DÜĞÜN ÇORBASI

Somuncu Baba

Malzemeler– 6 kişilik


250 gram küçük doğranmış kuşbaşı et


6 su bardağı su


Tuz


Terbiyesi için


3 çorba kaşığı un


1 adet yumurta sarısı


1 çay bardağı yoğurt


Yarım limon suyu


Üzeri için


1 çorba kaşığı tereyağı


1 çay kaşığı kırmızı pul biber


Hazırlanışı


Eti tencerenin içerisine alıp tuz ve suyunu ilave ettikten sonra yumuşayana kadar haşlıyoruz. Bir kâsede un¸ yumurta sarısı¸ yoğurt¸ limon suyunu bir arada çırpıyoruz. Çorba suyundan da bir miktar katıp terbiyeyi pürüzsüz hale getiriyoruz. Yavaş yavaş çorbaya terbiyeyi ilave ediyoruz. 5 dakika kadar kaynatıp altını kapatıyoruz. Üzerine pul biberli tereyağını yakıp çorbayı servise hazırlıyoruz. (Kuzu gerdan etini de tercih edebilirsiniz.) Afiyet olsun.


ENGİNAR


Sahip olduğu vitamin ve minerallerle tam bir sağlık dostu olan enginarın yapraklarının da yenmesi öneriliyor. Posa yönünden çok zengin olan ve karaciğeri temizleyici özelliği bulunan enginarın¸ faydaları saymakla bitmiyor. Damar sertleşmesini engelleyen¸ kanı temizleyen¸ beyin hücrelerini yenileyen enginar¸ aynı zamanda kolesterol düşmanı olarak da biliniyor. Enginar¸ içerdiği bazı maddeler sayesinde birçok önemli özelliklere sahip¸ besin değeri yüksek bir sebzedir protein¸ karbonhidrat¸ lif¸ fosfor¸ kalsiyum¸ demir¸ sodyum¸ potasyum¸ magnezyum¸ çinko¸ A¸ B1¸ B2¸ B6 ve C vitaminlerini bünyesinde barındıran enginar¸ buna karşılık besin değeri son derece yüksek olan bu sebze kolesterol içermez.


Ayrıca antioksidan özellikleri nedeniyle karaciğere çok faydalı olan enginarda bulunan “Cynarin” maddesi karaciğer¸ safra kesesi¸ böbrekler ve bağırsak sisteminin düzenli çalışmasına yardım eder. Yine¸ yiyeceklerin sindirimini kolaylaştıran enginar¸ mide ve bağırsakları dezenfekte edici özelliği ile ishale de iyi gelir. Güçlü bir idrar söktürücü olduğu gibi böbreklerin çalışmasını da düzenleyerek vücuttaki zararlı sıvıların dışarı atılmasını kolaylaştıran enginar¸ böbrekteki kumların dökülmesine de yardım eder.


Enginarın kanı temizlediği ve toksik maddelerin idrarla dışarı atılmasını sağladığı bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda enginarın sindirim sisteminin yanı sıra kalp için de yararlı olduğu¸ kalp kaslarını güçlendirerek kalbin daha rahat çalışmasını sağladığı¸ kolesterolü ve trigliseridi düşürdüğü ve damar sertliğine iyi geldiği saptanmıştır. Enginar¸ içerdiği bir tür nişasta olan insülin sayesinde kandaki şeker düzeyini düşürülmesine yardım eder¸ bu nedenle şeker hastalarını da rahatlıkla tüketebilir. Devam eden araştırmalarda enginarın içerdiği sylmarin sayesinde¸ hücrelerin hasar görmesinin yavaşladığı prostat¸ meme ve rahim ağzı kanserlerini önleme konusunda da etkili olduğu ve içerdiği posa¸ mineral ve vitaminler sayesinde vücudu dinlendirdiği¸ dinçlik ve gençlik verdiği¸ hücrelerin yıpranmasını engelleyerek yaşlanmanın da etkilerini azalttığı görülmüştür.

Sayfayı Paylaş