İMZA DİLİYLE KİŞİLİĞİMİZ

Somuncu Baba

"İmza¸ bütünlük psikolojisi içinde bakıldığı zaman kişinin kişiliğini¸ karakterini ve bilinçaltına gizlenmişlerin görülmesi olarak kabul etmeliyiz. Atılan her imza¸ insan kişiliğinin yansıttığı gerçektir."

Her çocuk¸ kişiliğinin oluşmasında model almanın belirgin olduğu ergenlik döneminde (11–20 yaşları) sevdiği kişileri; davranışlarıyla¸ giyimiyle¸ kuşamıyla ve en önemlisi imzalarını taklit ederek kişiliklerini oluşturmaya çalışırlar.


Bizler¸  okul hayatımızda arkadaşlarla birlikte sınıf defterlerinden¸ sevdiğimiz hocaların imzalarını taklit ederek kendi imzalarımızı oluşturmaya çalışırdık. Şimdi düşünüyorum da o zaman bizler¸ öğretmenlerin imzalarını karşılaştırarak en güzel imzayı bulmaktan öte¸ her şeyiyle örnek alabileceğimiz¸ kişiliğimizi oluşturabilecek imza adı altında kişiliğimizi arıyorduk. Bize anne-baba gibi yaklaşan¸ davranışlarıyla kararlı ve tutarlı olan hocalarımızın imzalarını taklit ederek onların kişiliklerini benimsemeye çalıştığımızı hatırlıyorum.


 İmza¸ bütünlük psikolojisi içinde bakıldığı zaman kişinin kişiliğini¸ karakterini ve bilinçaltına gizlenmişlerin görülmesi olarak kabul etmeliyiz. Atılan her imza¸ insan kişiliğinin yansıttığı gerçektir.


İnsan Kişiliğini Yansıtan Bazı İmza Örnekleri:


İmza normal boyutta ve düzgün ise gösterişten uzak¸ abartısız bir hayat süren¸ başkalarının haklarına saygı gösteren¸ kendisiyle barışık bir kişiliği gösterir.


İmza normalden büyük ise kendi yaptıklarını abartılı olarak anlatmayı seven¸ gösteriş meraklısı olmakla beraber kendine güvenen ve hayatı dolu dolu yaşamayı seven bir kişiliği gösterir.


İmza normalden küçük ise kendine güvenmeyen¸ topluma karışmaktan çekinen¸ kimseyle problemi olmayan¸ kendi hâlinde yaşamayı seven bir kişiliği gösterir.


İmzanın kendisi ya da imzalardaki çizgiler yukarıya doğru ise hedef ve ideallerini gerçekleştirecek güçlü duyguları olduğunu gösterir. Bunun yanında imzanın kendisi ile beraber çizgilerin yukarıya doğru çokluğu doyumsuz bir kişiliği gösterir. 


İmzanın kendisi ya da imzalardaki çizgiler aşağıya doğru ise kişinin benlik saygısının düşük olduğunu (kendine güven ve cesareti olmadığını) gösterir.


  Çizgi üzerine atılan imza kendini beğenen¸ özel hayatını gizlemeye çalışan¸ kuralcı ve toplumda ahlâk memuru kesilen kişilerin kişiliğini gösterir.


Daire çizilerek atılan imza sadece kendini düşünen bencil¸ paylaşmasını sevmeyen ve kendi kararını vermekte zorlanan bağımlı bir kişiliği gösterir.


İki çizgi arasına atılan imza değişikliğe kapalı¸ kendi kararlarını vermekten korkan¸ tedirginliği ve kendine güvensizliği gösterir.


İmzaların karmaşıklığı duygu ve düşüncelerini ifade etmekte zorlanan olgunlaşmamış çocuksu bir kişiliği gösterir.


İsim yazılarak atılan imza kendini ispatlamaktan öte statüsüyle ve geçmişi ile kendine güvenen gizlisi ve saklısı olmayan kişiliği gösterir.


İmzanın başındaki kıvrım ise kendisiyle barışık olmayan duygu ve düşüncelerinde zikzaklık gösteren ve iç tedirginliği yaşayanların kişiliğini gösterir.

Sayfayı Paylaş