ERZURUM KADAYIF DOLMASI

Somuncu Baba


Malzemeler:


1- Yarım kilo kadayıf


2- 250 gr. ceviz


3- 10 adet yumurta


4- Ayçiçeği yağı (Kızartma için)


Şurubu İçin:


Şurubu İçin


5 bardak toz şeker


5 bardak su


Bir limon


Hazırlanışı:


Kadayıflar el büyüklüğünde parçalara ayrılır. Arasına bir yemek kaşığı dövülmüş ceviz konup kenarları kapatılarak sıkı bir şekilde sarılıp kenara bırakılır. Tencereye beş bardak su¸ beş bardak toz şeker konarak ocağa konur.


Kaynamaya başlayan şurup 20-25 dk. daha kaynatılır. Daha sonra limon suyu ilave edilip ocak kapatılır. Diğer taraftan kızartma tavamıza yeterince yağ konup kızdırmaya başlanır.


Çukurca bir kapta 10 yumurta iyice çırpıldıktan sonra sarılı olan kadayıflar yumurtaya bulanarak tavada iyice kızartılır. Kızartılan dolmalar tavadan alınıp soğumuş şurubun üzerine bırakılır.


Dolmalar bitene kadar bu işleme devam edilir. Şurup içindeki dolmalar servis tabağına alınarak soğumaya bırakılır.


Afiyet olsun. 


Gülgillerden Böğürtlen


Halk arasında tilkiüzümü olarak da anılan böğürtlenin hem çiçeklerinin hem de taze meyvesinin pek çok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Mevsim özellikleri nedeniyle en çok Mersin ve Bursa yörelerinde yetiştiriliyor. Kozmetik sanayisinde ise içinde böğürtlen aroması bulunan duş jeli ve güzellik losyonları üretilmektedir.


Gülgillerden olan ve bahçe çitlerinde¸ yol kenarlarında kendiliğinden yetişen dikenli bir çalıdır. Yemişi ahududuya benzer¸ fakat ondan küçüktür. Önceleri kırmızı iken sonraları kararır. Yaprakları; çiçekleri açmadan toplanıp¸ kurutulur. Birçok türü vardır.


Faydası: İdrar söktürür. Ayaklardaki şişlikleri indirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Gözlerdeki


zafiyeti giderir. Mesane taşlarının düşmesine yardımcı olur. Ağız¸ dil¸ diş eti ve bademcik iltihaplarını giderir. Haricen kullanıldığı takdirde ağrıları dindirir¸ yanıkları iyileştirir. Kökü kaynatılıp suyu içilecek olursa kandaki şeker miktarını düşürür.

Sayfayı Paylaş