AYVA AŞI

Somuncu Baba

Malzemeler


2 adet orta boy ayva


5 adet arpacık soğan


150 gr kuşbaşı et (küçük doğranmış olacak)


1 adet büyük domates


 bir çorba kaşığı tereyağı


1 çay kaşığı pulbiber


1 çay bardağı haşlanmış nohut


Tuz¸ su


Hazırlanışı


Bir tencere içerisine kuşbaşı eti ve tereyağını koyuyoruz¸ tuzunu ilave edip pişmeye bırakıyoruz.


Domatesin kabuğunu soyup küçük küçük doğruyoruz. Tencerede pişen etin üzerine döküyoruz. 


Kabuklarını soyduğumuz soğanları da ilave edip karıştırıyoruz.


Ayvaların kabuklarını soyup çekirdeklerini çıkarıyoruz¸ iri küp şeklinde doğruyoruz.


Haşlanmış nohudu¸ doğranmış ayvayı¸ pul biberi ilave ediyoruz. Tekrar karıştırıyoruz. Hafif soteledikten sonra bir çay bardağı su ilave edip kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz.  Pişen yemeğimizi sıcak servis ediyoruz.


Not: Tarifi babaannem Hacı Naciye Ateş Hanımefendiden alınan bu yemek¸ bir Osmanlı yemeğidir.


Afiyet olsun. 


ENGİNARIN FAYDALARI


Enginar mor çiçekleri olan çok yıllık bir bitkidir. Bir sebze olarak kabul edilmesine karşın yenilen kısmı henüz açmamış çiçek tomurcuğu olduğundan aslında meyve sınıfına girebilir. Tüm sebze ve meyvelerde olduğu gibi enginarın düzenli olarak tüketilmesi sağlık için oldukça faydalıdır.


Ortalama büyüklükteki bir enginar 25 kalori ve 3 gramdır. C¸ B vitaminleri¸ folat ve magnezyum içerir. Ayrıca yapraklarında bulunan sinarin kolesterolü düşüren bir maddedir.


Anemi¸ romatizma¸ gut hastalığı¸ hazımsızlık¸ cilt kaşıntıları ve hatta böcek¸ yılan ısırmalarında kullanılagelen enginar huzursuz ya da sinirli bağırsak sendromu olarak bilinen (irritabl bağırsak)¸ spastik kolon sorununda oldukça faydalıdır. Sindirimi kolaylaştırarak hastalığa özgü acı¸ ağrı¸ şişkinlik¸ gaz¸ ishal ve kabızlık bulgularını düzeltmektedir.


İştah kaybını gidermekte kötü kolesterol olarak bilinen HDL oranlarını düşürmektedir. Özellikle yaprak kısımları kötü kolesterolle savaşmaktadır.


Organları temizleyen¸ zihinsel kapasiteyi arttıran enginar antioksidan özellikte olup¸ toksik maddelerin atılması ve yaşlanmanın geciktirilmesini de sağlamaktadır.


Enginar¸ karaciğeri uyaran bir madde olduğundan safra sorunları¸ taşı olanların çok fazla tüketmemeleri önerilmektedir. Ayrıca sıklıkla rastlanan papatya ve kasımpatı bitkilerine alerjisi olanlar aynı aileden olan enginarı yememelidir. 

Sayfayı Paylaş