ZERDE

Somuncu Baba


8 Kişilik


8 su bardağı su


2 çorba kaşığı patates nişastası


1 tatlı kaşığı safran


Yarım su bardağı pirinç


Yarım kg toz şeker


Bir tutam zerdeçal


Gülsuyu


 


Süslemek için:


Dolmalık fıstık ve kuşüzümü


 


Hazırlanışı:


Pirinci bol suyla yıkadıktan sonra süzün ve tencereye alın. Üzerine suyu ekleyin ve pirinç diri kalacak şekilde yarı yarıya haşlayın. Toz şeker ve dilediğiniz kadar gülsuyu katıp kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra ezilmiş safran ve zerdeçalı ekleyin. 1-2 dakika sonra suyla açtığınız patates nişastasını ekleyin. 10 dakika karıştırarak kaynatın. Kâselere pay edin ve üzerini dolmalık fıstık ve kuşüzümü ile süsleyin. Soğuduğunda servise hazırdır.


Afiyet olsun


 


ÜZÜM


Dünyanın en yaygın ve sevilen meyvelerinden biri olan üzüm¸ besin değerleri bakımından da oldukça zengindir. Bol miktarda B vitaminleri ile C vitamini içeren üzüm¸ E vitamini ile potasyum¸ kalsiyum¸ magnezyum¸ sodyum¸ fosfor¸ demir ve kükürt minerallerini de içinde barındırır.


Faydaları


Güçlü bir antioksidan olan üzüm kansere karşı koruyucudur. Vücuda ve beyne enerji ve kuvvet verir. Yorgunluğu giderir. İyileşmeyi hızlandırır. Unutkanlığa karşı faydalıdır. Sinirleri yatıştırır. Hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı giderir. Böbrekleri çalıştırarak vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Kanı ve vücudu temizler. Bulantıları önler. Karaciğer ve dalak hastalıklarına¸ romatizma ve gastrit şikâyetlerine karşı etkilidir. Kan yapıcı bir besin olan üzüm kansızlara iyi gelir. Yüksek tansiyonu düşürür. Böbrek kumlarının ve taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Cildi güzelleştirir. Kuru üzüm damar sertliği ve yüksek tansiyona karşı faydalıdır.


Kuru üzüm çok iyi bir enerji ve besin kaynağıdır. Mide ve bağırsak yaralarına iyi gelir. Üzüm çekirdeği kuersetin adlı madde içerir. Kan yapıcı ve damar sağlığını koruyucu etkilere sahiptir. Bu nedenle¸ üzüm çekirdeği atılmamalı ve üzüm¸ çekirdeği ile birlikte yenmelidir.

Sayfayı Paylaş