HATAY TEPSİ KEBABI

Somuncu Baba

Malzemeler


Yarım kg yağsız kıyma


1 adet kırmızı salçalık biber


3 diş sarımsak


1 tatlı kaşığı pulbiber


1 çay kaşığı karabiber


Yarım demet maydanoz


Tuz


Tepsiyi yağlamak için


1 tatlı kaşığı domates salçası


1 tatlı kaşığı biber salçası


2 tatlı kaşığı zeytinyağı


Üzerini süslemek için


3 adet yeşilbiber


1 adet domates


Hazırlanışı


Kıymayı bir kap içerisine alıyoruz. Doğrama tahtasının üzerinde biber ve maydanozu ince ince kıyıyoruz. Bıçağın yüzü ile vurarak ezdiğimiz sarımsakları kıyılmış maydanoz ve bibere ekliyoruz. Bıçak yardımı ile tüm malzemeyi zırhlayarak incecik hale getiriyoruz. Bu karışımın üzerine kıymamızı ilave ediyoruz. Yoğurma kabında güzelce yoğuruyoruz. Baharat ve tuzunu ilave ediyoruz. Tekrar yoğurup¸ 30 cm'lik yuvarlak tepsiye salça ve zeytinyağını sürüp¸ yoğurduğumuz kıymalı harcı düzgün bir şekilde yayıyoruz. Tepsi kenarlarına hafif çıkabiliriz. Bıçak yardımı ile 8 eşit üçgene bölüyoruz. Üzerine domates ve biberleri zevkimize göre diziyoruz. 160 derece fırında yarım saat pişirime bırakıyoruz.


Afiyet olsun. 


PORTAKAL


Başta C vitamini olmak üzere P¸ B ve E vitaminleri ile fosfor¸ magnezyum ve potasyum minerali açısından zengindir. Bakır¸ çinko¸ demir¸ bakır ve manganez mineralleri ile protein de bulunur.


Faydaları


Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Enerji verir. İyileşmeyi hızlandırır. Yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürür. Damar sertliğini ve tıkanıklığını önleyen portakal kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucudur. Sinirleri yatıştırır ve yorgunluğu giderir. Damarları güçlendirir. Grip ve nezle gibi soğuk algınlığına iyi gelir ve öksürüğü azaltır. Cilt kırışıklıklarını önler¸ cildin taze ve pürüzsüz görünmesi sağlar. Karaciğeri çalıştırır. Vücuttaki zararlı maddeleri temizler. Kansızlığa iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır. İçerdiği folik asit özellikle hamileler ve bebek için çok yararlıdır.


Nasıl Kullanılır?


Portakal taze olarak yenir ve suyu kullanılır. Ayrıca çiçeklerinden ve kabuklarından da yararlanılır. Portakal suyu cildi besler. Özellikle yağlı ve normal ciltler iyi gelir. Çiçekleri kaynatılarak hazırlanan çay spazmlara karşı faydalıdır. Kabuklarından esans elde edilmesinin yanında mide hastalıkları için de kullanılır.

Sayfayı Paylaş