ÖZBEK PİLAVI

Somuncu Baba

Malzemeler– 8 KİŞİLİK


Kemiksiz kuzu kolu (8-9parça)


2¸5 su bardağı yasemin pirinç


2 adet orta boy kuru soğan


4 adet havuç


1 kahve fincanı kuş üzümü


1 kahve fincanı dolmalık fıstık


1 su bardağı haşlanmış nohut


1 çorba kaşığı domates salçası


200 gr tereyağı


5 su bardağı su


Tuz¸ yenibahar


 


Hazırlanışı


Kuru soğanları ince yemeklik şekilde doğruyoruz. Tereyağının yarısını soğanları kavurmak için tencereye alıyoruz. Kavurduğumuz soğanlar pembeleşmeye başlayınca eti¸ dolmalık fıstığı¸ kuş üzümü¸ havuç ve tuzu ilave ediyoruz. Kavurmaya devam ediyoruz¸ etler kızarınca 5 su bardağı suyu da ilave ettikten sonra tencerenin kapağını örtüp orta ateşte pişiriyoruz.


Ilık tuzlu suda 2¸5 su bardağı pirincimizi 20 dakika ıslatıyoruz. Sonra yıkayıp süzüyoruz. Pilavı pişireceğimiz tencereye kalan tereyağını alıp pembeleştiriyoruz. Süzülen pirinçleri ve 1 kaşık domates salçasını ilave edip kavuruyoruz. Kavurduğumuz pirinçlerin üzerine haşlanmış etli malzemenin tamamını suyu ile beraber ekleyip kapağı kapalı olarak pişmeye bırakıyoruz. Pilavımız göz göz olunca haşlanmış nohutu ilave edip 15 dakika kısık ateşte demlenmeye bırakıyoruz. Arzu ederseniz tencere kapağına kâğıt havlu da koyabilirsiniz.


Servisten önce üzerine yenibahar serpebilirsiniz. Afiyet olsun.


 


Antepfıstığı


10 metre yüksekliğinde bir ağacın meyvesi olup şam fıstığı olarak da bilinen ve adını¸ ülkemizde en çok yetiştiği yer olan gaziantep'ten alan¸ antepfıstığı ağacının¸ yağlı ve ince kabuklu yemişine denir. Besin değerleri ve kalorisi yüksek bir besin olan antepfıstığı bol miktarda protein ve mineral barındırır. Özellikle b1 vitamini¸ b2 vitamini¸ e vitamini ve c vitamini ile potasyum¸ magnezyum¸ kalsiyum¸ fosfor ve demir minerali açısından zengindir. Antepfıstığı üzerine yapılan araştırmalarda¸ kronik kalp rahatsızlıkları ve kanser riskini azaltan 'resveratrol' adlı antioksidan maddenin antepfıstığında da bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca¸ doymamış yağ oranı yüksek bir besin olan antepfıstığı kolesterolü yükseltmez. Antep fıstığı protein yönünden 2 kat¸ fosfor yönünden 4 kat sığır etinden daha üstündür. Antepfıstığı şeker hastalığında kullanılabilir. İnce bağırsakta glikoz emilimini azalttığı için kan şekerinin yükselmesini önler.


Faydaları


Antepfıstığı vücuda enerji verir. Yorgunluğu giderir. Bedeni ve zihni kuvvetlendirir. Karaciğerin ve bağırsakların düzenli çalışmasına faydalıdır. Böbrek ağrılarını hafifletir. Antepfıstığında kolestrol yoktur kandaki kolesterol seviyesini düşürür. Kroner kalp hastalığının riskini azaltır. Vücudun gelişmesini destekler. Hastalarda iyileşmeyi hızlandırır. Akciğer için iyi bir iltihap temizleyicidir. Göğsü yumuşatır¸ ağrılarını hafifletir¸ öksürüğün geçmesine yardımcı olur. Böbrek ve safra kesesi ağrılarını hafifletir. Hastalıktan sonrası nekahet dönemlerinde de antepfıstığı vücudumuzun dostudur. Bir terkip içinde veya tek başına tüketilen fıstık¸ nekahet dönemin rahat ve kısa sürmesini sağlar¸ bünyeyi dirençli hale getirir.


Kullanımı


Antep fıstığı bazı yemeklerde¸ pastalarda kullanılarak tüketildiği gibi¸ sade olarak de yenilir.

Sayfayı Paylaş