BAŞARI KILAVUZUMUZ OLMALI

Somuncu Baba

"Başarıda inanç¸ güven¸ cesaret çok önemlidir. Zorluklar karşısında dirençli olmalıyız¸
terlemeden ve zorlanmadan başarıya ulaşılamaz. Başaracağımıza motive olup¸ motive
olmamızı engelleyen nedenleri ortadan kaldırmalıyız."

Başarı için öğrenmeye çok zaman ayırmak¸ çok çalışmak yetmemektedir. İyi bir çalışma planı yapmadan sonuca ulaşamayız. Bugün okullarımızda öğretmen¸ veli ve öğrenci büyük bir yarış ile karşı karşıyadır. İlkokuldan üniversiteye kadar devam eden bir koşuşturma. Stresli bir yaşam. Bütün uğraşımız başarıyı yakalamak için oluyor.


Başarılı olmada en büyük görev¸ öğrenciye düşmektedir. Tabii anne-baba ve öğretmenin de eğitimde çok önemli yeri vardır.


Öğretmenin görevi öğrenmeyi öğretmek¸ öğrenme ortamını en iyi bir şekilde hazırlamak ve iyi bir rehberlik yapmaktır. Öğrencilerin görevi ise; çalışma tekniklerini bilme¸ okuma¸ yazma¸ not tutma¸ sınava hazırlanma¸ kaynakları nerede ve nasıl bulacağını bilme gibi becerilerini de geliştirmek zorundadır. Bütün bunları da öğretecek olan öğretmendir. Öğrenci işe kendini tanıyarak başlamalıdır.


İnsanoğlu mükemmel bir vücuda sahiptir. İyiye¸ doğruya ve güzele meyillidir. Sosyal bir varlıktır¸ doğumundan ölümüne kadar bedensel ve ruhsal bir gelişim içindedir. Arzu ve istekleri sonsuzdur. İnsan kendi iç dünyasını tanımalı¸ görevini bilmeli¸ kendisine verilen nimetlerin değerini kavramalıdır.


Başarının birinci ve en önemli şartı insanın kendini bilmesi¸ niçin yaratıldığını anlamasıdır. "Kendini bilen¸ Rabb'ını da bilir." buyrulmuştur. Bunları bilen insan hem mutlu olacak¸ hem de üstün başarıyı yakalayacaktır. Başarıyı yakalamak için kendimizi tanıyıp¸ hayat felsefemizi oluşturduktan sonra¸ amaç ve hedeflerimizi doğru olarak belirlememiz gerekir.


Konfüçyüs: "Hedefini doğru belirleyememiş bir gemiye¸ hiçbir rüzgâr yardım edemez." diyor. Amacımız yapmak istediğimiz bir işi sonuçlandırmak¸ hedefimiz ise varmak istediğimiz yer olmalıdır. Amaç ve hedefimizi belirledikten sonra artık çalışmaya başlamalıyız. Herhangi bir hastalığımız yoksa çalışma ortamı uygunsa¸ planlı olarak çalışıyorsak¸ çalışma tekniklerini biliyorsak bize yardımcı olacak canlı ve cansız kaynaklarımız varsa başarısız olma ihtimalimiz sıfırdır.


Başarıda inanç¸ güven¸ cesaret çok önemlidir. Zorluklar karşısında dirençli olmalıyız¸ terlemeden ve zorlanmadan başarıya ulaşılamaz. Başaracağımıza motive olup¸ motive olmamızı engelleyen nedenleri ortadan kaldırmalıyız. Başarısızlığa sebep olan stresten uzak durmalıyız. Bizi üzen¸ sıkıntı veren olaylar karşısında panik yapmadan seviyeli¸ düzenli ve akılcı davranmak zorundayız. Hafızamızı korumalı¸ unutkanlık konusunda gerekli tedbirleri zamanında almalıyız¸ iyi bir uyku düzenimiz olmalı¸ öğrenmeyi öğrenmeliyiz.


Unutkanlığı yenebilmemiz için; öğrenilenleri duygularla ve duygusal anılarla ilişkilendirmek¸ öğrenilenlerin farkında olmak¸ öğrenilenleri yaşamak¸ isteyerek öğrenmek¸ hayallerde canlandırmak¸ soyut olanları somutlaştırmak¸ uykudan önce ve sonra tekrar etmek¸  bilgileri diğer bilgilerle beslemek¸ ilgi alanınıza girenlere öncelik vermek¸ öğrenilen bilgilerin önemine inanmak ve aktif bir dinlemeyle beraber not almak öğrenilenlerin unutulmasını önleyecektir.


 Hayatta kimler kazanır? İşine gereken önemi verenler¸ işini severek yapanlar¸ vaktini iyi kullananlar¸ zorluklar karşısında iyimser düşünenler¸ her problemin iyi bir tarafının da olduğunu düşünenler¸ engeller aşılmadan yükseklere çıkılamayacağını bilenler¸ bilgi ve yeteneklerini doğru kullananlar¸ kaybedince üzülmeyip bundan ders çıkardım deyip işine devam edenler kazanır.

Sayfayı Paylaş