PEYNİRLİ HITAP

Somuncu Baba


Dışı İçin Malzemeler


1 yumurta


1 çay fincanı yoğurt


1 paket kabartma tozu


Tuz


Alabildiği kadar un


Kızartmak için 2 su bardağı sıvı yağ


İçi İçin Malzemeler


2 su bardağı rendelenmiş peynir


1 kahve fincanı kıyılmış maydanoz


Hazırlanışı


Hamur yoğurma kabına yoğurt¸ yumurta¸ kabartma tozu¸ tuz konulup¸ elimiz ile malzemeleri karıştıralım. Yavaş yavaş unumuzu ilave ederek yoğuralım. Hamur kulak memesi yumuşaklığında olunca 2 eşit parçaya bölelim ve 10 dakika dinlendirdikten sonra orta kalınlıkta açmaya başlayalım. Açtığımız hamuru komposto kâsesi yardımı ile yuvarlak şekilde keselim. İçerisine rendeleyip maydanoz ile karıştırdığımız peynirden koyup¸ "d" şeklinde kapatalım ve bez serili tepsiye dizelim. Bu işlemler bitince¸ hazırladığımız malzemeyi kızartma tenceresindeki kızgın yağa bırakalım. Arkası önü pembeleşince havlu kâğıt serili tabağa alalım. Arzu edilirse içine peynir-maydanoz koymadan boş olarak da kızartabiliriz.


Afiyet olsun.


 


BROKOLİ


Küçük yeşil yumrular hâlinde bir tür sebze olan ve haşlanarak yemeği hazırlanan Brokoli bitkisi¸ başta C¸ A ve E vitaminleri olmak üzere bol miktarda vitamin içeren¸ ayrıca demir¸ bakır¸ potasyum ve kalsiyum mineralleri açısından da zengin bir besindir.


Brokolinin Faydaları


Lifli yapısı ile sindirimi kolaylaştırır ve şişmanlığa karşı faydalıdır. Mikrop öldürücüdür. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Başta meme¸ akciğer ve bağırsak kanseri olmak üzere¸ kansere karşı çok iyi bir koruyucudur. Doğuştan belkemiğinde açıklık hastalığının önlenmesinde etkilidir. İdrar yolu hastalıkları ve prostata karşı koruyucudur. Kemik erimesi ve kansızlığa iyi gelir.


Brokoli bedeni kanser tehlikesine karşı korur: Yapılan son bilimsel araştırmalar¸ Turpgiller familyasındaki sebzelerin kansere karşı bedeni koruduğu; özellikle brokolinin yenilmesinin¸ akciğer¸ kolon (kalınbağırsak) ve prostat kanserlerine yakalanma rizikosunu iyice azalttığını ortaya koymuştur.


 Brokoli¸ yüksek oranlarda A vitamini kaynağı betakaroten ile C ve E vitaminleri içerir: Kalp hastalıklarına yakalanma¸ kalp krizi geçirme ve katarakt illetine tutulma gibi rizikoları da en aza indirger.


Yüksek oranlarda demir ile folik asit içeren brokoli kansızlığı önler. Ayrıca doğum yapacak kadınların¸ spina bifida (yani omurganın bir yanının açık olması) hastalığına yakalanmış çocuk doğurması rizikosunu en aza indirir.


Bütün bu önemli tıbbi etkilerinden yararlanılmak üzere¸ brokolinin diyetimize konularak öncelikle yenilmesi öğütlenmektedir.


 


Brokoli nasıl kullanılır? 


Brokolinin yemeği ve salatası yapılır. Ayrıca¸ kaynatılıp elde edilen suyu da içilir.


Brokoli bedenin iyot emilimini azaltır. Haftada 2-3 kezden fazla brokoli yiyen kişiler¸ iyotlu besinler ya da iyotlu tuzu almayı ihmal etmemelidir. Özellikle içme suyunun az iyot içerdiği yörelerde¸ bu önemlidir.

Sayfayı Paylaş