ZEKÂ BESİNİ BALIK

Somuncu Baba

Genel hatlarıyla yer verdiğimiz balığın faydalarına her geçen gün yenileri eklenmektedir Balıktan sağlanan tüm faydalar Rabbimizin bizlere verdiği büyük bir nimettir Tüm besinlerde olduğu gibi balıklardaki üstün yapıyı da bizler için yaratan Âlemlerin Rabbi Allah'tır Allah (c.c) her şeyi hikmetle yaratır.

Balığın birçok faydası gelişen teknoloji sayesinde bugün daha iyi tespit edilmektedir. Son zamanlarda balığa zekâ besini lakabı takılmıştır. Balığın zekâyı geliştirmesi¸ içerisinde bulunan ve insan tarafından sentezlenemeyen Omega–3 yağ asidinin içindeki DHA (decosa hexaenoic acid)'dan kaynaklanmaktadır.


Balık her yaş grubu için ayrı bir fayda sağlamaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.


 


Çocukluk ve Gençlik Dönemlerinde Balık Tüketimi


Çocukların normal gelişiminin yanı sıra beyin gelişimleri için de haftada iki gün mutlaka balık tüketmeleri gerekir. Özellikle somon¸ uskumru¸ ton balığı¸ sardalye gibi balıklar Omega–3 yönünden oldukça zengin balıklardır. Omega–3 yağ asitlerinden DHA insan beynindeki hücrelerin yenilenmesine katkıda bulunur.


 


40 Yaşından Sonra Balık Tüketimi


40 yaşından sonra çağımızın hastalıkları arasında ilk sırayı alan kalp damar hastalıkları¸ kolesterol¸ yüksek tansiyon¸ şişmanlık¸ yorgunluk daha fazla kendini göstermektedir. Balığın¸ içerdiği Omega–3 yağ asidi ile vücut sağlığı için adeta bir kalkan görevi görmekte ve düzenli olarak tüketildiğinde kalp hastalıkları riskini azalttığı ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği artık bilinen bir gerçektir.


Balığın içinde bulunan vanadyum isimli mineral madde sayesinde kötü kolesterolün vücut tarafından salgılanmaması sağlanmaktadır.


 


Hamilelikte Balık Tüketimi


Özellikle gebeler için son 3 aylık dönem¸ bebeğin beyin gelişimi ve göz gelişimi için çok önemlidir. Beyin gelişimi anne karnında başlamakta ve hamileler anne karnındaki bebeğin gelişimi ve anne sağlığı için mutlaka balık tüketmeleri gerekmektedir. Omega–3 özellikle hamilelik dönemi boyunca ve bebeklik dönemi başlarında beyin ve sinirlerin uygun şekilde gelişimi için çok önemlidir.


 


Omega–3 yağ asidi¸ trombositlere etki ederek kanın pıhtılaşma riskini azaltarak¸ damar sertliğine¸ felç ve kalp krizine büyük ölçüde engel olmaktadır.


Omega–3 yağ asidi¸ vücutta oksijene bağlanarak¸ elektron transferini gerçekleştirmekte ve vücutta birtakım kimyasal işlemler için enerji sağlamaktadır. Bu yüzden balık yiyen insanlarda yorgunluk büyük ölçüde azalmakta¸ kavrama ve hareket gücü artmaktadır.


 


Balık ve Stres


Son yıllarda yapılan araştırmalarda balık yağının depresyon ve şizofreni belirtilerini hafiflettiği¸ Alzheimer hastalığını önlediği görülmüştür. Balığın içindeki DMAE (dimetilaminoetanol) isimli madde ruh hâlimizi de düzeltmektedir.


 


Balık ve İştah


Yapılan araştırmalarla balık¸ içerisinde bulundurduğu besin maddeleri sayesinde yenildikten sonra 1–2 gün daha devam edecek olan iştahı önemli ölçüde azalttığı tespit edilmiştir. Haftada 3 defa balık tüketilmekle iştahın otomatik olarak azaldığı görülecektir.


 


Balığın En İyi Pişirilme Metodu


Omega–3 yağ asidinin bu kadar faydalarından yararlanabilmek için ortamda Omega–6 yağ asidinin belli bir oranı geçmemesi gerekmektedir. Aksi halde Omega–3 yağ asidi maalesef vücut tarafından kullanılamamaktadır. Balığın ızgara yerine yağda kızartılması Omega–3 yağ asidinden yararlanılamaması demektir. O halde balık¸ yağda kızartma yerine ızgara ya da buğulama metotlarından biri kullanılarak pişirilmelidir. Bazı yörelerde balık fırınlarda karton üzerinde pişirilerek yararlı olan Omega–3 yağ asidi kartona yedirilmektedir. Bu çok yanlış bir uygulamadır. Eczanelerde satılan balık yağı tüketildiğinde bu faydalar sağlanamaz¸ zira balığın saydığımız faydaları ancak balık ızgara yapılarak tüketildiğinde mümkün olmaktadır.


Genel hatlarıyla yer verdiğimiz balığın faydalarına her geçen gün yenileri eklenmektedir  Balıktan sağlanan tüm faydalar Rabbimizin bizlere verdiği büyük bir nimettir Tüm besinlerde olduğu gibi balıklardaki üstün yapıyı da bizler için yaratan Âlemlerin Rabbi Allah'tır Allah (c.c) her şeyi hikmetle yaratır. Denizin¸ akarsuların içerisinde bulunan besin maddelerinden ancak balık sayesinde yararlanabileceğimizi unutmayalım. Uzmanlar tarafında balığın haftada en az 3 kez tüketilmesi tavsiye edilmektedir.


Balığın özellikle beyne olan olumlu etkileri sebebiyle¸ balık artık zekâ besini olarak adlandırılmakta¸ hatta reklâmlarda gördüğümüz gibi bazı gıda maddeleri DHA ile zenginleştirilmektedir. Sağlıklı günler diliyorum.

Sayfayı Paylaş