HIZLI OKUMA

Somuncu Baba

"Okuma problemlerini aşmak için; Okuma ortamını en iyi düzeyde tutmalı¸
psikolojik engeller olarak görülen yoğunlaşamama¸ bilgi ve kelime zayıflığı¸
dalgınlık¸ dikkatsizlik¸ duygusal sorunlar¸ irade zayıflığı¸ pasif okuma¸ stres¸
gerginlik¸ kişilik engelleri¸ çok uyumak¸ çok yemekten kaçınmalıdır."

Okumayı çocuklarımıza sevdirmek için anne-baba-öğretmen çocuğa kitap okuyarak örnek olmalı¸ kitap için harçlık ayırmalı¸ kitap okumanın yararları¸ bilgili insanların çok kitap okuyanların arasından çıktıkları anlatılmalı¸ ilgi çekici kitaplar seçilmeli¸ yolculuklarda kitap okuma tavsiye edilmeli¸ hediye olarak kitap verilmeli¸ planlı okuma teşvik edilmeli¸ kitap evleri gezilmeli ve imza günleri kaçırılmamalıdır.


Ayrıca okumak bir oyun haline dönüştürülmeli¸ birlikte okumayı da bir alışkanlık haline getirmeliyiz. Bilinçsiz anne-babalar çocuğunun okumasını engeller. "Çok kitap okuyanlardan aklını oynatanları işitmedin mi? Hayal kuran insan deli olur¸ hayal aklı bir sis gibi basar¸ her şey birbirine karışır" benzeri ipe sapa gelmeyen sözler söyleyerek çocuğun kafasını allak bullak eder. Kendisi az okuduğu veya hiç okumadığı için yönlendirme çabasıyla çocuğa iyilik edeyim¸ dersine çalışsın diyerek büyük yanlışlar yapar. Kitap okumasını¸ hayal kurmasını engellemeye çalışır.


Okuma problemlerini aşmak için; Okuma ortamını en iyi düzeyde tutmalı¸ psikolojik engeller olarak görülen yoğunlaşamama¸ bilgi ve kelime zayıflığı¸ dalgınlık¸ dikkatsizlik¸ duygusal sorunlar¸ irade zayıflığı¸ pasif okuma¸ stres¸ gerginlik¸ kişilik engelleri¸ çok uyumak¸ çok yemekten kaçınmalıdır.


 


Hızlı Okuma Bize Ne Kazandırır?


Bilgi edinmenin¸ kendimizi geliştirmenin ve yetiştirmenin en önemli yolu hiç şüphesiz ki okumaktır. Ancak çoğumuz okumak için vaktimizin sınırlı olmasından yakınırız. Aslında hızlı okumak için zamandan ziyade hızlı okumaya ihtiyacımız var. Okuma hızımızı 3–4 kat daha artırarak birim zamanda okuduğumuz miktarı rahatlıkla artırabiliriz. Hızlı okumayı engelleyen sebepleri şöyle sıralayabiliriz.


 Okurken çabuk sıkılıyor ve çabuk yoruluyorum¸ dikkatim dağılıyor¸ geri dönüş yapıyorum¸ bir türlü okumaya yoğunlaşamıyorum¸ okuduklarımı anlamıyorum¸ diyorsanız  bu sorunları ortadan kaldırmak ve kişinin okuma hızını katlayarak¸ artıracak tek şey hızlı okumaya sahip olmaktan geçmektedir.


 Okuma hızımız nasıl olmalıdır? Hangi orandaki okuma başarıyı artırıyor? 150 kelimenin altındaki okuma zayıf bir okumadır. 150–250 arası orta¸ 250–450 arası okuma iyi¸ 450–600 arası okuma çok iyi¸ 600 kelimenin üstünde bir okumaya sahipseniz bu okumaya mükemmel diyebiliriz. Okuma hızının artırılmasının faydalarına bir göz atacak olursak şunları sıralayabiliriz:


Hızlı ve verimli bir okuma okuduğumuzu daha iyi anlamamızı ve hatırlamamızı sağlar. Verimli ders çalışma alışkanlığı kazandırır. Beynin daha aktif çalışmasını sağlayarak¸ kavrama düzeyini ve yeteneğini geliştirir. İç disiplini sağlayarak kendimize olan güveni artırır. Hata yapma riskini azaltır.


Okumayı frenleyen veya duraklatan şeylerden kurtulmak gerekir. Bu engeller; Okumamaktan kaynaklanan göz tembelliği¸ geriye dönüşler¸ baş hareketleriyle okumak¸ sesli okumak¸ çok yavaş okumak ve parmağımızla takip ederek okumaktır. Bunları yapmadığımız zaman okumamız hızlanacaktır. En önemlisi tabii çok okumaktır. Zamanla okuma hız kazanacaktır. Ne aradığını bilmeyen¸ ne bulduğunu da bilemez. Okumada sıçrama mesafelerini iyi ayarlamak¸ kelime¸ cümle¸ paragraf ve bilgi seçerek okumaya çalışmalıyız.

Sayfayı Paylaş