PASTIRMALI TAVUK SARMA

Somuncu Baba


Malzemeler


8 adet ince dövülmüş tavukgöğsü


2 çorba kaşığı eritilmiş tereyağı


8 dilim dilpeyniri


8 dilim pastırma


8 tane ıspanak yaprağı


Tuz¸ karabiber¸ toz kırmızıbiber¸


Kekik veya biberiye¸ kürdan


 


Hazırlanışı


Eritilmiş tereyağı¸ tuz¸ karabiber¸ kırmızıbiber¸ kekik veya biberiye karışımını dövülmüş tavukgöğsüne sürüyoruz. Artan karışımı¸ üzerine sürmek için bir kenara ayırıyoruz.


Dil peynirini ve pastırma dilimini¸ sıcak suya batırıp çıkardığımız ıspanak yaprakları ile beraber tavukgöğsünün üzerine yerleştiriyoruz. Rulo şeklinde sarıyoruz. Açılmaması için kürdan ile tutturuyoruz. Bu işlemi bütün tavukgöğüslerine yapıp tepsiye diziyoruz.


Üzerlerine kalan tereyağlı karışımdan sürüp 200 derece fırında kızarıncaya kadar pişiriyoruz. Yeşil salata ve pilav ile sunum yapıyoruz.


Afiyet olsun.  


 


 


 


KIZILCIK


Kızılcıkgiller familyasından 4-8 metre yüksekliğinde¸ çalı şeklinde sarı çiçekli bir ağaç olan kızılcık meyvesi¸  yaprağı¸ ağacının kökü¸ gövdesi ve kabuğuyla adeta bir şifa kaynağıdır. Kırmızı renkli ve oval meyvesi C vitamini açısından zengindir. Meyveleri şeker¸ müsilajlı maddeler ihtiva eder. Kabuklarında ise reçineli maddeler¸ tanen ve müsilaj vardır. Çiçekleri yapraklarından önce açar. Yaprakları karşılıklı dizilmiştir. Meyveleri sonbaharda olgunlaşır ve parlak kırmızı renktedir.


Faydaları


Kızılcıktaki C vitamini portakalın iki katı olduğu ve bu nedenle kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen antioksidan özellik taşır. Kızılcık suyu mide kanserine neden olan pylori bakterilerini yok eder¸ mideye kuvvet verir. Yine kızılcık suyundaki esanslar göğüs kanserini engeller. Vücut direncini arttırır. Kolesterole ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelir. Bağırsak yaralarına iyi gelir. Gazı önler. Ağız paslanmasını ve ağız yaralarını giderir. Diş ve diş eti ilgili rahatsızlıkların ortaya çıkmasını önler. Mikrop öldürücüdür. İltihaplanmayı önler ve alerjileri azaltır. Ateş düşürücü etkisi ile özellikle menopozda faydalıdır. Kanın pıhtılaşmasını sağlar. Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Kızılcık ağacının kabukları ishali kesmeye yardımcı olurken¸ meyveleri ise ishal yapıcıdır. Ayrıca kabukları ateş düşürür.


Nasıl Kullanılır?


Kızılcığın kabukları ve meyvesi kullanılır. Yaprağı ezilip yaraya sürülürse iyileşmesine yardımcı olur. Meyvelerinde kızılcık reçeli¸ hoşafı ve kompostoso yapılır. Kızılcık suyu uykusuzluğa iyi gelir. Kızılcık şurubu vücuda kuvvet verir. Kızılcık ağacının kabukları kaynatılarak etkili bir ateş düşürücü elde edilir. Ayrıca¸ Kabukları toz haline getirilip yaraların üzerine mikrop öldürücü olarak serpilebilir.


 


 

Sayfayı Paylaş