen¸ pektin¸ reçine vardır.


Salata¸ çorba¸ soş balık ve et yemeklerinde kullanılan dereotunun tam bir şifa kaynağıdır. Gaz söktürücü¸ yatıştırıcı ve hazmettirici özellikleri bulunan dereotunun nefes açmak ve kötü ağız kokulardan arınmak için yarım ya da bir çay kaşığı tohumunun çiğnenmesinin yeterlidir. Mide krampları ve spazmlarında da oldukça etkili olan dereotu¸ tohumlarının kusma¸ hıçkırık ve karın şişmesi gibi rahatsızlıklara da iyi gelmektedir.

Tohumlarından yapılan çay¸ bağırsak yanmaları¸ karın ağrıları ve idrar yapamama gibi durumlarda fayda sağlamaktadır. Yine tohumları¸ sindirim sisteminde ishale neden olan birçok bakteriye karşı vücudu koruyor. Hayvanlar üzerindeki denemelerde¸ damarlarda genişlemeyi arttırdığı ve kan basıncını düşürdüğü¸ solunumu teşvik ettiği ve kalp atış hızını azalttığı belirlenmiştir. Yine fareler üzerinde yapılan denemelerde¸ dereotu yapraklarından çıkarılan coumarin (vanilyaya benzeyen koku) 14 günlük kürü ile farelerin kan serumunda trigliserit seviyesinde yüzde 50¸ toplam kolesterol seviyesinde ise yüzde 20 azalma belirlenmiştir.


Aynı zamanda sindirime yardımcı ve idrar söktürücü özelliği de bulunan dereotu düzenli tüketilmesi durumunda¸ emzikli kadınların sütünü arttırmaktadır.


Çürüme¸ ezilme¸ sancı¸ öksürük¸ uykusuzluk¸ sarılık¸ iskorbüt¸ ağrılı yerler¸ karaciğer¸ safra ve bağırsak problemleri¸ böcek sokmaları gibi rahatsızlıklarda da kullanılmaktadır.


Dereotu çayı yapmak için¸ ezilmiş 2 çay kaşığı dereotu tohumunu¸ kaynamakta olan suya atarak 2-3 dakika kaynatılması yeterlidir. On dakika kadar çayın demlenmesi beklendikten sonra¸ her yudumda nefesin açıldığı hissedilecektir. Çocuklara¸ gaz ve sancı durumlarında¸ seyreltilmiş çaydan daha az miktarlarda verilebilir.

Sayfayı Paylaş