ZARARLARIYLA ŞEKER

Somuncu Baba

Kek¸ pasta¸ baklava gibi tatlı yiyeceklerin içinde şeker olduğunu zaten biliyoruz. Tehlikeli olan gelişme¸ şekerin artık yerli yersiz neredeyse bütün hazır gıdaların içine koyulur hale gelişi… Bebek maması¸ mısır gevreği¸ sosis¸ mayonez¸ ketçap¸ pizza¸ hamburger ekmeği¸ kola¸ hazır meyve suyu gibi gıdalar şekerle tüketici gözünde daha çekici hale getiriliyor. Doğuştan tatlıya yatkınlığı olan insanoğlu da¸ farkında olmadan bu çekime kapılıyor ve satışlar artıyor. Gittikçe daha fazla satın alıyor¸ daha yiyoruz bu gıdal

Şekerin gizli isimleri


Yiyeceklerin "içindekiler" listesinde şekerin farklı isimlerle gizlenmiş olduğunu görebilirsiniz. Bu isimler ne mi? Sakaroz¸ esmer şeker¸ mısır şurubu¸ nişasta bazlı sıvı şeker¸ dekstroz¸ sorbitol¸ mannitol¸ xylitol¸ früktoz¸ meyve şurubu¸ glikoz¸ glikoz şurubu¸ bal¸ invert şeker¸ laktoz¸ maltoz¸ akçaağaç şurubu¸ melas¸ şeker şurubu¸ turbinado¸ amazake.


Şekerin vücudunuza zararları


• Fazla şeker tüketmek kan şekerini çok çabuk artırıyor ve pankreas aşırı insülin salgılıyor. Buna "metaboliksendrom" deniyor. İnsülin¸ şekeri regüle ettikten sonra fazlasını yağ olarak depoluyor. Kan şekerindeki ani düşüşse sürekli acıkma hissine ve yemeye yol açıyor.


• Diş çürümesi başta olmak üzere¸ obezite¸ diyabet¸ kalp ve dolaşım hastalıkları¸ böbrek taşları¸ kanser¸ hipertansiyon¸ felç¸ ülser¸ astım¸ romatizma¸ kronik yorgunluk sendromu ve kemik erimesine neden oluyor.


• Kan dolaşımıyla vücudun her tarafına taşınan şeker özellikle de göbek¸ kalçalar¸ göğüsler ve bacağın üst kısmında toplanıyor. Bu bölgeler de dolduğunda¸ yağ asitleri kalp ve böbrek gibi aktif organlara dağılıyor. Bu organlar gittikçe yavaşlıyor ve sonuçta dokuları bozularak yağa dönüşüyor.


• Bağışıklık sistemi zayıflıyor. Vücut soğuk¸ sıcak veya mikroplara karşı koyamıyor.


Her yerde "şeker" var


Kek¸ pasta¸ baklava gibi tatlı yiyeceklerin içinde şeker olduğunu zaten biliyoruz. Tehlikeli olan gelişme¸ şekerin artık yerli yersiz neredeyse bütün hazır gıdaların içine koyulur hale gelişi… Bebek maması¸ mısır gevreği¸ sosis¸ mayonez¸ ketçap¸ pizza¸ hamburger ekmeği¸ kola¸ hazır meyve suyu gibi gıdalar şekerle tüketici gözünde daha çekici hale getiriliyor. Doğuştan tatlıya yatkınlığı olan insanoğlu da¸ farkında olmadan bu çekime kapılıyor ve satışlar artıyor. Gittikçe daha fazla satın alıyor¸ daha yiyoruz bu gıdaları.


Çocuklar ve bebekler için çok sakıncalı


Şekerin zararları özellikle bebek mamasında bile şeker olması¸ çocukların beslenme zevkinin bir ömür boyu yanlış bir yolda gitmesine neden oluyor. Günümüzde artan aşırı şişmanlığın sorumlularından biri de bebekken tanışılan şeker olsa gerek. Bebek mamasında anne sütüne oranla yüzde 60 daha fazla şeker bulunuyor!


Şekerdeki genetik risk


Şekerle ilgili çok önemli başka bir tehlike daha var. Genetiğiyle oynanmış mısırdan "mısır şekeri" üretiliyor. "Nişasta bazlı sıvı şeker" de denilen bu "oynanmış" şeker¸ çikolata¸ gofret¸ gazlı içecek¸ baklava¸ mısır gevreği gibi endüstriyel gıdalarda en çok kullanılan şeker türü. Genetiğiyle oynanmış gıdalar ise¸ başlı başına sayfalarca yazı yazılabilecek bir konu. Doğal halinde değil¸ insan eliyle "oynanmış" genlere sahip yiyecekleri yediğimizde¸ bizim vücudumuzda da genlerimizi ilgilendiren değişiklikler olabileceğinden korkuyor bilim adamları. Günümüzde yaygınlaşan besin alerjileri¸ kanser gibi rahatsızlıkların nedenlerinden biri olduğu düşünülüyor.

Sayfayı Paylaş