SAĞLIKLI MUTFAK İÇİN 10 TÜYO

Somuncu Baba

Sağlıklı olmak için yalnızca görünen ve bilinen olgulara dikkat etmek yetmez. Bazen gözümüzden kaçan küçük detaylar da sağlığımıza ciddi ölçüde zarar verebilir…

Özellikle mutfaklarda hijyen kurallarına maksimum dikkat etmek gerekiyor. İşte size sağlıklı bir mutfak için gerekli 10 tüyo…Pastörize süt alın
Daima işlenmemiş süt yerine pastörize edilmiş süt satın alın. Eğer seçme durumundaysanız¸ taze veya şok dondurma işlemine tabi tutularak dondurulmuş tavuğu seçin.

Etleri 70 derecede pişirin

Gıdaların bütün kısımlarının en az 70 derecede pişirilmesi gerektiği unutmayın. Donmuş sığır eti¸ balık ve tavuk etini pişirmeden önce tamamen çözün.

Soğumadan hemen yiyin

Güvenli tüketim için¸ pişmiş besinleri ısılarını kaybetmeye başlamadan hemen yemeye özen gösterin.

Bebeğiniz için gıda saklamayın

Bebekler için¸ depo edilmemiş gıdaları tercih edin.

Pişirilmiş gıdaları bütünüyle tekrar ısıtın

Bir kez daha yeniden ısıtmak¸ gıdaların bütün kısımlarının en az 70 dereceye ulaşması anlamına gelir.

Pişmiş ve pişmemiş etin temasını önleyin

Çiğ tavuk hazırlarken kullanılan bıçak ve kesme tahtasını yıkamadan¸ daha sonra pişmiş tavuk için kullanmayın. Böyle yapmakla¸ mikrop üremesi ve pişirme öncesi mevcut olan hastalıklar için tüm potansiyel riskleri tekrardan oluşturursunuz.

Eller tekrar tekrar yıkanmalı

Gıdaların hazırlanışı işlemine başlamadan önce ve her bir ara sonrasında¸ özellikle tuvalete girdiyseniz veya bebek bezi değiştirdiyseniz ellerinizi çok iyi şekilde yıkayın. Balık¸ tavuk veya et gibi çiğ gıdaların hazırlanmasından sonra diğer gıdaların işlemine başlamadan önce de ellerinizi tekrar yıkayın.

Tüm mutfak yüzeylerini temiz tutmaya özen gösterin

Her bir gıda kırıntısı¸ kalıntısı veya noktasını mikropların potansiyel kaynağı olarak düşünün. Bulaşıklarla ve kap kaçaklarla temas eden havlu¸ kurulama bezi gibi eşyalarınızı her gün değiştirin ve tekrar kullanım öncesi iyice yıkayın.

Gıdaları böceklerden koruyun

Gıdaları¸ sıkıca kapatılmış kaplar içerisinde depolayarak saklayın.

Buz yapmadan suyu kaynatın

Yemek yaparken içme suyu kullanın. Buz yapmadan önce suları kaynatın. Özellikle bebek mamalarının hazırlanmasında kullanılan sular konusunda daha da dikkatli olun.

Sayfayı Paylaş