KUYMAK (MIHLAMA)

Somuncu Baba


Malzemeler


1¸5 çay bardağı sıcak su


1 çay bardağı mısır unu


3 çorba kaşığı tereyağı


100 gr Trabzon peyniri (Dil peyniri veya tel peynir de olur)


 


Hazırlanışı


Tereyağını bir tavanın içerisine alıp eritiyoruz. Üzerine mısır ununu ilave edip¸ mısır unu pembeleşinceye kadar kavuruyoruz.


1¸5 çay bardağı sıcak suyu ilave edip¸ ocağın altını kısıyoruz.


Tel tel ayırdığımız peyniri yavaş ve serpiştirerek ilave edip¸tahta kaşığın arkası ile bastırarak karışmasını sağlıyoruz.


Peynirler kuymağın içerisinde eriyip sününce ve tereyağı göz göz olup kendini gösterince ocaktan alıyoruz.


Sıcak olarak servis yapıyoruz.


Afiyet olsun.


*Peynir ve tereyağı tuzlu ise tuz ilave etmeyin.


*Kuymak soğuk olarak yenmez¸ soğuduktan sonra tekrar


ısıtılarak da yenmez.


*Tarifler ve usuller yörelere özgü değişim gösterebilir.


*Not: 127. sayımızda sehven farklı yemek tarifi yayınlanmıştır.


Düzeltir¸ özür dileriz.


 


EBEGÜMECİ


Kendi kendine yetişen ve mor renkte çiçekler açan bir bitki olan ebegümecinin yaprakları sebze olarak¸ çiçekleri de ilaç olarak kullanılır.


Faydaları


Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. Ateş düşürücüdür. Nezle ve bronşite iyi gelir. Burun kanamasını keser. Burun tıkanıklığını giderir. Nefes darlığında faydalıdır. Mide ağrısına ve bulantısına karşı etkilidir. Dişeti hastalıklarında faydalıdır. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Kabızlığı giderir. Ses kısıklığını¸ boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir. Cildi korur¸ yumuşatır ve nemlendirir. Gözaltı kırışıklıklarına ve şişliklerine iyi gelir.


Nasıl kullanılır?


Tazesi sebze olarak tüketilir. Kuru yaprakları ve çiçekleri de suda kaynatılmak suretiyle ebegümeci çayı olarak ya da lapa haline getirilerek haricen kullanılır. Lapa haline getirilip çıbanların¸ yaraların ya da egzama olan bölgenin üzerine konursa yararı görülür. Kaynatılıp demlendikten sonra ellere ve ayaklara banyo yaptırılırsa yorgunluğu giderir. Gözlere pansuman yapılırsa gözleri dinlendirir. İnce ciltlere de faydalıdır.

Sayfayı Paylaş