KUYMAK (MIHLAMA)

Somuncu Baba

Malzemeler


1¸5 çay bardağı sıcak su


1 çay bardağı mısır unu


3 çorba kaşığı tereyağı


100 gr Trabzon peyniri (Dil peyniri veya tel peynir de olur)


Hazırlanışı


Tereyağını bir tavanın içerisine alıp eritiyoruz. Üzerine mısır ununu ilave edip¸ mısır unu pembeleşinceye kadar kavuruyoruz.


1¸5 çay bardağı sıcak suyu ilave edip¸ ocağın altını kısıyoruz.


Tel tel ayırdığımız peyniri yavaş ve serpiştirerek ilave edip¸ tahta kaşığın arkası ile bastırarak karışmasını sağlıyoruz.


Peynirler kuymağın içerisinde eriyip sününce ve tereyağı göz göz olup kendini gösterince ocaktan alıyoruz. Sıcak olarak servis yapıyoruz.


Afiyet olsun.


*Peynir ve tereyağı tuzlu ise tuz ilave etmeyin.


*Kuymak soğuk olarak yenmez¸ soğuduktan sonra tekrar ısıtılarak da yenmez.


*Tarifler ve usuller yörelere özgü değişim gösterebilir.


 


KEKİK


Açık pembe renkte çiçekler açan bitkinin yemeklere ve özellikle etlere farklı bir lezzet ve koku vermekte kullanılan bir baharatıdır.


Faydaları


Vücudu kuvvetlendirir. İştah açar. Sindirime faydalıdır. Hazmı kolaylaştırır¸ idrar ve gaz söktürür. Böbreklerdeki ve bağırsaklardaki mikropları öldürür. Derideki yaralara ve böcek ısırıklarına sürülürse yararlı olur. Bağırsak kurtlarını düşürmeye ve bağırsak iltihaplarının


iyileşmesine yardımcı olur. Astım¸ bronşit¸ grip¸ nezle ve öksürük gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Balgamı giderir. Kekik yağı romatizma ağrılarını hafifletir ve vücuttaki diğer yağların parçalanmasını sağlar. Kan dolaşımını düzenler ve kan şekerini düşürür. Kalp çarpıntılarını keser. Stres ve uykusuzluğa iyi gelir.


Nasıl Kullanılır?


Kekik toz halinde¸ yağı çıkarılarak ve çayı yapılarak kullanılabilir. Kekik çayı vücuttaki zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olur. Kekik çayı gevşemiş cilde


sürülürse yararlı olur. Kekiği kaynatıp buharı ile buğu banyosu yapılırsa derideki gözenekleri açar. Toz kekik ile dişler fırçalanırsa diş etlerini kuvvetlendirir. Banyo suyuna


kekik katılırsa romatizma ağrılarını hafifletir ve cilt hastalıklarına iyi gelir. Kekik¸ kimyon ve sirke ile kaynatılıp gargara yapılırsa diş ağrılarını kesmekte oldukça etkilidir.

Sayfayı Paylaş