YAZ AYLARINDA SAĞLIKLI GÜLÜŞLER

Somuncu Baba

Yaz aylarında genellikle daha fazla yiyecek tüketiriz. Mangal partileri¸ yoğun asitli yiyecekler bu aylar da sıkça tercih ettiğimiz beslenme biçimidir. Fakat bu yiyecekler ağzımızda oldukça kötü bir koku bırakabilir. Diş temizliğimize dikkat etmediğimiz zaman da ağızda bakteriler ürer¸ plak oluşur ve iltihaplanma başlar. Bu durumda sağlığımız da tehlikeye girmiş olur. Tatil keyfini daha uzun süreli yaşayabilmek¸ konuşurken ve gülerken çevremizdeki insanlara daha ferah bir nefes ile yaklaşmayı ve sağlıklı dişlere sahip olmayı kim istemez ki? İşte yazın da sağlıklı dişlere sahi

Yaz aylarında genellikle daha fazla yiyecek tüketiriz. Mangal partileri¸ yoğun asitli yiyecekler bu aylar da sıkça tercih ettiğimiz beslenme biçimidir. Fakat bu yiyecekler ağzımızda oldukça kötü bir koku bırakabilir. Diş temizliğimize dikkat etmediğimiz zaman da ağızda bakteriler ürer¸ plak oluşur ve iltihaplanma başlar. Bu durumda sağlığımız da tehlikeye girmiş olur. Tatil keyfini daha uzun süreli yaşayabilmek¸ konuşurken ve gülerken çevremizdeki insanlara daha ferah bir nefes ile yaklaşmayı ve sağlıklı dişlere sahip olmayı kim istemez ki? İşte yazın da sağlıklı dişlere sahip olmanız için Diş Hekimi Cansın Özgür'den öneriler;


Birçok insanın sorunu olan diş hassasiyeti sıcak¸ soğuk¸ şeker veya ekşi yiyecek-içecekler ağza alındığında dişlerde ani bir tepki ve sızlama oluşturur; ağrı-sızı başlar. Bu diş sızlaması keskin¸ ani ve derindir. Çürük ve eski dolgular dışında hassasiyet en çok dişeti çekilmesi ile açığa çıkan kök yüzeylerinden kaynaklanır. Diş hassasiyetinize karşı özel diş macunu ve yumuşak kıllı fırça kullanılabilirsiniz. Aynı zamanda aldığınız gıdalara da dikkat etmelisiniz. (Fazla asit içeren yiyeceklerin sık tüketilmesi sonucu mine tabakası çözünebilir)


Bilindiği üzere soğan¸ sarımsak bir numaralı ağız kokusu nedenidir. Bunları tüketmek mutlaka ağız kokusu sebebi olacaktır. Baharatlı yiyecekler de ağız kokusu sebebidir. Yaz aylarında bu ve benzeri besinlerden uzak durmak hem hafif beslenmemizi hem de ağız kokumuzu kontrol etmemizi sağlayacaktır. Bunun yanında düzenli diş hekimi kontrolü bizi sıkıntısız bir yaz geçirmemizi sağlayacaktır. Hafif besinler ve düzenli ağız bakımı bizi temiz bir ağza ulaştıracak¸ koku gibi tatsız durumlardan uzak tutacaktır.


Diş çürüğü maalesef Türkiye'nin en büyük sağlık problemlerinden bir tanesidir. Avrupa ülkelerinde birey başına düşen çürük sayısı yalnızca birken¸ Türkiye'de birey başına düşen çürük sayısı altıdır. Bu da büyük bir problemdir. Bunun çaresi düzenli diş hekimi kontrolü yanında iyi ağız bakımı ve iyi beslenmeden geçmektedir. Altı ayda bir diş hekimi kontrolü¸ sabah ve gece üçer dakikamızı ayırarak dişlerimizin her yüzeyini fırçalamamız ve öğünlerimizi yoğurt¸ peynir gibi bazik yiyeceklerle bitirmemiz bize çürük oluşumunu sıfıra kadar indirerek sağlıklı bir ağız sunacaktır.


Ağız kuruluğu sıkıntısı tükürüğün kaliteli koruma ortamını bloke ederek her türlü ağız içi problemi oluşturmasına sebep olmaktadır ve çok ciddi bir sorundur. Eğer ki ağız kuruluğu problemi yaşıyorsak mutlaka bu problemi çözme yoluna gitmeliyiz. Çünkü bu problem arkasından¸ çürük¸ dişeti problemleri gibi zamanla altından kalkamayacağımız problemlere sebep olacaktır. Böyle bir problem yaşıyorsak mutlaka en yakın zamanda bir uzmandan yardım almalıyız.

Sayfayı Paylaş