PİTİ – EKMEK AŞI

Somuncu Baba

Malzemeler


Yarım kg kuşbaşı et


1 su bardağı nohut


4 su bardağı su


3 adet yufka veya yufka ekmeği


Tuz¸ karabiber¸ kimyon


Hazırlanışı


Akşamdan ıslatılan nohudu süzüp kuşbaşı etle birlikte bir tencereye alıyoruz. Üzerine tuzu ve 4 su bardağı suyu ilave edip pişime bırakıyoruz. Kaynayınca üzerine biriken köpüğü-kefi alıyoruz. Altını kısıp¸ kısık ateşte pişiriyoruz.


Yufkalarımızı elimizle ortadan tutup 4 parçaya ayırıyoruz. Tavada tek tek¸ arkalı önlü pembeleştiriyoruz. Pembeleşen yufkaları toplam 5-6 küçük kaseye seriyoruz. Kalan yufka parçalarını elimizle tiftikliyoruz ve kaselerdeki yufkaların üzerine eşit olarak yerleştiriyoruz.


Et ve nohut pişince¸ hazırladığımız kaselerin içine etli nohudu sulu bir şekilde bölüyoruz.


Servis yapmadan üzerine karabiber ve kimyon serpiyoruz. Taze ve sıcak olarak tüketiyoruz.


Darende'de tandır ekmeği ile servis yapılıp kürsü etrafında yenilen bir yemektir.


Ekmek aşı Kars yöresinde de piti olarak bilinir.


Afiyet olsun… 


 


Üzüm Çekirdeği


Günümüzde birçok Avrupa ülkesinde ödemden¸ nezleye kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılan üzüm çekirdeğinin en önemli faydası insanlar için hayatî önem taşıyan damarların onarıcısı olmasıdır. Çekirdek¸ damar hastalıklarını tedavi ederek zayıflamış kan damarlarının yapısını güçlendirmektedir. Damar sağlığını korumak için gerekli doz ise günde 5-10 gram.


Bunun yanında üzüm çekirdeği ayrıca anti-aging etkisine sahip olduğu için damarları yenilemekte¸ yenilenen damarlarda yaşlılığı geciktirmektedir. Böylelikle ciltteki yaşlanma belirtileri de azalmaktadır.


Ayrıca üzüm çekirdeği¸ bağ dokularını güçlendirerek cilt sarkmasına engel olmakta cildin elastik¸ yumuşak ve düzgün olmasını sağlamaktadır. Bu durumlar için tavsiye edilen miktar günde 150 ile 300 miligram.


Yine üzüm çekirdeği bilinen en güçlü antioksidandır. Yapılan bazı testlerde¸ E vitamininden 50 kat C'den 20 kat daha güçlü olduğu ortaya çıkmıştır.

Sayfayı Paylaş