PATLICANLI ÇÖP KEBABI

Somuncu Baba


Malzeme


1 kilo patlıcan


0¸5 kilo domates


0¸5 kilo biber


0¸5 kilo kıyma


1 çay kaşığı karabiber


1 çay kaşığı pul biber


2-3 kaşık tereyağı


Sıvı yağ


Tuz


 


Patlıcanları alaca alaca soyup uzunlamasına 1cm kalınlığında kesiyoruz. Kestiğimiz patlıcanları 5 dakika kadar tuzlu suda beklettikten sonra sudan geçirip önceden ısıttığımız yağda kızartıyoruz.


Diğer tarafta kıymayı; tuz¸ karabiber¸ kırmızı pul biberle¸ harman yapıp köfte kıvamına getiriyoruz ve köftelerimize ceviz büyüklüğünde şekil veriyoruz.


Daha sonra köfteleri patlıcanlarımızın arasına koyup rulo şeklinde kıvırıyoruz. Üzerinin açılmaması için kürdan takıyoruz. Daha sonra dilimlediğimiz domateslerimizi ve biberlerimizi üzerine koyuyoruz.  İsteğe bağlı olarak fırında veya ocakta pişirmeye alıyoruz. Yine isteğe bağlı olarak üzerine zeytinyağı gezdirebiliriz. Bu farklı bir lezzet katabilir. Hepinize afiyet olsun¸ şifa olsun inşallah.


 


KAVUN


Büyük yapraklı¸ sarı çiçekli¸ sürüngen bir bitki olan kavun sulu ve kokuludur. Bol miktarda su barındırmasının yanında A ve C vitaminlerince de zengin bir besindir. Ayrıca iyot ve krom gibi mineralleri de içinde barındırır.


Faydaları


Vücudu serinletir. İdrar söktürücüdür. Kabızlığı giderir. Romatizma ve basur şikâyetlerini azaltır. Böbrekleri temizler. Böbrek taşlarını ve kumlarını dökmeye yardımcı olur. Yatıştırıcı etkisi ile rahatlık verir ve uykusuzluğa iyi gelir. Cildin taze görünmesini sağlar.


Nasıl Kullanılır?

Kavun taze olarak yenir. Ayrıca¸ kabukları ve çekirdekleri de kullanılır. Çekirdekleri dövülüp suda kaynatıldıktan sonra elde edilen su içilirse göğüs ağrısı ve öksürüğe iyi gelir. Yanıklara kavun konursa ağrıyı hafifletir ve iyileşmesini hızlandırır. Cilt bakımı için de faydalı bir besin olan kavun¸ ezilip soğuk süte katıldıktan sonra yüze sürülürse cildi nemlendirir. Özellikle kuru ciltlere çok faydalıdır. Kavun tam olarak olgunlaşmadan yenmemelidir. Ayrıca¸ ülseri ve sindirim sistemi iltihabı olanlara tavsiye edilmez.

Sayfayı Paylaş