ANJİNA VE KALP KRİZİ

Somuncu Baba

"Çoğu zaman 5 dakikadan kısa sürer¸ ancak yarım
dakikadan kısa olabileceği gibi yarım saatten uzun
da olabilir. Sizde oluşan anjina ataklarının suresini ve
gelen ağrının şeklini siz bulacaksınız. Eğer devamlı
olarak değişkenlik gösteriyorsa bunu doktorunuza
belirtmeniz gerekir."

 


Anjina Nedir?


Anjina¸ kalbe yetersiz kan gelmesi sonucu meydana gelen geçici göğüsağrısıdır. Sıkıntı¸ ağırlık¸ huzursuzluk¸ uyuşukluk¸ yanma¸ baş veya göğsünarkasında parçalanma hissi şeklinde olabilir. Kollara¸ boyna ve çeneye yayılabilir. Anjina¸ genellikle yorulma¸ yemek yeme veya sıkıntı sonucunda ortaya çıkar. Her göğüs ağrısıanjinadeğildir¸ sadece doktorunuz doğru tanıyı koyabilir.


Anjina Atağı Ne Kadar Sure Devam Eder?


Çoğu zaman 5 dakikadan kısasürer¸ ancak yarım dakikadan kısa olabileceği gibi yarım saatten uzun da olabilir. Sizde oluşan anjina ataklarının suresini ve gelen ağrının şeklini siz bulacaksınız. Eğer devamlı olarak değişkenlik gösteriyorsa bunu doktorunuza belirtmeniz gerekir.


Anjina Atağı Daha Çok Hangi Durumlarda Olur?


Anjina atağı genellikle yokuş yukarı tırmanmak¸ çok yemek yemek¸ çok sıcak veya soğuk havalarda dışarı çıkmak¸ aşırı sıkılıp üzülmek gibi kalbinizin iş yükünün arttığı durumlarda meydana gelir. Bunun nedenlerinden birisi kan damarlarınızın iç yüzeyinin yağla sıvanması olabilir. Damarlarınız bu şekilde daralmışsa kalbinize çok kan gerektiği durumlarda yeterli kan kalbe ulaşmayacaktır. Diğer bir sebep kalp damarlarınızdan birinin ani olarak kasılması olabilir. Bu ani kasılma da geçici olarak darlığa neden olur. Bu tip ani kasılmaların neden olduğuanjinadiğerindenfarklıdır ve her zaman meydana gelebilir.


Anjina Atağı¸ Kalp Krizi İle Ayni Şey Midir?


Hayır. Anjinaatağı kalp krizi değildir. Kalp krizinde¸ kalbe ait kaslardan bir kısmıcanlılığını kaybeder yani kullanılmaz hale gelir. Ancak anjina tedavi edilmez ise kalp krizi gelişebilir. Anjina ilk geliştiğinde veya şekli değiştiğinde derhal doktora müracaat edilmelidir. Anjinaataklarınızsıklaştığında¸ suresi uzadığında veya daha az eforla meydana geldiğinde hemen doktorunuzu bu durumdan haberdar edin.


Kalp Krizi GeçirdiğiniziNasılAnlarsınız?


Eğer 10 dakika içerisinde 3 tane dilaltı nitrogliserin tableti aldığınız halde şikâyetleriniz geçmedi ise hemen acil servise müracaat edin. Kalp krizinin işaretleri genellikle anjinaninkilerden daha şiddetlidir. Kalp krizi geçiren bir hastada görülen ve hemen acil servise gitmeyi gerektiren şikâyetlerşunlardır: Yarım saatten uzun suren ağrı¸ terleme¸ bulantı¸ nefes darlığı¸ şiddetli sıkıntı hissi ve halsizlik. Kalp krizi sonrası meydana gelen ölümlerin en önemli nedeni zamanında doktora ulaşamamaktan kaynaklanır; dolaysı ile bu şikâyetlerlekarşılaştığınızda hemen bir acil servise ulaşın.


Anjina Tedavi Edilebilir mi?


Evet. Anjinanin tedavisinde kullanılan çeşitli ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlara ek olarak¸ sizin hayat tarzınızdayapacağınızbazıdeğişikliklerataklarınoluşmasını önleyebilir. Uygun tedavi ve olumlu alışkanlıklar edinerek hiç ataksız bir yaşamsürebilirsiniz. Doktorunuzun vereceği ilaçlara ek olarak: Yemek yeme alışkanlıklarınızıdeğiştirin; az tuzlu ve az yağlı yiyecekler tüketin. Şişmansanızzayıflayın. Sigara içmeyi bırakın; bu alabileceğiniz en önemli önlemlerden birisidir. Fazla ağır olmayan bir spor programıyapın; bu kalbinizin oksijeni daha iyi kullanmasınısağlayacaktır.

Sayfayı Paylaş