KÜLAHLI KURABİYE

Somuncu Baba

Hamurun Malzemeleri


1 çay bardağı yoğurt


1 çay bardağı zeytinyağı


1 çay kaşığı karbonat


1 adet yumurta


1 kahve fincanı dövülmüş fındık


200 gr tereyağı


Yeteri kadar un


Huni şeklinde alüminyum pasta kalıbı


 


Kremanın Malzemesi


2 yumurta


2 kaşık un


2¸5 çorba kaşığı şeker


50 gr tereyağı


Yarım litre süt


Rendelenmiş limon kabuğu


Vanilya


 


Hamurun Hazırlanışı


Oda sıcaklığında tereyağını ve tüm malzemeleri karıştırıp yoğuruyoruz. Yoğrulan hamuru dinlendirip¸ cevizden biraz büyük parçalar alıp oklava ile ince – uzun açıyoruz. Kalıpların dışını yağlayıp¸ hamuru verev olarak sarıyoruz. Kurabiye hamurunu kırmadan çıkarmak için kalıpta yarım santimlik boşluk bırakıyoruz. Hamura külah şeklini veriyoruz. Yatık bir şekilde tepsiye diziyoruz. Önceden ısıtılmış fırına sürüyoruz. Turbo ayarında pişiriyoruz. Fırından çıkarınca henüz sıcak iken kalıptan çıkarıyoruz.


Kremanın Hazırlanışı


Soğuk sütün içerisine yumurta¸ un¸ şeker ve tereyağını mikser ile çırpıp ocağa koyuyoruz. Sürekli karıştırarak muhallebi kıvamına getiriyoruz. Ocaktan almadan az önce limon kabuğu ve vanilyayı ilave ediyoruz. Soğumaya bırakıyoruz. Kaymak tutmaması için soğuma sürecinde sık sık karıştırıyoruz.


Fırından çıkarılan kurabiyeleri soğuyunca¸ hazırladığımız soğuk kremayla dolduruyoruz. Bir kâsenin içerisine dik olarak yerleştiriyoruz. Buzdolabında dinlenmeye bırakıyoruz.


Buzdolabından çıkardığımız kurabiyeleri önce dövülmüş fındığa batırıp sonra servis tabağına yan olarak diziyoruz. Üzerine pudra şekeri serpip servis yapıyoruz. Afiyet olsun.


 


İNCİR


Taze ve kuru incir insan bedenine pek çok faydalar sağlar. İncir herhangi bir meyve ya da sebzeye göre en yüksek lif içeriğine sahiptir. Sadece 1 adet kuru incir 2 gram lif sağlamaktadır ki bu tavsiye edilen günlük ihtiyacın %20'si'dir. Son 10-15 yılda yapılan araştırmalar¸ bitkisel gıdalarda bulunan liflerin sindirim sisteminin düzgün olarak çalışması açısından çok önemli olduklarını ortaya koymuştur. Besin olarak alınan lifin sindirime yardımcı olduğu ve bazı kanser türlerinin riskini azaltmada etkili olduğu bilinmektedir.


Enerji deposu olduğu için açlık hissettirmeyen ve yiyenleri tok tutan incir cevizle birlikte tüketildiğinde vücudun dinamosu olur. Sadece meyvesi değil¸ yapraklarından akan beyaz sıvının da mucize etkileri vardır. İncir¸ kan şekerini düzenler¸ hazmı kolaylaştırır¸ enerji verir. Pek çok vitamini bünyesinde barındırır. Çocukların gelişiminde anne sütü kadar faydalıdır. Her gün bir adet incir tüketilmesi¸ kolesterolü de düzenler.


Yaş incir kurutulduğunda bünyesindeki kalsiyum 4-6 kat artar. Bu sayede de müthiş bir enerji deposuna dönüşür. Kurutulmuş incir çok değerli olup¸ iyi bir besin kaynağıdır. Balgam söktürücü¸ yumuşatıcı olarak kullanılır.


Kuru incir¸ içerdiği protein miktarı yönünden fakir¸ sentezinde kullanılan aminoasit çeşidi açısından zengindir¸ bu nedenle hücre gelişimini destekler.


Ayrıca kuru incir¸ boğaz ağrısı bronşit ve öksürüğe de faydalıdır.


Kış aylarında vücudun direncini arttırır¸ pek çok sağlık sorununa karşı güç ve dayanıklılık kazandırır.


İncir bağırsaklardan toksik maddelerin temizlenmesi ve kandaki kollestrol seviyesinin düşürülmesi için faydalıdır. Bağırsak iltihabı olanların çok incir yemesi gerekir.


İnciri sütle ya da sirkeyle eğer oda olmazsa yalnızca zeytinyağına batırıp yiyerek basur şikâyetinizi ortadan kaldırabilirsiniz. Sesiniz kısıldığında hemen bir inciri bir su bardağı kadar sütün içine koyup bir cezvede kaynatın. Ilık ılık bu şurubu için¸ çok yararını göreceksiniz.


Yaş dalları kırıldığında akan sütümsü beyaz sıvı¸ nasır ve siğillere sürülür. Anasonla beraber yenen incir ise hem kan yapar¸ hem de şişmanlatır.

Sayfayı Paylaş