KURU MEYVE

Somuncu Baba

"Kurutma işlemi sonrası¸ C vitamini dışında bütün minerallerin
korunduğu kuru meyveler¸ vücudu yüksek antioksidan potansiyelleri
ile öncelikle serbest radikallere karşı koruyor."

Meyve Kurularının Faydaları (Alternatif Tıp)


Kuru meyveler¸ yaş meyvenin içerdikleri yüzde 80-95 oranındaki suyun yüzde 10 – 20 oranlarına düşürülmesi ile elde ediliyor. Bu kurutma işlemi sonrası¸ C vitamini dışında bütün minerallerin korunduğu kuru meyveler¸ vücudu yüksek antioksidan potansiyelleri ile öncelikle serbest radikallere karşı koruyor.


Erik Kurusu


Bol miktarda B1¸ B2¸ B3¸ B6¸ A¸ C ve E vitamini içerir. Mürdüm eriğinin bağırsakları çalıştırıcı etkisi bilinmektedir. İçerdiği zengin potasyum ve magnezyum mineralleri nedeniyle¸ tansiyon¸ karaciğer¸ kalp¸ böbrek ve romatizma hastaları ile tuzsuz rejim yapanlara önerilir. Güçlü antioksidanları ile kalp hastalıklarına yakalanma ve kriz riskini azaltıcı etkisi bulunmaktadır.


Elma Kurusu


Besin değeri dışında nefes darlığı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Lifli olduğu için bağırsakları temizler. Karaciğerinden şikâyet edenler¸ romatizmalılar ve hatta şeker hastaları bile faydalanabilirler. Elma; yatıştırıcı¸ uyku vericidir ve baş ağrılarına iyi gelir. Kabuğuyla küçük parçalara böldüğünüz elmaları kaynatarak içine isterseniz limon¸ portakal¸ tarçın koyarak çay olarak tüketebilirsiz.


Kayısı Kurusu


Besleyici ve potasyum açısından çok zengindir.


Sindirim sorunlarına iyi gelir; stresi¸ kansızlığı önler. İçerdiği A vitamini akne gibi cilt bozukluklarını önler. Büyümeye yardımcıdır¸ görme fonksiyonlarını güçlendirir¸ şeker hastalığının gelişimini engeller¸ bağışıklık sistemini korur. Potasyum başta kalp kasları tüm kasların ve sinirlerin iyi çalışmasını sağlar. Kayısı lifli bir meyvedir. Lifli besinlerin kan şekerinin dengeli yükselmesini sağladıkları¸ zararlı maddelerin bağırsakta kalma süresini kısalttıkları için kanserden korunmada faydalı oldukları saptanmıştır.


Pestil


Dut pekmezi¸ süt¸ bal¸ ceviz¸ fındık ve undan oluşan¸ protein¸ karbonhidrat¸ yağ¸ vitamin ve mineral maddelerini önemli ölçüde içeren bir gıda maddesidir. Özellikle A ve B vitaminleri ve demir yönünden zengindir. Vücut doku ve hücrelerinin yenilenmesinde¸ su dengesinin korunmasında¸ hormon¸ enzim üretiminde¸ bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli etkiye sahiptir.


Dut Kurusu

Kalsiyum¸ demir¸ B1¸ B2 ve C vitamini yönünden zengin olan dutun birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Beyaz dut ateş düşürücü ve idrar söktürücü (diüretik) etkiye sahiptir. Karaduttan elde edilen şurubun ise ağız ve boğaz hastalıklarında olumlu etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

Sayfayı Paylaş