KOCATEPE VE BEYAZIT'TA KİTAP FUARI

Somuncu Baba

Ankara'daki Kocatepe Camisi avlusunda düzenlenen 29'uncu. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı 17 Ağustos 2010 tarihinde törenle açıldı. Halk arasında Dini Yayınlar Fuarı olarak tanımlanan fuarın açılışı büyük ilgi gördü. Sultanahmet Camii avlusunda 28 seneden beri devam eden kitap fuarı bu yıl Beyazıt'a taşındı. İyi de oldu. Her ne kadar başlangıçta bir çok yayıncı itiraz ettiyse de¸ durumun mecburiyeti münasebetiyle bu değişikliği kabullendiler. Başta karşı çıkan bir çok yayıncımız¸ fuarda yerini aldı. Çünkü Sultanahmet Camii restore edilecekti.

Ankara'daki Kocatepe Camisi avlusunda düzenlenen 29'uncu. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı 17 Ağustos 2010 tarihinde  törenle açıldı. Halk arasında Dini Yayınlar Fuarı olarak tanımlanan fuarın açılışı büyük ilgi gördü.


Kocatepe Camisi avlusunda düzenlenen 29. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı'nın açılışına İçişleri Bakanı Bakan Atalay da katıldı.


Atalay¸ burada yaptığı konuşmada¸ 28 yıldır düzenlenen fuarın ramazan ayına farklı bir hava ve zenginlik kattığını söyledi. Fuarı her sene ziyaret ettiğini belirten Atalay¸ bu sene yapılan değişikliklerle fuarın daha organize ve estetik hale geldiğini ifade etti.


Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Süleyman Necati Akçeşme ise 29 yıldır bir gelenek haline gelen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı'nın¸ cami avlularını kültürel faaliyet alanına dönüştürdüğünü söyledi.


Nasihat Yayınları olarak vakfımızın da iştirak etmiş olduğu Kocatepe Kitap Fuarı¸ tanıtım açısından okuyucularla buluşmamıza vesile oldu.


Sultanahmet Camii avlusunda 28 seneden beri devam eden kitap fuarı bu yıl Beyazıt'a taşındı. İyi de oldu. Her ne kadar başlangıçta bir çok yayıncı itiraz ettiyse de¸ durumun mecburiyeti münasebetiyle bu değişikliği kabullendiler. Başta karşı çıkan bir çok yayıncımız¸ fuarda yerini aldı. Çünkü Sultanahmet Camii restore edilecekti.


 


Fuar meselelerinin konuşulduğu ilk toplantıda da söylemiştim. Aslında fuarın Beyazıt'a taşınması bir çok bakımdan hayırlı olmuştur. Çünkü Sultanahmet Camii¸ bu kadar kalabalığı taşıyamıyordu. Stand önleri çok sıkışıktı. Okuyucular rahatlıkla gezip dolaşamıyor¸ aradıkları kitapları bulamıyorlardı. Bunu hem bir kitapsever olarak gezerken¸ hem de yazar olarak imza günlerine katılırken rahatlıkla görebiliyordum.


 


Neyse olan olmuş ve İstanbul'un merkezindeki tek kitap fuarımız Beyazıt'a taşınmıştır. Kimileri bu taşınmayı kabul etmese de aslında doğru ve isabetli bir karar olduğu¸ fuar alanının dolup taşmaya başlamasıyla anlaşılmıştır. Fuarın ilk günü Beyazıt'a gittim ve fuar alanına girdim. Hava sıcaktı ve pek ziyaretçi yoktu. Ama ilk gündü ve standlar yeni yeni kuruluyordu. Üç gün sonra gittiğimde ise hem havalandırma tertibatı düzelmiş hem de kitap meraklıları çoğalmıştı. Bütün standlar ise tıka basa kitap dolmuştu. Bir hayli gezip dolaşan vatandaş vardı. Üstelik bu sene fuar süresi¸ geçen yıllardaki gibi 15 günle sınırlı tutulmamıştı¸ ek süre ile tam 27 gün gerçekleşti bu kitap şöleni. Yani Ramazan'ın başladığı ilk günden Kadir Gecesi'ne kadar sürdü. Bence bu da hoş bir tercih olmuştur. Bir bakıma Ramazan kültürü bütün canlılığıyla burada yaşanmıştır.


 


Fuarın yenilikleri önemli ve çekici. Bu kültürel etkinlikler alanı bir cazibe merkezine dönüştürmüştür. Öncelikle çevre kütüphanelerinden istifade edilmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle Beyazıt Devlet Kütüphanesi yerli ve yabancı bilim ve sanat adamlarının davet edildiği bir mekân olarak seçilmiştir. Bizim de "Eskader" olarak bir çok toplantıyı gerçekleştirdiğimiz bu salon¸ önemli kültür ve sanat faaliyetlerine yıllar boyu ev sahipliği yapmıştır.


 


Kütüphanenin hemen önünde ve Çınaraltı'nın az ilerisinde kurulan sahnede ise canlı müzik yapılmıştır. Burada çocukların ilgisini çekecek olan¸ Hacıvat Karagöz ile Meddah ve Ortaoyunu gibi seyirlik oyunlarımız sergilenmiştir. Gelenekli sanatlarımızın ihyası adına güzel bir hizmet olarak kabul edilmelidir. Vezneciler tarafında kurulan prefabrik standlarda vatandaşlar akşamları iftarlarını yapabilmiş¸ çaylarını içebilmişlerdir.


 


Ve fuara en çok yakışan hizmet bana göre¸ Çınaraltı'nda gerçekleşen "Küllük'ten Marmara'ya Kültür Sohbetleri"dir. Değerli tiyatro ve sinema sanatkârımız Ahmet Yenilmez'in yönetiminde yürütülen bu sohbetlere her akşam bir misafir dâvet edilmiştir.


 


İstanbul'umuzun biricik kitap fuarı budur ve şehrin en merkezi yerinde kurulmuştur. Ki halkımıza¸ öğrencilerimize ve kitapseverlere daha büyük bir kolaylık olmuştur.


 

Bütün kitap dostlarına selâm olsun.

Sayfayı Paylaş