KABUNİ

Somuncu Baba

500 gr. kuşbaşı koyun eti (kol veya but)
2 kahve kaşığı kimyon
1 çorba kaşığı tarçın
1 büyük soğan (ince kıyılmış)
5 çorba kaşığı tereyağı
500 gram pilavlık pirinç ( 2 su bardağı)
200 gram haşlanmış nohut ( 1 su bardağı)


15 kuru kayısı¸ (ince uzun doğranmış)


Tane karabiber


Toz karabiber


Tuz3 çorba kaşığı tereyağı ile kuşbaşı koyun etini kavuruyoruz. Üzerini örtecek kadar sıcak su koyuyoruz. ½ (yarım) çorba kaşığı tarçını¸ 1 kahve kaşığı kimyonu¸ tane karabiberleri ve tuzu ekleyerek orta ateşte pişiriyoruz. Et pişince tencereden çıkarıp suyunu süzüp bir kaseye ayırıyoruz.

İnce doğranmış soğanı ayrı bir tavada¸ 2 çorba kaşığı tereyağında kavuruyoruz. Etleri piştikleri tencereye tekrar koyarak¸ üzerine kavrulan soğan ile kimyonun ve tarçının geri kalanını¸ toz karabiberi¸ tuzu ve nohutu ilave ediyoruz. Hepsinin üzerine 4 su bardağı su ekleyerek kaynatıyoruz. Yıkayıp süzdüğümüz pirinçleri de içine atıp¸ pilav pişirilir gibi pişiriyoruz. Diğer taraftan sıcak suda beklettiğimiz kayısıları ince uzun doğruyoruz. Pilav pişer pişmez¸ kayısıları üzerine ekliyoruz. 10-15 dakika dinlendirip servise sunuyoruz.


 


Afiyet olsun.


Ebegümeci (hubbaz):


Ebegümecigillerden; çiçekleri ilaç¸ yaprakları da sebze olarak kullanılan ve genellikle tarla kenarlarında kendi kendine yetişen bir ottur. 20-70 cm. boyundadır. Yaprakları sarmaldır. Mayıs-Ağustos ayları arasında çiçek açar. Yaprak ve çiçeklerinde fazla miktarda müsilaj vardır. Yaprak ve çiçekleri kurutulmadan kullanılır. Faydası: Göğsü yumuşatır¸ öksürüğü keser. Mide ve bağırsakların muntazam çalışmasını sağlar. Kabızlığı giderir. Mide bulantısı ve kusmaları önler. Ateşi düşürüp¸ vücuda rahatlık verir. Boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir. Nezle¸ bronşit¸ nefes darlığı tedavisinde kullanılır. Lapası çıbanların olgunlaşmasını sağlar. Burun kanamasını durdurur. Dişeti hastalıklarını tedavi eder. Mide ağrısını keser. Burun tıkanıklığını giderir. Sindirim sistemine iyi gelir. Akciğer kanserini önleyici özelliği vardır. Akciğerleri temizler. Balgam söktürücüdür. Sigarayı bırakan kişilerde¸ akciğerleri 70 günde temizler. Kanserden koruyucudur. Ebegümeci Çayı: Kaynar suyun içine bir miktar ebegümeci atılır ve 5 saat bekletilir. Aç karnına bu çay içilir. Kaynatılmaz. Demleme usulü tüketilir.


Sayfayı Paylaş