MEYVE KABUKLARININ ANTİOKSİDAN ÖZELLİĞİ

Somuncu Baba

Konu meyveler olduğunda hemen herkesin ilgisini çeken¸ o yumuşak ve sulu olan orta kısmıdır. Ancak Florida Üniversitesinde Beslenme Profesörü olan Doktor Susan Percival bazı önemli antioksidanların kabukta bulunduğunu belirtiyor.

Konu meyveler olduğunda hemen herkesin ilgisini çeken¸ o yumuşak ve sulu olan orta kısmıdır. Ancak Florida Üniversitesinde Beslenme Profesörü olan Doktor Susan Percival bazı önemli antioksidanların kabukta bulunduğunu belirtiyor.


Elma


Cornell Üniversitesi araştırmacıları elma kabuğunun¸ içindeki tatlı beyaz bölgeye göre % 87 orandan daha fazla kanser karşıtı fotokimyasal içerdiğini tespit etmiş. Eğer soyulmamış bir elmayı çiğnemek zor geliyorsa¸ dış yüzeyini kaplamak için kabuklarını yer fıstığı ezmesine batırabilirsiniz. Böylece güçlü bir protein karbonhidrat bileşimi de elde edersiniz.


Salatalık


Kendisinde neredeyse hiç kalori bulunmayan bu yiyeceğin kabuğu¸ deriyi dolgunlaştıran¸ kırışıklığı önleyen kolajen olan silisten meydana geliyor. Silis için uzmanların önerdiği minimum bir doz yok¸ ama uzmanlar günde en az beş miligramı uygun buluyor. Bu da tek bir salatalığın kabuğundan alınabilecek miktara denk…


Organik olmasına dikkat edin. Normal salatalıkların dış yüzeyi raf ömrü uzasın diye koruyucu maddelerle kaplanır. Ancak organik olanlar orijinal halde bırakılır.


Patlıcan


Bu mor renkli yiyecekten bir şerit sıyırdığınızda 300 miligram nasunin (beyin hücrelerinin hasar görmesini engelleyen bir antioksidan) elde etmiş olursunuz.


Ayrıca 200 miligram kas kramplarını engelleme özelliğine sahip potasyum¸ 13 miligram bağışıklığı güçlendirici magnezyum ve üç gram lif kaybetmiş olursunuz.


Eğer az yağlı peynir ve sosa yatırırsanız¸ (marketten satın alır almaz kullandığın takdirde) kabuğunun soyulup soyulmadığını anlamazsınız bile.


Kivi


İnce¸ tüylü kabuğunda bulunan kimyasal bileşenler bakteri ve kolibakteri ile savaşır. Tırtıl yiyormuş gibi hissetmek istemiyorsanız içeceğinizin içine toz haline getirip karıştırabilirsiniz veya kâğıt kadar ince dilimleyip salataya koyabilirsiniz.


Portakal

Kabuğun üst kısmında bulunan dlimonene UV ışınlarının ölümcül düşmanıdır. Arizona Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada haftada bir çay kaşığı kadar portakal kabuğu yemenin deri kanseri riskini % 30 azalttığı görülmüştür. Dış kabuğu ısırmak yerine¸ somonun üzerine çeşni yerine serpebilir ya da salataya sosla birlikte karıştırabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş