KALP SAĞLIĞI HAKKINDA 5 YANLIŞ

Somuncu Baba

“Tansiyon yükselince limon suyu içmeli… Kalp hastaları egzersiz yapamaz… Çikolata ve kahve kalp damar hastalıklarından koruyor…” Toplumda kalp sağlığı hakkında bunlar gibi ‘doğru' bilinen ‘yanlışlar'¸ kişilerin gereksiz yere endişeye kapılmalarına veya tam aksine kalp sağlıklarını riske atmalarına yol açabiliyor. Sahi nedir bu yanlışların doğruları?

“Tansiyon yükselince limon suyu içmeli… Kalp hastaları egzersiz yapamaz… Çikolata ve kahve kalp damar hastalıklarından koruyor…” Toplumda kalp sağlığı hakkında bunlar gibi ‘doğru' bilinen ‘yanlışlar'¸ kişilerin gereksiz yere endişeye kapılmalarına veya tam aksine kalp sağlıklarını riske atmalarına yol açabiliyor. Sahi nedir bu yanlışların doğruları?


Acıbadem Kadıköy Hastanesi'nden Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Dağdelen kalp sağlığı hakkında toplumda yerleşmiş olan ‘yanlış' bilgilerin ‘doğru'larını anlattı!


1. Yanlış: Tansiyon Yükselince Limon Suyu İçilmeli


Doğrusu: Halk arasında¸ tansiyon yükseldiğinde limon veya greyfurt suyu içmenin kan basıncını düşürdüğüne dair yaygın bir inanış var. Oysa yapılan birçok büyük ve detaylı çalışmada¸ bu meyve sularının direkt olarak tansiyon düşürücü etkileri gösterilmemiş. Sadece limon veya greyfurt suyunun tansiyon düşüren bazı ilaçların etkinliğini artırdığı ortaya konmuş.


2. Yanlış: Kalp Hastaları Egzersiz Yapmamalı


Doğrusu: Sanılanın aksine kalp hastaları damarlarının açık olup olmamasına ve kalp yetersizliklerinin derecesine göre egzersiz yapabilirler. En yararlı kardiyovasküler egzersiz şekli ise hızlı yürüyüş veya yavaş koşu gibi izotonik egzersizler. Ağırlık kaldırmaya veya vücuda yük bindirmeye yönelik egzersizler ise kardiyovasküler açıdan pek yarar sağlamadığı gibi bazı hastalarda zararlı bile olabiliyor. Ancak egzersize başlamadan önce mutlaka efor veya egzersiz testi yapılmalı ve hekimin önerilerine uyulmalı.


3. Yanlış: Sarımsak ve Soğan Kalp Damar Hastalıklarından Korur


Doğrusu: Sarımsak¸ soğan¸ nar¸ yaban mersini¸ marul¸ mercimek¸ lahana¸ kızılcık¸ çilek¸ ıspanak ve brokoli gibi birçok meyve ile sebzede bulunan flavonoidlerin sağlıklı bir kişiyi kalp damar hastalıklarından koruduğuna inanılıyor. Oysa özellikle flavonoidler olarak bilinen ve sülfür içeren bu bitkisel maddelerin koruyucu etkileri konusunda yeterli veri mevcut değil. Bu nedenle ilaç gibi görülüp damar hastalıklarını¸ kalp krizini veya kalp yetersizliğini azaltmak gibi amaçlarla kullanılmaları henüz tavsiye edilmiyor.


4. Yanlış: Tereyağı Zararsızdır¸ İstediğin Kadar Yiyebilirsin


Doğrusu:‘Sağlıklı olduğu için yemeklerimde tereyağı kullanıyorum…'¸‘Ekmeğine bol tereyağı sürmeyi unutma…' Bu cümleleri pek çok kişiden duymuşsunuzdur kuşkusuz. Oysa sanılanın aksine yemek pişirirken veya kahvaltıda tereyağı ile katı yağlar kullanılmamalı. Çünkü besin değerleri yüksek olmalarına rağmen çok yoğun oranda ağır zincirli ve doymuş yağlar içermeleri nedeniyle bu yağların damar sertliğini artırma olasılığı yüksek. Dolayısıyla sık veya aşırı tüketilmeleri kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor.


5. Yanlış: Çikolata ve Kahve ile Kalp Damarlarını Korur


Doğrusu: Bitter çikolata ve kahvenin kalp damar hastalıkları açısından bir miktar yararı olabileceğine ilişkin çalışmalar var. Ancak bunların kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etkileri olduğuna yönelik bilimsel olarak yeterli ve güvenilir veriler henüz mevcut değil. Üstelik özelikle kalp yetersizliği¸ kalp damar tıkanıklığı veya ritim bozukluğu olan hastaların aşırı çikolata ve kahve tüketiminden kaçınmaları gerekiyor. Çünkü bu besinleri aşırı tüketmek hastalığın artmasına ve normal sakin seyreden hastalık halinin bozulmasına neden olabiliyor.

Sayfayı Paylaş