MUHALLEBİLİ LOKUM

Somuncu Baba


Malzemeler (5 kişilik)


20 Adet


3 su bardağı süt


1 çorba kaşığı tereyağı


İki buçuk kahve fincanı un


İki buçuk kahve fincanı toz şeker


1 tatlı kaşığı tarçın


1 su bardağı Antepfıstığı


Hazırlanışı:


Süt¸ iki buçuk kahve fincanı un ve tereyağını tencerede muhallebi gibi pişirin. Kaynamaya yakın¸ şekeri ilave edin ve 5 dakika daha pişirin. Ocağı kapattıktan sonra tarçını ekleyip karıştırın. Blender ile iyice çırpın.


Muhallebiyi düz bir tepsiye 1 cm kalınlığında yayın üzerine antepfıstığını serpiştirin ve buzdolabına koyup 3-4 saat katılaşmasını bekleyin. Buzdolabından aldıktan sonra 2 cm eninde ve 5 cm boyunda dikdörtgenler kesin. Minik rulolar elde edin. Servis tabağına


koyduktan sonra üzerlerine antepfıstığı serpiştirin.


Afiyet olsun


 


 


İNCİR


Anavatanı Doğu Akdeniz olan ve Türkiye'den Afganistan'a kadar yılda 1 milyon ton üretilen incirin yüzde 25'inden fazlasını Türkiye üretiyor. İncir üretiminde Türkiye'yi¸ Mısır¸ Cezayir¸ Yunanistan¸ Iran ve Fas gibi ülkeler takip ediyor.


Taze ve özellikle kuru incirin yenilmesiyle insan bedeninin hücrelerinin yenilendiği belirtiliyor. Uzmanlara göre¸ incir¸ içerdiği yüksek oranlardaki protein¸ vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besindir.


Sözgelişi¸ 100 gr. kuru incir yenilirse bedenin günlük gereksinimlerinden kalsiyumun


yüzde 17'si¸ demir ve magnezyumun yüzde 30'u¸ fosforun yüzde 20'si¸ B1 vitamininin


yüzde 5'i ve B2 vitamininin yüzde 4'ü alınmış olur. İncir¸ içerdiği yüksek orandaki liflerle bedene giren kolesterolün kana karışmadan atılmasını sağlar.


Sindirimi kolaylaştıran incirin¸ bedeni bakterilere karşı koruyan etkileri de var. İncir içerdiği


yüksek orandaki kalsiyum ve fosforla kemik ve dişlerin oluşumu ile sağlıklarını garantiler.


İncirin içerdiği kalsiyum¸ diğer besinlerdekine göre daha kolay sindirilir. Süt içemeyen kişilerin incir yemeleri öğütlenir. İncir¸ içerdiği ‘benzaldehit' adlı maddeyle kanserli hücrelerin büyümesini önler¸ kansere karşı etkili olur.

Sayfayı Paylaş