DEPRESYON NASIL TANINIR?

Somuncu Baba

"Depresyon stresli¸ acılı bir olay
ile tetiklenebildiği gibi belirgin bir
sebep olmaksızın da gelişebilir.
Bulgular ani bir şekilde ortaya
çıkabilir veya yavaş yavaş
belirebilir."

Depresyon çoğu zaman farkedilmez veya tedavi edilmez. Hâlbuki yorgunluk¸ baş ağrısı veya uykusuzluk gibi şikâyetler depresyondan ileri gelebilir. Depresyondaki bireyler çoğu defa bulgularını inkâr ederler¸ önemsiz gösterirler veya stres deyip geçerler. Birçok hasta da doktora gitmekten kaçınır. Çünkü depresyon teşhisini hatalı bir şekilde irade zayıflığı veya karakter güçsüzlüğü ile ilişkilendirirler.


Depresyon stresli¸ acılı bir olay ile tetiklenebildiği gibi belirgin bir sebep olmaksızın da gelişebilir. Bulgular ani bir şekilde ortaya çıkabilir veya yavaş yavaş belirebilir.


Şu belirtiler aklımıza depresyonu getirmelidir:


Devamlı hüzünlü olma: Sürekli ağlıyor veya kendimizi duygusuz hissediyorsak.


Alınganlık: Kolayca alınabiliyorsak.


Endişe duyguları: Alışılmadık bir şekilde gergin¸ endişeli veya küçük sorunlarla zihnimiz meşgulse.


Hayattaki ilgi ve zevklerin kaybı söz konusuysa.


Kendimize bakmıyor¸ temizlik ve giyime dikkat etmiyorsak.


İştah: İştahsızlık veya aşırı yiyerek kilo alıyorsak.


Uyku düzeninde bozulma: Gece uykuya dalmada zorluk olabilir¸ sık sık uyanabilir veya sabah erken kalkıp tekrar uyuyamayabilir. Bazen de çok fazla uyuyabilir¸ günün büyük kısmını yatakta geçirebiliriz.


Yorgunluk ve enerji kaybı: Enerji seviyesi düşük olabilir veya kendimizi her zaman yorgun hissedebiliriz. Hareketlerimiz yavaşlayabilir ve daha yavaş bir şekilde konuşabiliriz.


Konsantrasyonda¸ dikkat ve hafızada azalma oluyorsa.


Haleti ruhiyede aşırı değişmeler: Kısa süre içerisinde aşırı neşe halinden ümitsizliğe kadar değişebilen gel gitler yaşıyorsak.


Çaresizlik duyguları varsa.


Karamsarlık ve ümitsizlik: Geleceğe ait endişeler¸ her şeyin kötüye gideceği hissi mevcutsa.


Değersizlik veya suçluluk duyguları: Çevremizdeki insanlar kadar iyi olmadığımızı hissederek diğer insanlardan uzaklaşıyorsak¸ gereksiz yere kendimizi suçlu görüyorsak ve bunlarla zihnimiz fazlasıyla meşgulse.


Sürekli olumsuz düşünce söz konusuysa.


Baş ağrıları¸ sindirim bozuklukları veya müzmin ağrılar çekiyorsak.


Ölüm ve intihar düşünceleri varsa.


Saydığımız belirtilerin bir kısmını tanıyorsak depresyonda olabiliriz. Bu durumda uzmandan yardım istemeli¸ tedavi olma yoluna gitmeliyiz.


 


DEPRESYON ORANLARI


Depresyon kadınlarda erkeklerde görüldüğünden iki kat daha yaygındır. Hayat boyunca erkeklerde yüzde 10 oranında rastlanırken kadınların yaklaşık yüzde 20'sinde görülmektedir.


Depresyon kadınlarla ereklerden daha erken yaşlarda¸ sıklıkla 25-44 yaşları arasında görülür.


Kadınların erkeklere göre daha fazla depresyona girmesinde kadın hayatına özel bazı tıbbi¸ psikolojik ve sosyal faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Bunlar:


• Kadın cinsiyet hormonları zaten mizaç değişiklikleri yaşar. Yani genç kızlıkta¸ menitruasyon sırasında¸ annelikte¸ menapozda kadın ayrı haleti ruhiyeye sahiptir.


• Kadınlar hem iş hem de aile hayatına ait sorumlulukları daha fazla omuzlamak durumunda kalmaktadır. Ayrıca erkeklere oranla daha fazla cinsel veya fiziksel travmaya maruz kalma ihtimalleri mevcuttur.


• Sosyal ve kültürel farklılıklar sebebiyle kadınların erkeklere göre problemlerini çözmeye çalışma eğilimleri daha azdır. Bir hastam bunu şöyle ifade etmişti: "Erkek sıkılınca¸ üzülünce gece de olsa çıkar¸ dolaşır. Veya kahveye¸ arkadaşlarıyla balığa¸ ava gider. Ama ben kadınım¸ evde kalıp devamlı problemimi düşünmek zorunda kalırım."

Sayfayı Paylaş