DOMATESLİ ŞEHRİYE PİLAVI

Somuncu Baba


MALZEMELER- 10 KİŞİLİK


1 paket arpa şehriye


300 gram kuşbaşı kuzu eti


5 çorba kaşığı tereyağı


1 adet orta boy kuru soğan


4 orta boy domates


4 adet yeşil sivri biber


1 tatlı kaşığı domates salçası


1 çay kaşığı pul biber


Kaynar su ve tuz


 


HAZIRLANIŞI


Soğanımızı yemeklik doğruyoruz¸ tereyağı ve eti ilave edip¸ et suyunu salıp çekene kadar kavuruyoruz. Üzerine arpa şehriyesini ekliyoruz¸ arpa şehriyenin rengi dönünce ince kıyılmış sivri biberi ve kabukları soyulup küp doğranmış domatesleri ilave ediyoruz. Domates salçası¸ pul biber¸ tuz ekleyip üzerini 1 parmak geçecek kadar kaynar suyu ilave edip pilavımızı göz göz olana kadar pişirime bırakıyoruz.


Pilavımızın üzerine kâğıt havlu örtüp tencerenin kapağını örterek kısık ateşte 10 dakika kadar demlendirip servis yapıyoruz.


Afiyet olsun.


 


BALKABAĞI


Balkabağının en önemli özelliği; çok yüksek miktarlarda beta karoten içermesidir. Karoten¸ cildimizi¸  tüm beden boşluklarını döşeyen yüzey dokunun kendini yenilemesi¸ onarması için gerekli bir vitamindir.


Turuncu renkli bu sebze mineral bakımından da oldukça zengindir. Balkabağı; demir¸ potasyum¸ sodyum¸ fosfor¸ kalsiyum ve magnezyum içermektedir. Çocuklarda sağlıklı kemik gelişimine katkıda bulunur. Demir içermesi nedeni ile kansızlığı önler.


Balkabağı¸ bilinen en güçlü antioksidanların birçoğunu bir arada içermektedir.Bilindiği gibi¸ antioksidanlar vücudumuzun ‘paslanmasını' önleyici maddelerdir.


Birçok kronik dejeneratif hastalığa¸ Alzheimer'a¸ erken yaşlanmaya ve kansere karşı koruyucudur.İçeriğindeki yüksek doz beta karotene bağlı görme keskinliğini artırıcı etkisinin¸ Alzheimer'dan koruyucu etkileri ile birleşmesi bu sebzeyi bilgisayar başında uzun süre çalışanlar için de bir kurtarıcı haline getiriyor. Hem göz¸ hem de beyin sağlığı için mükemmel bir besindir.


Şeker içermesine rağmen kalorisi çok yüksek değil¸ ılımlı miktarda şeker hastaları bile tüketebilir.


Bol miktarda lif içermektedir¸ içerdiği bitkisel lifler gıdalar ile alınan toksinleri¸ zararlı yağların bir kısmını sünger gibi emer ve kolesterolün¸ kandaki zararlı yağ oranının düşmesine yardım eder.Bu lifler bağırsaklarda su çekip kitle etkisiyle bağırsak hareketlerini artırırlar.


Hem bu etkisi hem de toksin emici etkisiyle balkabağı mide ve bağırsak kanserlerine karşı koruyucu kalkan oluşturur. Bol lif içeren sebze ve meyvelerin düzenli tüketilmesinin kilo kontrolünde de önemi büyüktür. Kabızlık ve hemoroit sorunu olanlar için de mükemmel bir sebzedir.


Bu harika sebzeyi¸ çorba¸ tatlı¸ pasta¸ kek¸ muhallebi ve reçel olarak tüketebilirsiniz.

Sayfayı Paylaş