KAN ALDIRMAK/HACAMAT

Somuncu Baba

Hacamatçı işinin ehli olmalı ve hacamat yapılacak yerleri çok iyi bilmelidir. Hangi hastalık için nereden hacamat olunacağını hacamatçı bilmeyebilir. Bunu açıklayan kitaplar vardır¸ o kitaplara bakarak öğrenilmeli ve oralardan hacamat olunmalıdır.

Tıbbı Nebevî ‘de hacamat işlemi alınan kanın bir başka hastaya verilmesi ile değil tamamen sağlık amaçlı olarak yapılmasıdır. Kan vücuttan çıktığında yerine plazma adı verilen bir vücut sıvısı geçerek kanın sulanması sağlanmış olur. Akışkanlık özelliği artan kanın aynı zamanda çevredeki¸ beyin ve karaciğerdeki dolaşımı da düzelmiş olacaktır.


Kan Aldırmanın Faydaları


Kanın temizlenilmesi ile belirgin bir değişim meydana gelir. İnsanın sağlıklı düşünebilme özelliği gelişir ve zihni muhteşem bir değişim yaşar.


Süreklilik arz eden kronikleşmiş birçok hastalıklarda; migren¸ romatizma¸ mide bağırsak rahatsızlıkları¸ el ve ayaklarda üşüme¸ şeker hastalığı¸ karaciğer yetersizliği¸ zihinsel ve ruhsal birçok hastalıklarda¸ böbrek hastalıklarında kan vermenin faydaları bilinmektedir.


Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Hayber'de zehirli koyun etiyle zehirlenildiği zaman¸ Cebrail (a.s.) kendisine hemen mübarek kafalarının arkasından hacamat yaptırmasını söylemiştir.  Peygamberimiz (s.a.v.) “Hacamat her hastalığa faydalıdır¸ uyanık olun hacamat olun.” buyurmuştur.


Kafadan hacamat olmak; delilik¸ cüzzam¸ gece körlüğü¸ alaca¸ baş ağrısı¸ diş¸ göz¸ kulak gibi hastalıklara ve daha birçok hastalığa şifadır.


Hacamat iki türlü amaç için olur bunlar¸ korunma ve tedavi. Tedavi amaçlı olduğu zaman¸ mevsim ve ayın günleri gözetilmez¸ ancak haftanın günleri gözetilmeye çalışılır. Hacamatın faydalı olduğu yaşlar¸ 2 yaş ile 60 yaş arasıdır. Hacamat açken yapılmalı. Hacamattan evvel en az 8 saat bir şey yenmemeli. Hacamattan sonra da tuzlu¸ süt ürünleri ve hayvanî şeyler yenmemeli.


Kansızlık¸ şeker ve kan hastalıklarından birisi bulunan kişiler doktorun izniyle ve usta bir hacamatçıya rahatsızlık hissedilen yerden en fazla bir kere hacamat olmalıdır.


Bir insan bünyesine¸ dayanıklılığına ve vücudunun kan oranının azlığına ya da çokluğuna göre 1 yerinden¸ 8 yerine kadar aynı anda hacamat olabilir.


Bir kere hacamat olan bir kişi bir daha hacamat olması için en az 1 ay¸ ortalama 3 ay geçmesi gerekir.


Hacamatçı işinin ehli olmalı ve hacamat yapılacak yerleri çok iyi bilmelidir. Hangi hastalık için nereden hacamat olunacağını hacamatçı bilmeyebilir. Bunu açıklayan kitaplar vardır¸ o kitaplara bakarak öğrenilmeli ve oralardan hacamat olunmalıdır.


En Uygun Zaman


Mevsim Olarak Zamanı: Hacamat sıcaklar bastırdığı ilkbaharın sonu¸ Mayıs-Haziran aylarıdır. Yalnız hacamat oluncaya kadar kiraz yenilmemelidir.


Ayın Hangi Günlerinde Yapılmalı: Hacamat yapmak için mutlaka Hicri ayın günleri takip edilmelidir. Her ayda hacamat olunabilecek 4 gün vardır o geçti mi¸ diğer ay beklenmeli. Hacamat Hicri ayların 15-17-19-21. günlerinde yapılmalıdır. En faydalısı 17. gündür. Hacamat ayın ilk günlerinden 14'üne kadar faydalı değildir. 15'inden 21'ine kadar (tek günlerde) faydalıdır. Ondan sonra 19¸ ondan sonra 21¸ ondan sonra 15. gündür.  22'sinden 30'una kadar ay küçük olduğu için bedenler zayıf olur ve çıkan kan az olacağından faydası az olur.


Haftanın Hangi Günlerinde Yapılmalı: Hacamat Pazartesi günü yapılmalıdır. Eğer Pazartesi günü mümkün olmazsa¸ Pazar¸ Salı¸ Perşembe hacamat olunabilir.


Hangi Günlerde Yapılmamalı: Haftanın üç günü hakkında teşvik olmayıp sadece yasaklayıcı hadis-i şerifler vardır. Bu üç günde yasak günler Çarşamba¸ Cuma¸ Cumartesidir. Hatta bu günlerde ameliyat bile mümkünse yapılmamalıdır.


Şüpheli Günler: Haftanın üç günü ise hem yasaklanmış¸ hem teşvik edilmiştir. Bunlar; Pazar¸ Salı¸ Perşembe günleridir.

Günün Hangi Saatinde Yapılmalı: En faydalısı güneş doğduktan 1 saat sonraki 2 saattir. Bu 2 saatten sonra öğlen kerahet vaktine kadar da hacamat yapılabilir¸ bu mümkün olmazsa öğlen ikindi arası da yapılabilir.

Sayfayı Paylaş