GÜLERYÜZLÜ OLMALIYIZ

Somuncu Baba

"Karşılaştığımız insanlara karşı hem saygılı¸ hem de gülücük ve göz temasıyla davranmalıyız. Bunu yaptıkça¸ kendimizde de güzel değişiklikler olduğunu görürüz. Çoğu insan da tıpkı bizim gibidir aslında. Onların da aileleri¸ sevdikleri insanlar¸ endişeleri¸ dertleri¸ hastalıkları¸ beğendikleri ve beğenmedikleri şeyler ve korkuları vardır."

Hepimiz dünyada faniyiz. Gelip geçiciyiz. Bu yüzden hayatı aşırı ciddiye alıp¸ asık suratlı olmak doğru değildir. Üzülecek¸ kızacak şeylerle günlük yaşantımızda sık sık karşılaşırız. Ancak bunların gülünecek yanlarını görüp tebessüm etmeye çalışırsak inanın daha mutlu oluruz.


Sonra güler yüzlü olmak bulaşıcıdır. Etrafa gülücükler saçan insanlar¸ çevreye mutluluk dağıtmış olmaktadırlar. Gülümseme¸ her meslek sahibi için adeta sihirli bir anahtardır.


Bir defasında trafikte giderken olmadık bir hata yapmıştım. Tehlikeye soktuğum araç sahibi kızgınlıkla bana bakarak söylenmişti. Onu gülerek ve özür dileyerek cevaplayınca¸ sihirli bir söz söylemişçesine yumuşadığını ve onun da tebessüm ettiğini gördüm. Hâlbuki aynen karşılık verseydim vahim sonuçlar doğabilirdi. Zararını tazmin edeceğimi söyleyerek el sıkıştım. "Fazla değil¸ gerek yok" dedi ve kart değişimi yaptık.


Karşılaştığımız insanlara karşı hem saygılı¸ hem de gülücük ve göz temasıyla davranmalıyız. Bunu yaptıkça¸ kendimizde de güzel değişiklikler olduğunu görürüz. Çoğu insan da tıpkı bizim gibidir aslında. Onların da aileleri¸ sevdikleri insanlar¸ endişeleri¸ dertleri¸ hastalıkları¸ beğendikleri ve beğenmedikleri şeyler ve korkuları vardır.


Öyle kişiler muayeneye geliyorlar ve dertlerini anlatıyorlar ki benim de bazen şaşırdığım oluyor. Dıştan zengin ve ulaşılmaz görünen bir insan¸ kendi içinde bir dert yumağı olabiliyor veya etrafa yüksekten bakan gurur abidesi kişilerin problemlerle yüklü olduğunu müşahede ediyorum.


Bu yüzden biz karşımızdakine gülümseyerek davrandığımızda o insanın da iyi olduğunu ve minnettar kaldığını anlayabiliriz. Herkesin birbirine ne kadar benzediğini görünce¸ insanların içindeki masumiyeti de görmeye başlarız. İnsanların genellikle kötü niyetli olmadığını kabul etmek¸ içimize katıksız bir mutluluk verecektir.


Tebessümün faydaları


Nükte ve espri yönlerimizi geliştirmemiz mutluluğumuzu artıracaktır. Çünkü gülmek insana çoğu zaman ilaç gibi gelir. Üstelik bedavadır.


Gülmek¸ endişelerimizi dağıtır. Stres¸ depresyon¸ korku ve üzüntülerimizle başa çıkmamıza yardımcı olur. Rahatsızlıklarımızın iyileşme sürecini artırır.


Bağışıklık sistemimiz¸ gülücüklerimiz arttığı oranda güçlenir. Yine hormonal sistemimiz de pozitif etkilenir.


Ayrıca gülücükler yorgunluğumuzu giderir. Kızgınlık ve panik için de birebirdir. Gülmek tıbbî¸ psikolojik ve sosyal açıdan büyük yararlar sağlar. Gülünce solunum sistemimiz kuvvetlenir. Bedenimizin aldığı oksijen artar¸ gergin adalelerimiz gevşer ve ağrılarımız diner. Nabız ve tansiyonumuz düşer. Gülen insanla iletişim kolaydır. Bu da pek çok avantajlar demektir.


Gülmek kalbi hem güçlendirir¸ hem de nabız atışlarını düzenler. Gülerken vücudumuza normale oranla dört kat daha fazla oksijen pompalanır.


Günlük yaşantımızda yaşadığımız sıkıntıları kolay unutmamıza yardımcı olur.


Bir dakika gülmek seksen vücut kasını harekete geçirir. Bu da oniki dakikalık bir koşunun sağladığı faydaya eşittir.


Vücut ağrılarının azalmasına yardım eder. Gülmek gerçekten Allah'ın bir lütfudur.


Gülerken beyne kan gider. Böylece beyin hızlı çalışır ve sorunlar daha kolay çözülür.


Gülmek mutluluktur


Alman Focus Dergisi'nin yayınladığı araştırma sonuçlarına göre; günde birkaç defa gülmek sadece mutluluk anlamına gelmiyor¸ aslında bizi daha sağlıklı ve başarılı yapıyor. Çünkü gülerken; yüz kaslarımızdan karın kaslarımıza kadar birçok bölgemiz harekete geçer ve beyne sinyaller gönderir. Bu sinyaller sayesinde günümüz neşeli geçer.


Katıla katıla kahkaha değil


Bazıları gülmekle¸ katıla katıla kahkahayı karıştırıyorlar. Gülmenin de bu şekil aşırısı bazı riskleri beraberinde taşımaktadır. Hollanda'da yapılan bir araştırmada aşırı kahkaha sırasında bedenin kendini koruma mekanizmasını kaybettiği ortaya çıktı. Leiden Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırması kahkaha sırasında bedendeki tüm kendini koruma reflekslerinin iş görmediğini göstermiştir. Göze bir şey kaçtığı zamanki göz refleksinden¸ aksırma ve sinir reflekslerine kadar her çeşit koruma¸ kahkaha sırasında çalışmamaktadır.


Tebessümü eksik etmeyelim


Gülümseme her bakımdan faydalıdır. Aynı zamanda güven duygumuzu dolayısıyla başarımızı artırır. Korkuyu yener¸ endişeyi uzaklaştırır ve karamsarlığı giderir. Gerçek bir gülüş¸ hastalıklı duyguları düzeltir. Gülen bir insana öfkeli davranmak da zordur. Bu yüzden sadece normal ve neşeli hallerde değil¸ can sıkıcı hadiselerde bile güler yüzlülüğü muhafaza edebilmeliyiz. Böylelikle toplumda daha çok sevileceğiz. Hem de neşeli ve mutlu olacağız.

Yine gülmekle Peygamberimizin şu sözüne uymuş olmanın kazancı da bizi beklemektedir: "Kardeşine gülümsemen yüzünden sana bir sadakanın sevabı verilir. Selam verirken güler yüzlü olana¸ sadaka verenlerin kavuştukları sevaplar verilir."

Sayfayı Paylaş