VİŞNELİ KEK

Somuncu Baba


Malzemeler


 


1¸5 su bardağı ayıklanmış süzülmüş taze veya dondurulmuş vişne


1 su bardağı toz şeker


2 su bardağı un


1 çay bardağı sıvı yağ


Yarım çay bardağı süt


1 paket kabartma tozu


1 tatlı kaşığı pudra şekeri (üzerine serpmek için)


26 cm kek kalıbı


75 gr çikolata parçacıkları


3 yumurta


 


Hazırlanışı


 


3 yumurtayı 1 su bardağı toz şeker ile beraber köpük köpük oluncaya kadar çırpıyoruz.


Sütü¸ sıvı yağı¸ çikolata parçacıklarını üzerine ekliyoruz.


5 saniye kadar daha çırpıyoruz. Kabartma tozunu ve unu ekliyoruz.


5 saniye kadar daha çırpıyoruz ve yağladığımız kalıba karışımı boşaltıyoruz.


Süzdürüp kurumaya bıraktığımız vişneleri aralıksız¸ sık bir şekilde¸ bastırmadan diziyoruz.


150 derecede önceden ısıtılmış fırında üzeri kızarana kadar pişiriyoruz.


Fırından alıyoruz. Soğuyunca üzerine pudra şekeri serpip servis yapıyoruz.


Afiyet olsun.


 


Kanser Hücrelerini Öldüren Mucizevî Bitki Limon


C vitamini başta olmak üzere A ve B vitaminleri açısından zengin bir besin olan limon¸ vücuda güç verir. İştah açıcıdır. Sindirimi kolaylaştırır ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir. İdrar söktürücüdür. Damar sertliğini ve tıkanıklığını önler. Kanı temizler ve kan dolaşımını kolaylaştırır. Soğuk algınlığı¸ nezle¸ grip ve öksürük şikâyetlerini azaltır. Mikrop öldürücüdür. Besin zehirlenmelerinde ve böcek ısırıklarında yararlıdır. Rahatlatıcı etkisi ile vücuttaki ağrıları hafifletir¸ ateşi ve tansiyonu düşürür. Mide bulantısını ve baş dönmesini giderir. Kansızlığa karşı etkilidir. Diş ve dişetlerini kuvvetlendirir ve dişleri beyazlatır. Sivilceleri ve nasırı azaltır.


Limon birçok erdemleriyle tanınır¸ ama en ilginç olanı tümör ve kistler üzerine olanıdır. 1970'ten beri 20'den fazla farklı laboratuar test  etti ve sonuç olarak limon ekstresinin 12 kanser tipinde kötü huylu hücreleri yok ettiği ortaya çıktı! Bu kanserler içinde kolon¸ göğüs¸ prostat¸ akciğer ve pankreas kanserleri de vardır. Araştırmada kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatmada limon ağacı bileşenlerinin¸ Adriamycin adlı bütün dünyada genellikle kemoterapide kullanılan ilaçtan 10¸000 kat daha iyi olduğu gösterildi. Daha da hayret verici olan; limon ekstreleri ile yapılan bu terapi sadece kötü huylu kanser hücrelerini yok ediyor ve sağlıklı hücrelere hiçbir etkisi bulunmuyor olmasıdır.


Bakteri enfeksiyonları ve mantarlara karşı anti mikrobal spektrum olduğu¸ kurt ve parazitlere karşı etkili olduğu bilinen limon yüksek tansiyonu da dengelemektedir. Bunlar dışında stresle savaşan¸ sinir bozukluklarına iyi gelen antidepresan etkisi vardır.

Sayfayı Paylaş