SOĞAN YAHNİSİ

Somuncu Baba


Malzemeler (5 kişilik)


Yarım kg kuşbaşı kuzu eti


3 çorba kaşığı tereyağı


1 çorba kaşığı domates salçası


1 tatlı kaşığı biber salçası veya eşiti pul biber


4 su bardağı su


5 diş sarımsak


25 adet arpacık soğan


Tuz¸ karabiber¸ kimyon


Hazırlanışı:


Tereyağını geniş bir tavaya alıp¸ eti soteleyin. Üzerine dövülmüş sarımsağı¸ salçayı¸ pul biberi¸ suyu¸ karabiberi¸ kimyonu ve tuzu ilave edin. Malzemeler kaynamaya başlayınca temizleyip yıkadığınız soğanları ilave edin. Arzu edilirse bir miktar yeşilbiber ve domates de ekleyebilirsiniz. Orta ateşte soğanları yumuşayıncaya kadar pişirin. Daha sonra ocaktan alıp pilav ile birlikte servis yapın.


Afiyet olsun.


 


SARIMSAK


Sarımsak veya sarımsak (Allium sativum L.)¸ 25-30 cm yükseklikte¸ yeşilimsi beyaz veya pembe çiçekli¸ otsu bir kültür bitkisidir. Nadir olarak tohum bağlar. Bu nedenle soğancıkları (diş) ile üretilir. Ülkemizde "Beyaz sarımsak" ve "Siyah sarımsak" olmak üzere 2 çeşit yetiştirilmektedir. Vatanının orta Asya stepleri olduğu sanılmaktadır. Beyaz veya pembemsi renkli¸ az adette soğancıkdan (diş) meydana gelir. Dişlerin hepsi bir arada bir kabuk tarafından sarılmışlardır. Çok kuvvetli ve keskin bir kokusu ve yakıcı bir lezzeti vardır.


Sarımsağın etken maddesi Allin'dir. Alin alındıktan sonra enzimatik olaylarla Alicin olarak vücutta değiştirilir. Bu maddenin insan vücudunda oksitleyici etkisi vardır.


Bitkisel Tedavide kullanım alanları


Sarımsak gerçekten saymakla bitmeyecek ve tamamı da bilinemeyecek kadar yararı olan bir bitkidir. Özellikle;


Kurt veya solucan düşürücü olarak¸ haricen yara iyileştirici olarak¸ mantar hastalıklarını engelleyici ve tedavi edici olarak¸ saçkıran hastalığını tedavi edici olarak¸ tansiyon düşürücü olarak¸ antiseptik olarak¸ kolesterol düşürücü olarak¸ safra salgılarını artırıcı olarak¸ kurşun ve yılan zehirlenmelerinde etken olarak¸ sakinleştirici olarak¸ kullanılır.

Sayfayı Paylaş