ATOM PASTA

Somuncu Baba

Malzemeler– 10 KİŞİLİK


4 su bardağı soğuk süt


2 paket kakaolu krem şanti


2 paket kakaolu pötibör bisküvi


1 paket sade pötibör bisküvi


1 su bardağı dövülmüş ceviz


1 su bardağı fındık – tüm olarak


1 çay bardağı çekirdeksiz kuru üzüm


10 adet kuru kayısı


1 adet elma


1 adet muz


Sosu için


1 su bardağı süt


3 çorba kaşığı kakao


2 çorba kaşığı toz şeker


1 çorba kaşığı nişasta


1 tatlı kaşığı tereyağı veya margarin


Üzerini süslemek için


Fındık ve kayısı


Hazırlanışı


Krem şanti ve sütü koyulaşana kadar çırpıp buzdolabında bekletelim. Bu arada bir kabın içerisine bisküvileri elimizle kırarak ufalayalım. Üzerine fındık ve dövülmüş cevizi¸ küp küp kesilmiş elmayı¸ muzu¸ kayısıları ve kuru üzümü ilave edelim. Buzdolabından çıkardığımız krem şantiyi malzemelerin üzerine ekleyip¸ karıştırarak harmanlayalım. Daha kolay hazırlamak için eldiven takarak elimizle karıştıralım.


Bir cam kâse veya kek kalıbı içerisine streç film döşeyerek karışımı kalıba doldurup üzerini düzeltelim. Streç film ile kapatıp donması için buzluğa koyup 6 saat bekletelim.


Pastanın sosu için; tavaya süt¸ kakao¸ nişasta¸ toz şeker ve yağı ilave edip tahta bir kaşıkla kaynayıncaya kadar sürekli karıştıralım. 1 dakika daha kadar kaynatıp ocaktan alalım.


Pastayı geniş bir servis tabağına çevirip üzerindeki streç filmi pastayı bozmadan çıkartalım. Üzeri için hazırladığımız sıcak sosu gezdirerek dökelim. Sos biraz soğuyunca üzerini kayısı ve fındık ile süsleyerek servis yapalım.


Afiyet olsun.


 


KABAK ÇEKİRDEĞİ


Kabak çekirdeği¸ minerallerin mükemmel bir kaynağıdır. Bir bardağın ¼ ünü dolduracak kabak çekirdeği çinkonun tavsiye edilen günlük alımının %20 sini¸ magnezyum ve manganezin ise %50 sini sağlamaktadır. Bazı B vitaminlerini içerdiği gibi kemik sağlığı ve kan pıhtılaşması için ihtiyaç olan K vitaminini önemli bir miktarda da içermektedir. Yağ içeriğinde ise kabak çekirdeği¸ hormon dengesi¸ beyin fonksiyonu ve cilt sağlığı için ihtiyaç olan omega 3 ve omega 6 esansiyel yağlarını birlikte almak için iyi bir kaynaktır.


Kabak çekirdeği ciddi bir bağırsak kurdu düşürücüdür. Tuzsuz tüketildiğinde çok hızlı ve etkili bir şekilde tenya ve bağırsakta üreyen diğer parazitleri düşürücü etkisiyle kabak çekirdeği iyi bir mikrop karşıtıdır. Bunun için çocuklarda 40g büyüklerde 100g tuzsuz kabak çekirdeği yeterlidir.


Kabak çekirdeğinin asıl mucizesi iyi huylu prostat büyümesi (BPH) ile ilgili. Şu an kabak çekirdeğinin BPH'ı azalttığı hatta önlediği tıbben kanıtlanmış ve kabul görmüş durumda. Yine BPH'la bağlantılı ortaya çıkabilecek idrar yolları bozukluklarına da faydalı. Bu mekanizma phystosterin denen bir madde sayesinde oluyor. Kabak çekirdeği karotenoid içeriyor. Yapılan araştırmalar karotenoidden zengin beslenen erkeklerin BPH riskinin düşük olduğunu gösteriyor. Ayrıca idrar yollarında oluşan yanmayı önlüyor.


Kabak çekirdeğinin öne çıkan bir diğer faydası kalın bağırsak kanseri riskini azaltması. Ayrıca içerdiği E vitamini ile hücre zarının oxide olarak bozulmasını önlüyor. Sağlıklı hücreler kanserde önemli rol oynuyor. Yine içeriğindeki fosfor kemik oluşumuna yardımcı oluyor¸ böbrek fonksiyonlarını düzenliyor. Sağlıklı kemikler kemik kanseri riskinin azalması anlamına geliyor. Lif içeriği de kanserle ilişikli. Lifli gıdalar kabızlık sorununu ortadan kaldırıyor. Kabızlık önlenince antioksidan yani kanser yapan maddeler bağırsaklarda daha az kalıyor bu da kanser riskini azaltıyor. Son olarak içerdiği E vitamini geç yaşlanmamızı ve yaşlılığımızı genç gibi geçirmemizi sağlıyor.

Sayfayı Paylaş