HALUJ

Somuncu Baba


Malzemeler:


1 kg un


1 yemek kaşığı tuz


Su


İçinin Malzemeleri:


2¸5 kg patates


2 baş kuru soğan


1 çay bardağı zeytinyağı


1 yemek kaşığı pul biber


1 yemek kaşığı salça


1 çay kaşığı karabiber


Sosunun Malzemeleri:


3 yemek kaşığı tereyağı


3 tatlı kaşığı pul biber


Yoğurt


4-5 diş sarımsak


1 çay kaşığı kuru nane


Hazırlanışı:


Haluj hamuru için; un¸ su ve tuzdan kulakmemesi yumuşaklığında hamur yoğuruyoruz.


Hamuru kolay kullanım için küçük parçalara ayırıyoruz. Üzerine nemli bez örterek bir kenarda dinlenmeye bırakıyoruz. 2 baş kuru soğanı ufak ufak doğrayıp¸ orta boy tavada 1 çay bardağı zeytinyağı ile öldürüyoruz. Üzerine pul biber¸ salça ve karabiber ekleyip karıştırıyoruz.


Daha sonra bu karışımın içerisine haşlanmış ve püre haline getirilmiş patatesleri de ekliyoruz. Dinlenen hamurdan küçük bezeler alıyoruz. Un serpip açıyoruz. Büyükçe bir bardak ağzıyla yuvarlak bir şekilde kestiğimiz hamurun içine karışımdan bolca koyuyoruz. İki ucunu birleştirip yarım ay şekline getirdiğimiz hamuru kapatıyoruz. (Parmaklarınızla hamurun kapandığı yerlere sıkı sıkı bastırın.


Arzu ederseniz kapanma yerlerini bir makas-bıçak yardımı ile örgü haline getirilebilirsiniz.


Hamurları tam yapıştıramazsanız pişerken dağılabilir.) Hazırladığımız halujları birbirlerine değmeyecek şekilde bir tepsiye diziyoruz.


Orta büyüklükte bir tencerenin yarısına kadar su koyup kaynatıyoruz. Su kaynayınca


bir tatlı kaşığı tuz atıyoruz. Halujları bu suyun içinde hafifçe karıştırarak haşladıktan


sonra alıyoruz. Tereyağını eritip pul biber ve sarımsakla harmanlıyoruz. Servis tabağındaki halujları da bu sosla karıştırıyoruz. Yoğurt ve üzerine serptiğimiz nane ile servis yapıyoruz.


AFİYET OLSUN…Sinirlilik Ve Zihin Yorgunluğunda Faydalı Bir Bitki


SEMİZOTU


 


Semizotu (semizebe) : Semizotugiller familyasından; bir yıllık otsu bir bitkidir. Gövdesi toprak üzerine yatık¸ yaprakları sapsız ve etlidir. Yenilen kısmı¸ küçük¸ yuvarlak yeşil yaprakları ve körpe saplarıdır. C vitamini ve Demir bakımında zengindir. İçeriğinde kuzukulağı asidi bulunduğundan tadı biraz mayhoştur.


 


Faydası: Mide ve bağırsak kanamalarında ve kanlı idrarda faydalıdır. Kanı temizler. Vücuda serinlik verir. Şeker hastalarının susuzluğunu giderir. İdrar söktürür. Kabızlığı giderir. Zayıflamaya faydalıdır. Dalak hastalıklarında şikâyetleri geçirir. Uykusuzluk¸ sinirlilik ve zihin yorgunluğunda faydalıdır. Lapası¸ yanık ve apsede rahatlık verir.


Semizotu¸ içerdiği yüksek oranlı lifiyle peklik (kabızlık) çekenlere iyi gelir.


Yaşlı¸ hasta ve diyet yapan kişiler için çok uygun bir sebzedir.


Semizotunun içerdiği omega 3 doymamış yağlar¸ balıklarınkiyle kıyaslanabilecek düzeydedir: Geleneksel olarak gut hastalığına¸ baş ağrısı ve bedendeki diğer ağrılara iyi geldiğine inanılmaktadır. Günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar¸ semizotunun sağlığa yararlı bu etkisinin varlığını doğrulamaktadır.


Semizotunun¸ kanama hastalıklarında ve peklikte çok faydalı olduğunu kaydeden uzmanlar¸ kanı temizlediğini¸ bol idrar söktürdüğünü¸ kanı¸ üre ve benzeri pisliklerinden temizlediğini¸ sinir krizleri ve beyin yorgunluğunu geçirdiğini¸ böbrekteki kum ve taşı döktüğünü bildiriyor.

Sayfayı Paylaş