SÜTLÜ KABAK (ANNEMİN MUHALLEBİSİ)

Somuncu Baba

Malzemeler


1 adet bostan (sakız) kabağı


1 çay bardağı şeker


1¸5 litre süt


 


 


Hazırlanışı


Kabak küp küp doğranır¸ bir tencereye alınır.  Bir çimdik tuz ve üzerini geçecek kadar su ilave edilip¸ haşlanmaya bırakılır. Haşlanan kabaklar süzülerek blenderden geçirilir. Püre haline getirdiğimiz kabaklar bir tencereye alınır¸ süt ve şeker ilave edilir. Orta ateşte kaynadıktan sonra 15 dakika daha pişirilir¸ muhallebi kıvamına gelince ılık veya soğuk servis yapılır.


Afiyet olsun.


 


 


BÖĞÜRTLEN


Gülgillerden bahçe çitlerinde¸ yol kenarlarında kendiliğinden¸beyaz çiçekleri yaz aylarında açan yetişen dikenli bir çalıdır. Yemişi ahududuya benzer¸ fakat ondan küçüktür. Önceleri kırmızı iken sonraları kararır. Çileğe benzeyen meyvesi sulu ve tatlıdır. C Vitamini açısından zengindir.Yaprakları; çiçekleri açmadan toplanıp kurutulur. Birçok türü vardır.


Faydası


Vücuttaki zararlı maddelerin temizlenmesine yardımcı olur. İyi bir antioksidandır.Yüksek tansiyonu düşürür ve bedeni güçlendirir. Olgun böğürtlen idrar söktürücüdür ve kabızlığa iyi gelir. Ham böğürtlenin ise ishal kesiciözelliği vardır ve fazlası kabız yapabilir. Ağız¸ dil¸ diş eti ve bademcik iltihaplarını giderir. Ayaklardaki şişlikleri indirir. Gözlerdeki zafiyeti giderir. Mesane taşlarının düşmesine yardımcı olur. Haricen kullanıldığı takdirde ağrıları dindirir¸ yanıkları iyileştirir. Kökü kaynatılıp¸ suyu içilirse kandaki şeker oranını düşürür. Basura faydalıdır.


Kullanımı


Böğürtlenin meyvesinden¸ yapraklarından ve köklerinden faydalanılır. Yaprakları kaynatılarak suyu ile gargara yapılırsa ağız¸ diş eti ve bademciklerdeki iltihaplara iyi gelir. Kökleri kaynatılarak suyu içilirse böbrek kumunun ve taşlarının düşmesine yardımcı olur. Böğürtlenden şurup ve reçel de yapılır. Şurubu göğüs ve solunum yolları rahatsızlıklarında oldukça yararlıdır. Ayrıca¸ böğürtlen yaralara sürülürse iyileşmelerinikolaylaştırır.

Sayfayı Paylaş