MAKLUBE (6 KİŞİLİK)

Somuncu Baba

Malzemeler


750 gr kuşbaşı et


4 adet orta boy patates


3 su bardağı sıcak su


2 çorba kaşığı tereyağı


2 su bardağı pirinç


2 su bardağı sıvı yağ (patatesleri kızartmak için)


1 çay bardağı haşlanmış bezelye


1 adet orta boy havuç


Tuz¸ karabiber¸


Hazırlanışı


Kuşbaşı etleri bir tencere içerisine alıp¸ bir kahve fincanı su ilave edip¸ orta ateşte pişirelim. Suyunu çektirip bir çorba kaşığı tereyağı ve tuz ilave edip kavuralım. Bezelye ve küp doğranmış havucu haşlayıp-süzelim¸ kavurduğumuz ete ilave edelim.


2 su bardağı pirinci ılık tuzlu suda ıslatıp 20 dakika bekletelim.


Diğer taraftan kabuklarını soyup halka halka doğradığımız patatesleri yarı yarıya pişecek kadar kızarttıktan sonra yağını süzdürelim.


Yayvan bir tencereye et¸ bezelye ve havucu attıktan sonra üzerine karabiber serpip karıştıralım. Kızarttığımız patatesleri bir sıra halinde karışımın üzerine dizelim. Arzu ederseniz tencerenin kenarına da patatesleri dik olarak yerleştirebilirsiniz.


Islattığımız pirinçlerin suyunu süzüp nişastası gidene kadar yıkayalım. Suyunu süzdürelim. Bir tencereye bir çorba kaşığı tereyağını alıp üzerine bir çorba kaşığı sıvı yağ ilave edelim ve pirinçler şeffaflaşıncaya kadar kavuralım. Kavrulan pirinçleri yayvan tenceredeki karışımın üzerine yayalım. Üç su bardağı kaynar su ilave edip kapağını kapatalım. Orta ateşte pirinçler suyunu çekip göz göz oluncaya kadar pişirelim. Ateşten aldığımız tencerenin üzerine temiz bir bez örterek demlendirelim. 15 dakika sonra tencereyi düz bir tabağa ters çevirip maklube yemeğini servise sunalım.


Afiyet olsun.


 


 


ZENCEFİL


 İştah açıcı ve hafızayı kuvvetlendiricidir. Romatizma¸ ses kısıklığı öksürük¸ bronşit için faydalıdır. Zencefil aşçıların ve hekimlerin gözdesidir.


 Görünümü pek hoş değil¸ üstelik tadı da çok acı! Yine de zencefil bu aralar pek tutuldu. Eskiden bu hasis soğanla çok nadir karşılaşılırdı. Oysa bugün bu egzotik bitkiyi hemen hemen her süpermarkette bulmak mümkün. Bunun iyi de bir sebebi var: Zencefil hem insanı formda tutuyor¸ hemde bir çok rahatsızlığa iyi geliyor. İçerisindeki etken maddeler mide ve barsak rahatsızlıklarını en aza indirmekte¸ bağışıklık sistemini güçlendirmekte¸ soğuk algınlığına¸ romatizmal ağrılara ve bulantılara karşı ekti edebilmektedir.Bu nedenlerle artık sadece aşçılar değil¸ top uzmanları da bu köklü biktkiyle ilgilenmeye başladı.


Çok mu yedin? Merak etme zencefil mideni eski haline dönüştürür!


Sabahın erken saatlerinde¸ akşamki yemeğin hala midenizde ikamet ettiğini hissettiğiniz oldu mu hiç? Yediğiniz çöreğin ya da poçanın bir taş gibi midenize yerleştiğini?


Sindirim organlarımıza zengin öğünler sonrasında yüklü bir iş düşmekte. Biraz zencefil bu yükü kolaylaştırabilir. İçerisindeki baharatla safra kesesinde meydana getirilen salgıların üretimini sağlıyor¸ bu salgı da alınan yağın sindirimini hızlandırıyor. Ayrıca zencefildeki enzimler proteinleri parçalıyor¸ böylece mesela bifteği sindirme işlemi çabuklaşıyor.


Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler¸ uçucu yağ içerisinde bulunan yapı taşlarının ve zencefilde bulunan baharatların mide sümük zarındaki iltihaplara karşı koruyucu etki yaptığını ortaya koydu. Bu etkinin insanlarda da söz konusu olup olmadığı kesin olarak bilinmemekle beraber bilim adamlarınca etkili olduğu tahmin edilmekte. Zencefil iştah salgılarının üretimin de hızladırdığı için aperatif olark da kullanımı mümkündür.


Sindirim problemleri? Midenin tıka basa dolu olduğu hissi? Zencefil barsakları hemen harekete geçirir!


Bezeyle¸ fasulye veya mercimek gibi sindirimi zor olan karbonhidratlı besinlerden sonra barsaklar iyice temizlenmeli. Bu görevi sindirilmemiş karbonhidratlarla beslenen kalın barsak bakterileri üstleniyor ve barsaklarda bir yan etki olarak gaz toplanmasına yol açıyor. Zencefil bu karbonhidarat tüketicilerinin artmasını egelliyor ve yan ekti olarak rahatsız edici gazlara yol açmadan şekeri tüketen laktik asit bakterilerinin üretimini sağlıyor. Acıyı seviyorsanız mutlaka sık sık zencefil tüketin. Bu hem kabızlığa hem da kramplara karşı birebir.


Aşırı yumurta ve yağlı kızırtma mı? Zencefil kolesterolü düşürür?


Sonuçlarına katlanmadan aşırı besin tüketimi zencefille dahi mümkün değil. Yine de payvani yağlar tüketecekseniz yanında zencefili ihmal etmeyin deriz. Hindistan'da yapılmış olan bir takım araştırmaların neticesinde; Zencefille tüketilmiş olan kolesterol zengin¸ bir öğün sonrası kolesterol değerleri oldukça düşük bulunmuştur. Fakat bu araştırmalar hayvanlar üzerinde yapılmıştır¸ bu nedenle de kolestrol konusunda hassas olan insanlar yapılacak diğer araştırmaları beklemeli. Bu onlar için daha ihtiyatlı olur.


Yolculuk öncesi rahatsızlıklar; sabahın erken saatlerinde istifra.. Zencefil birçok bulantıya karşı birebir!


Öyle rahatsızlıklar vardır ki yanında başka hisse yer yoktur. Baş dönmesi ve bulantılar bunlardan sayılır. Araba¸ uçak veya gemi hiç fark etmez. Bu eskiden gemi seyahatlerinde de söz konusu idi. Bu nedenle o zamanın insanları yolculukta yanlarına zencefil alırlarmış. Zencefil filizleri deniz rahatsızlıklarında sadece çiğnenirdi. Geçen bu zaman zarfında modern tıp zencefilin kimyasal maddelerden daha da etkili olduğunu ortaya çıkardı. Bu bitki¸ merkezi sinir sistemine etki etmeden doğrudan sindirim esnasında bedeni rahatlamakta ve bu nedenle de vücudu yormamakta.


Sindirimi zor gerçekleşen bazı ilaçlardan sonra meydana gelen mide bulantısı veya baş dönmelerini de zencefil engelleyebilmekte. Bunun için ya bir parça zencefil çiğnemeli veya zencefil etken maddesini ihtiva eden eczaneden alınmış tabletler yutulmalı. Yolculuk esnasındaki rahatsızlıklara karşı da aynı miktarlarda ya zencefil yada zencefil tabletini yolculuk öncesi alıp yolculuk esnasında da  her dört saatte bir tazelemeli.. Hamileler ise bu konuda yapılmış olan araştırmaların yetersizliğinden dolayı doktorlarına danışmalıdır.


Aspirin ve sarmısağı rakip: Zencefil kanın yoğunlaşmasını ve romatizmal yangıları azaltıyor!


Parmak kemikleri ağrımakta¸ sabahları eller kaskatı kesilmiş¸ eklem yerleri kızarmış. Tüm bunlara karşı asprin iyi gelmekte ama yapılan araştırmalara göre zencefil de etkili olabilmekte. Üzerinde deneme yapılan hasta  sayısı kısıtlı olsa dahi¸ sonuçlar umut verici: Her gün beş gram zencefil verilen ağrı¸ iltihap ve pişikten muzdarip olan hastalarda iyileşmeler gözlendi. Şu sıralar Berlin'de yapılan bir araştırma hafif ve orta derecedeki romatizmal ağrılar için en optimal dozu bulmaya çalışmakta.


Aspirinle zencefilin bir diğer ortak yönü de şudur: Hergün alınan beş gram zencefil kanın yoğunlaşmasını engelliyor. Yemeği pişirmeye başlarken içerisine katılan biraz zencefil iltihapları önlemekte. Ayrıca sarmısaktan da hiç hoşlanmıyorsanız zencefil büyük ihtimalle kan hücrelerine sarmısaktan daha iyi gelmekte. Ve üstelik gün boyu o rahatsız edici kokudan da bizleri kurtarmakta.


Ateş¸ nezle ve öksürük: Zencefil virüsün yolunu kesiyor!


Sıcacık bir çorbayı zencefille karıştırın. Netice: Küçük yudumlarla içildiği takdirde üşütmenin meydana getirdiği bütün şikayetlere birebir. Çünkü sıcak çorba sümük zarlarını uyarıp solunum yollarını rahatlatmakta. Ayrıca zencefil bakterilere karşı az da olsa etki edebilmektedir. Zencefilin uçucu yağı kronik solunum rahatsızlıklarına karşı da iyi gelmekte. Bunun dışında öksürüğü de en aza indirme özelliğine sahip olan zencefil¸ kan dolaşımına da olumlu etki yapmakta.

Sayfayı Paylaş