YİRMİDÖRDÜNCÜ HADİS

Somuncu Baba

“Allah güzeldir. Ancak güzel ve temiz şeyleri kabul eder. Allah müminlere¸ peygamberlere de emrettiği şeyleri emrederek şöyle buyurmuştur: ‘Ey Peygamberler! Temiz şeylerden yiyin¸ yararlı iş işleyin; doğrusu Ben¸ yaptığınızı bilirim.’(Mu'minûn 23¸ 51) (Bir diğer ayette de şöyle buyurmuştur): ‘Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızıkların temiz olanlarından yeyin.’(Bakara 2¸ 172) (Hz. Peygamber) sonra şunu zikretti: Bir kimse (Hak yolunda) uzun sefere çıkar. Saç­ları dağılmış¸ toza toprağa bulanmış bir halde ellerini semaya uza

إِنَّ الله َطَيِّبٌ لاََ يَقْبَلُ إِلاَّ طَيِّباً وَإِنَّ الله َأَمَرَ الْمُؤْمِنِينَ بِماَ أَمَرَ بِهِ الْمُرْسَلِينَ قاَلَ ياَ أَيُّهاَ الرُّسُلُ كُلُوا مِنَ الطَّـيِّـباَتِ وَاعْمَلُوا صاَلِحاً إِنِّي بِماَ تَعْمَلُونَ عَلِيمٌ  وَقاَلَ ياَ أَيُّهاَ الَّذِينَ آمَنُوا كُلُوا مِنَ طَـيِّـباَتِ ماَ رَزَقْناَكُمْ ثُمَّ ذَكَرَ الرَّجُلَ يُطِيلُ السَّفَرَ أَشْعَثَ أَغْبَرَ يَمُدُّ يَدَيْهِ إِلَى السَّماَءِ ياَ رَبِّ ياَ رَبِّ ياَ رَبِّ وَمَطْعَمُهُ حَرَامٌ وَمَشْرَبُهُ حَرَامٌ وَمَلْبَسُهُ حَرَامٌ وَتَغَذَّي بِالْحَرَامِ فَأَنىَّ يُسْتَجَابُ لَهُ؟


“Allah güzeldir. Ancak güzel ve temiz şeyleri kabul eder. Allah müminlere¸ peygamberlere de emrettiği şeyleri emrederek şöyle buyurmuştur: ‘Ey Peygamberler! Temiz şeylerden yiyin¸ yararlı iş işleyin; doğrusu Ben¸ yaptığınızı bilirim.’(Mu'minûn 23¸ 51) (Bir diğer ayette de şöyle buyurmuştur): ‘Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızıkların temiz olanlarından yeyin.’(Bakara 2¸ 172) (Hz. Peygamber) sonra şunu zikretti: Bir kimse (Hak yolunda) uzun sefere çıkar. Saç­ları dağılmış¸ toza toprağa bulanmış bir halde ellerini semaya uzatarak ‘Yâ Rabbî¸ yâ Rabbî¸ yâ Rabbî’ diye dua eder. Hâlbuki yediği haram¸ içtiği haram¸ giydiği haram¸ (hâsılı) haramla beslenmiştir. Böyle birisinin duası nasıl kabul edilir?”


(Muslim¸ Zekât¸ 19; Dârimî¸ Rikâk¸ 9; Buhârî¸ Zekât¸ 24)


 


Yorum:


“Lokma bir tohum¸ amel ise mahsuldür. Mümin¸ lokmasını temiz kılmalıdır ki¸ muhlis kullarınınkini kabul ettiği gibi¸ Allah onun da amelini kabul etsin.”


Şeyh Hâmid-i Veli / Somuncu Baba (k.s)


 

Sayfayı Paylaş