BEL AĞRISI İÇİN ALTIN KURALLAR

Somuncu Baba

Daha önce bel rahatsızlığı geçirdiyseniz¸ güreş¸ boks¸ judo¸ futbol¸ basketbol gibi mücadele gerektiren ve halter¸ jimnastik¸ golf¸ tenis gibi zorlayıcı sporlardan uzak durun. Bunların yerine yürüme ya da yüzme gibi sporları tercih edin.

Uzmanların bel sağlığı için uyulmasını istediği altın değerindeki tavsiyeleri şöyledir:


1- Herhangi bir ağırlık taşımanız gerekirse¸ yükü vücudunuza asimetrik olarak paylaştırdıktan sonra taşıyın. Cisimleri bir yerden başka bir yere taşırken¸ belinizin dik pozisyonda olmasına dikkat edin.


2- Ağır bir yükü kaldırmayı denemeyin. Kaldırmak zorundaysanız başkalarından yardım isteyin.


3- Hafif bile olsa bir yerden cismi alırken dizlerinizi kırın ve çömelerek alın¸ belden eğilmeyin. Yükü belinizle değil¸ bacaklarınızla kaldırın. Eşyayı taşırken¸ gövdenize yakın tutun.


4- Yatağınız sert olsun.Yattığınız zaman vücudunuz yatağa gömülmesin. Vücudu değişik şekillere sokan¸ stabil olmayan¸ yumuşak veya çöküntülü yataklar sağlıklı değildir. Altında sunta ile tahta olan yatakları ve üzerine yatıldığında omurganın fizyolojik kıvrımlarına uyum gösterebilen ortopedik yatakları tercih edin.


2.  İki kişiyseniz ve bir eşyayı iki ucundan tutarak taşımanız gerekiyorsa¸ birbirinize haber vermeksizin eşyanın ucunu sakın bırakmayın.


3.  Ağır bir yükü belinizden daha yükseğe kaldırmayın. Hele bu yükü başınızdan yukarı kaldırmayı denemeniz tam bir felaket olabilir.


4.  Ayaktayken belinizi sağa veya sola doğru rotasyon yaptırıp eğilerek yerden bir şey almayın.


5.  Yük elinizdeyken dönmeniz gerekiyorsa¸ belinizle değil ayaklarınızın yerini değiştirerek dönün.


6.  Ağır bir cismi bir yerden bir yere çekerek veya iterek tek başınıza götürmeyin.


7.  Sandalye ve ya koltukta otururken dik pozisyonda olmaya gayret edin ve bunu alışkanlık haline getirin. Bu esnada diz eklemlerinizin kalça eklemlerinden daha yüksekte bulunmasında¸ ayak tabanlarının yere temas ederken düz konumda olmasında ve yere rahatça basmasında yarar var.


8.  Yumuşak¸ alçak ve derin koltuklarda oturmayın. Stabil olmayan bozuk koltukların ve yumuşak iskemlelerin belinizi tehdit ettiğini unutmayın.


9.  Sandalyede otururken ayaklarınızın altına bir basamak çekerseniz daha rahat ederseniz.


10. Abdest alırken¸ dişlerinizi fırçalarken ya da elinizi¸ yüzünüzü yıkarken lavaboya doğru eğilmeyin.


11. Her gün en az 15 dakika yürüyün. Yürüme mesafesini giderek arttırın.


12. Bir defa bel rahatsızlığı geçirmiş ve iyileşmişseniz¸ uzman doktorunuzun önerdiği egzersizleri aksatmadan yapın¸ çünkü düzenli egzersiz yapanlarda ağrının tekrarlaması daha seyrek görülür.


13. Sağlıklı olsanız bile her gün kaslarınızı güçlendirici egzersizler yapın.


14. Egzersizleri altında sunta veya tahta bulunan halı ya da battaniye gibi sert bir zemin üzerinde yapın.


15. Spor veya egzersiz yaparken ani ve zorlayıcı hareketlerden kaçının. Spora başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapın.


16. Günlük yaşamınızda ani hareketlerden sakının.


17. Her gün beyaz peynir ya da bir kâse yoğurt yemeyi veya bir bardak az yağlı süt içmeyi alışkanlık haline getirin. Güneş ışınlarından yararlanın.


18. Vücut ağırlığınızı sürekli kontrol altında tutun. Alınan her fazla kilonun vücudunuz ve beliniz için ilave bir yük olduğunu unutmayın.


19. Uzman bir hekime danışmadan bel korsesi kullanmayın. Çelik balenli korselerin uzun vadede bel ve karın adalelerini zayıf bırakacağını unutmayın.


20. Kesin teşhis konulup bel ağrınızın nedeni anlaşılmadan¸ belinizi asla çektirmeyin. Bunun bazen felce kadar giden sonuçlara yol açtığını unutmayın.


21. Üzüntü ve stresin bel sağlığınızı da olumsuz yönde etkilediğini bilerek¸ ruh sağlığınıza özen gösterin. Ailevî¸ sosyal veya iş hayatınızla ilgili problemlerinizi çözmek için gerekirse ilgili doktor ve şahıslardan yardım isteyerek köklü bir çözüme gidin.


22. Yüksek topuklu veya topuksuz ayakkabı giymeyin. Ayakkabılarınızın topuklarının yüksekliği normal¸ ökçeleri yumuşak olsun.


23. Sandalye ya da koltukta otururken¸ bir cismi hafif dahi olsa öne doğru eğilerek yerden almayın.


24. Daha önce bel rahatsızlığı geçirdiyseniz¸ güreş¸ boks¸ judo¸ futbol¸ basketbol gibi mücadele gerektiren ve halter¸ jimnastik¸ golf¸ tenis gibi zorlayıcı sporlardan uzak durun. Bunların yerine yürüme ya da yüzme gibi sporları tercih edin.


25. Raflardan kitap veya herhangi bir eşyayı alırken önce ayağınızın altına yükseltici bir şey koyun ve eşyanın hizasına yükseldikten sonra onu alın.


26. Otomobil kullanırken koltuğunuz sert olsun¸ arkaya dayandığınızda koltuk belinizi desteklesin. Uzun yola çıkarken belinizi ince bir yastıkla destekleyin.

Sayfayı Paylaş