TİTİZ ANNELER VE HASTA ÇOCUKLAR

Somuncu Baba

Çocuklarda sık görülen boğaz ağrılarında en sık görülen neden¸ enfeksiyonlar ve özellikle tonsillit ve farenjit diye adlandırdığımız¸ bademcik ve yutak dokularının iltihaplanmasıdır. Boğaz bölgesinde yerleşen bademcikler¸ yutak duvarında bulunan lenf yapısı ve genizde bulunan geniz eti dokusu nedeniyle çocukluk çağında çok aktiftir. Bu nedenle en hafif üst solunum yolu enfeksiyonlarında mesela nezlede bile bu dokular¸ kişinin yapısı¸ mikrobun türü¸ mikrobun hastalık yapma gücü¸ yaşam koşulları gibi pek çok etkene bağlı olarak¸ hafif veya çok şişe

Sonbahar – kış döneminde çocuklarda en sık görülen hastalıklar arasında soğuk algınlığı (nezle)¸ grip¸ bademcik¸ farenjit ve kulak iltihapları¸ küçük çocuklarda ise larenjit yer alıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Asuman Akça¸ özellikle de yuvaya gitmeyen ve evde çok hijyenik koşullarda bakılan titiz annelerin çocuklarının okul veya yuvaya başladıktan hemen sonraki dönemde sık hastalandığına dikkat çekiyor. Bağışıklığı yeterince gelişmediği için yuvadaki diğer arkadaşlarından bulaşan hastalıklar¸ bu çocuklarda ateş ve öksürük¸ geçmeyen üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabiliyor. Çocuklarda 200'ü aşkın soğuk algınlığı yapan virüs bulunduğunu belirten Dr. Asuman Akça¸ sağlıklı çocuklarda üst solunum enfeksiyonlarının bir hafta içinde kendiliğinden geçmesi gerektiğini vurguluyor.


Dr. Asuman Akça¸ bu hastalıkların nedenleri ve tedavileriyle ilgili şu bilgileri veriyor:  Solunum yollarını tutan hastalıkların en sık nedeni enfeksiyonlar¸ bunların da¸ en sık etkeni virüs dediğimiz mikroplardır. Nadiren bakteri ve çok daha nadir olarak diğer mikroplar¸ solunum yollarının herhangi bir bölümünü tutabilir. Hastalık yerleştiği organa özgü bazı belirtiler verebiliyor. Bunlar kulak ağrısı¸ ses kısıklığı¸ bronşite bağlı öksürük¸ nefes darlığı¸ hışırtı. Ortak bulgular ise¸ ateş¸ kırgınlık¸ halsizlik¸ iştahsızlık¸ baş ağrısı¸ burun tıkanıklığı¸ burun akıntısı¸ kas ağrıları¸ bazen bulantı¸ kusma¸ ishal.


Hastalığın tedavisinde muayene sonucuna göre ve sebebe yönelik ilaç seçimi yapılabiliyor. Eğer ateş varsa¸ ateş düşürücü şuruplar¸ gerçekten öksürük rahatsız ediyorsa öksürük ilaçları kullanılıyor. Ciddi bir enfeksiyon oluştuysa da doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi veriliyor. Ancak¸ genellikle sağlıklı çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları bir hafta içinde kendiliğinden geçebildiği için¸ gereksiz ilaç kullanmamak¸ bol sıvı desteği yapmak¸ taze meyve ve meyve suyu vermek¸ yatak istirahati¸ bitki çayları ve bal (alerji yoksa ve doktor öneriyorsa ) çok daha iyi ve yeterli bir çözüm olabiliyor.


Çocuklarda sık görülen boğaz ağrılarında en sık görülen neden¸ enfeksiyonlar ve özellikle tonsillit ve farenjit diye adlandırdığımız¸ bademcik ve yutak dokularının iltihaplanmasıdır. Boğaz bölgesinde yerleşen bademcikler¸ yutak duvarında bulunan lenf yapısı ve genizde bulunan geniz eti dokusu nedeniyle çocukluk çağında çok aktiftir. Bu nedenle en hafif üst solunum yolu enfeksiyonlarında mesela nezlede bile bu dokular¸ kişinin yapısı¸ mikrobun türü¸ mikrobun hastalık yapma gücü¸ yaşam koşulları gibi pek çok etkene bağlı olarak¸ hafif veya çok şişebiliyor¸ ağrıya neden olabiliyor.


Boğaz ağrısına neden olan hastalık etkeni virüsler ise kesinlikle antibiyotik kullanılmamalı¸ hasta sıkı takip edilmeli¸ 3 gün içinde ateş düşmemişse¸ tekrar değerlendirilmeli¸ gerekirse tetkikler ile tanı doğrulanmalıdır. Ancak etken bakteri olduğunda¸ hastanın durumuna göre uygun antibiyotik tedavisi verilmelidir. Bol sıvı boğazı yumuşatan bitki çayları¸ pastiller¸ bal ve yatak istirahati önerilebilir.


Büyüklere önerilen babaanne reçeteleri bir yaş üstündeki çocuklara da önerilebilir. Özellikle ıhlamur¸ mayıs papatyası¸ adaçayı¸ zencefil ve bal¸ limon karışımı öksürük ve boğazı yumuşatmada etkili olabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken¸ her şeyin herkese uygun olamayacağıdır. Öncelikle çocuğun hastalığı nedir¸ önemli ve bakteriyel bir hastalık mıdır? Antibiyotik veya diğer ilaçları kullanması gereken bir durum var mıdır? Yoksa hafif bir soğuk algınlığı ile seyreden viral enfeksiyon mudur? Bu ayırımı¸ doktor yapar ve o çocuk için bitkisel çayları uygun görürse verilebilir¸ alerjisi olan çocuklarda¸ önemli bir hastalığı olanlarda bu tür bir tedavi vakit kaybına veya zarara yol açabilir. Unutulmaması gereken çok önemli bir husus da bitkisel destek ürünlerinin de¸ bazı ilaçların da¸ bu tür viral hastalıklarda bir mucize yaratamayacağıdır.

Sayfayı Paylaş