KULAK ÇINLAMASI

Somuncu Baba

Şah damarında veya boyun atardamarında daralma ya da bükülme olması¸ kan akışının çalkantılı olmasına ve kafada gürültüye neden olabilir. Baş ve boyun tümörleri. Tinitus başta veya boyundaki bir tümörün semptomu olabilir.

Kafa gürültüsü veya kulaklardaki çınlama (tinitus) yaygın görülür. Tinitus hastalık değildir. Bir dizi sağlık sorununun neden olabildiği bir semptomdur. Tinitus¸ yaşla bağlantılı işitme kaybı veya kulak yaralanmasının sonucu olabilir ya da dolaşım sisteminizdeki bir hastalığın göstergesi de olabilir. Tinitusun yarattığı ses rahatsız edici olabilse de¸ hastalığın¸ ciddi bir sorunun uyarısı olmasına ender rastlanır.


Bulgu ve Belirtiler: Kulağınızda¸ çınlama¸ vızıltı¸ ıslık veya tıslama sesi¸ gürültü¸ ton açısından¸ alçak sesle kükremeden¸ yüksek sesle çığlık atmaya kadar farklılık gösterebilir. Bazı durumlarda¸ ses o kadar yüksek olabilir ki¸ düzgün biçimde konsantre olma veya duyma yetinizi etkileyebilir. Kulak kirinin birikmesi¸ tinitusu kötüleştirebilir. Kulak kanalınızda fazla pislik olması¸ dış sesleri duyma ve iç sesleri büyütme yetinizi azaltabilir.


Sebepleri: İç kulağınızın içerisinde¸ binlerce işitme hücresi bir elektrik yükü taşır. Mikroskobik kıllar¸ her duyu hücresinin yüzeyinde bir kenar oluşturur. Bu kıllar sağlıklı olduğu zaman¸ ses dalgalarının basıncına uygun olarak hareket eder. Hareket¸ bu hücreleri tetikleyerek¸ işitme hücresi aracılığıyla elektrik boşaltmalarını sağlar. Beyniniz bu sinyalleri¸ ses olarak yorumlar. Eğer iç kulağınızın içindeki ince kıllar bükülür veya koparsa¸ sürekli bir hareketlilik halinde rastgele hareket eder. Yüklerini elde tutamayan işitme hücreleri beyninize rastgele elektrik itkilerini gürültü olarak sızdırır.
Bazı ilaçların uzun vadeli olarak kullanılması. Yüksek dozlarda kullanılan aspirin ve belirli antibiyotik türleri iç kulak hücrelerini etkileyebilir. Çoğu zaman¸ bu ilaçları almayı bıraktığınızda istenmeyen gürültü kaybolur.


Yaşla ilgili duyma yitimi (presbikuz). Bu süreç genellikle 60 yaş civarında başlar. Kulak kemiklerinde değişiklikler. Orta kulağınızdaki kemiklerin sertleşmesi (otoskleroz)¸ işitme yetinizi etkileyebilir. Başınızda veya boynunuzda meydana gelen travma iç kulağınızda hasara neden olabilir
Yaşın ilerlemesi ve kolesterolün¸ diğer yağ birikintilerinin artması ile birlikte¸ orta ve iç kulağınıza yakın olan büyük kan damarları¸ her kalp atışında hafifçe bükülme veya genişleme yetisi anlamına gelen elastikiyetlerinin bir kısmını kaybeder. Hipertansiyon ve stres¸ alkol ve kafein gibi tansiyonu yükselten faktörler sesi daha da fark edilebilir hale getirebilir.


Şah damarında veya boyun atardamarında daralma ya da bükülme olması¸ kan akışının çalkantılı olmasına ve kafada gürültüye neden olabilir.  Baş ve boyun tümörleri. Tinitus başta veya boyundaki bir tümörün semptomu olabilir.

Öneriler: Çoğu tinitus vakası zararlı değildir. Eğer tinitus devamlı hale gelir ya da daha da kötüleşirse veya işitme kaybı ya da baş dönmesi yaşarsanız¸ doktorunuza görünün. Doktorunuz¸ gürültüyü azaltabilecek tedaviler ve gürültü ile daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olacak teknikler önerebilir. Bunu yanında; yüksek ses¸ nikotin¸ kafein¸ kinin içeren maden suyu¸ alkol ve aşırı dozda aspirin gibi tahrik edicilerden kaçının. Gürültüyü perdeleyin. Sakin bir ortamda¸ bir vantilatör¸ hafif bir müzik ve kısık seste dinlenen radyo¸ tinitustan kaynaklanan sesin örtülmesine yardımcı olabilir. İşitme yardımcı cihazı takın. Stresi kontrol altına alın. Stres¸ tinitusu daha kötü kılabilir. İster rahatlama terapisi¸ ister biyo-geribildirim¸ isterse egzersiz aracılığı ile olsun¸ stres yönetimi biraz rahatlama sağlayabilir.

Sayfayı Paylaş