ELMA TATLISI

Somuncu Baba


MALZEMELER:


6 adet Amasya Elması


1¸5 Çay Bardağı Toz Şeker


4 adet Karanfil


1 Kahve Fincanı Su


SÜSLEME:


Kaymak


Çekilmiş Antep Fıstığı


HAZIRLANIŞI:


Elmaların kabukları soyulup¸ içi dolma oyacağıyla oyulup çekirdekleri temizlenir. Düz bir tencere içerisine tek sıra halinde dizilir. Su¸ şeker ve karanfil ilave edilir. Renk vermek için 4-5 adet elma çekirdeği ilave edilir. Kısık ateşte yumuşayana kadar pişirilir. Soğuyunca düz bir servis tabağına alıp içini kaymakla doldurulur. Süslemek için de üzerine toz Antep fıstığı konup servise hazır hale getirilir.


Afiyet olsun!


 


 


 


TERE


Yemeklerimizin yanından eksik etmediğimiz tere vücudumuzu temizler ve sinirleri yatıştırır.


Kökeni Batı Asya'dır. Sebzeler arasında C vitamininden yana en zengin olanlardan biridir. Terede A ve B vitaminlerinden başka demir¸ kükürt¸ çinko¸ bakır¸ manganez¸ kireç¸ iyot bulunur. Serinletici¸ iştah açıcı¸ idrar söktürücü¸ kanı temizleyici ve hafif laksatiftir (bağırsakları yumuşatır.)


Tere kansızlıkta¸ bronşitte¸ egzamada¸ yorgunlukta¸ karaciğer ve böbrek yetersizliğinde etkilidir. Kandaki şekeri düşürdüğünden şeker hastalarına ve zayıflamak isteyenlere tavsiye edilir. Nikotinin panzehiri olduğundan sigara içenlere ve sigarayı bırakmak isteyenlere özellikle salık verilir.


İştah açıcı olduğundan zayıflıktan yakınanlar da tere yemelidir. Deri hastalıklarında¸ kan dolaşımı bozukluklarında da yararlıdır.


Kronik bronşit ve diğer göğüs hastalıklarında balgam sökmek için tere yenilmesi iyidir.


Tere sinirleri dinlendirir¸ neşeyi arttırır. Vücudu toksinlerden temizleyerek mücadele gücünü ve direnci çoğaltır¸ dayanıklılığını fazlalaştırır. Kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Sindirimi hızlandırır.


Tere yerken dikkat edilmeli


Uzun zaman durup sararmaya başlayan tere zehirli olabilir. Çiçek açan tere de yenmez. Tere daima az miktarda ve çiğ yenmelidir.


Diğer yeşillikler gibi bol su ile çokça yıkanmalıdır. Ne kadar taze olursa yararı o kadar fazladır.


 

Sayfayı Paylaş