FOLİK ASİT YETERSİZLİĞİ

Somuncu Baba

“Folik asit eksikliğinde omuriliğin dışarıda oluşumu olarak adlandırılan nöral
tüp efekti (NTD) ve spina bifida rahatsızlıkları kendini gösterir. Spina
bifidalı çocuklar deforme doğar¸ ya doğmadan önce ya da hemen sonra ölür.
Folik asit yetersizliği de 15-49 yaş grubu kadınlar için önemli bir halk sağlığı
sorunu olarak görülmektedir.”

Folik asit B grubu vitaminlerdendir. Yetersizliğinde özellikle anne karnında ki çocuklarda omurga rahatsızlıkları meydana gelir. Folik asit¸ öncelikle B12 vitamini metabolizmasıyla yakından ilgili olup; hücre yapı taşlarının¸ kırmızı kan hücrelerinin (alyuvarlar) ve sinir dokularının oluşumunda¸ hücrelerin bölünme ve çoğalmasında¸ gebelik dönemlerinde anne karnındaki bebeklerde omurga ve sinir sistemi yapılarının oluşumunda etkili olur.

Folik asit eksikliğinde omuriliğin dışarıda oluşumu olarak adlandırılan nöral tüp efekti (NTD) ve spina bifida rahatsızlıkları kendini gösterir. Spina bifidalı çocuklar deforme doğar¸ ya doğmadan önce ya da hemen sonra ölür. Folik asit yetersizliği de 15-49 yaş grubu kadınlar için önemli bir halk sağlığı sorunu olarak görülmektedir.


Hamilelik dönemlerinde kansızlık şikâyetlerinin büyük kısmı Folik asit yetersizliğinden kaynaklanır.


Folik asit yetersizliği toplumun hemen hemen tüm kesimlerini tehdit etmektedir. Hafif folik asit eksikliği çok yaygındır. Daha ileri saflarındaki eksiklik durumlarına ise anemide rastlanır. Folik asit ya da B12 vitamini eksikliği olanlar sonunda anemik hale gelirler. Anemi belirtileri uyuşukluk¸ yorgunluk¸ çaba harcandığında nefes darlığı¸ deride ve mukozada solgunluktur.

Son zamanlarda yapılan araştırmalarda folik asidin kalp hastalıklarında vücudu koruduğu özellikle şizofren hastalarında folik asidin tedaviyi hızlandırıcı etkisi ispat edilmiştir.


Folik Asit Hangi Gıdalarda Bulunur?


 Folik asit B vitamini suda eriyen vücutta biriktirilemeyen bu sebeple de günlük ihtiyacı içerisinde doğal olarak bulunan gıdaları tüketmekle alınması gereken bir vitamindir. Folik asidin en çok bulunduğu gıdalar olarak; bütün yeşil yapraklı sebzeleri ve kabuğu alınmamış tahılları en başta sıralayabiliriz. En zengin folik asit kaynakları olarak bilinen yiyecekler karaciğer¸ yumurta¸ mercimek¸ kuru fasulye (kuru baklagiller)¸ ıspanak¸ ceviz¸ badem¸ fındık¸ fıstık maydanoz¸ nane brokoli ve iri taneli bulgurdur.

İçerisinde doğal olarak Folik asit bulunan yukarıda saydığımız gıdaları tüketenler günlük folik asit ihtiyacını çok rahatlıkla karşılayabilirler. Hamileler ise hamilelikleri boyunca düzenli doktora gittiklerinde eksiklik tespit edildiğinde çeşitli takviyelerle bebeğin ihtiyacı da giderilecektir.

Sayfayı Paylaş