YETMİŞİKİNCİ HUTBE

Somuncu Baba

Peygamberimiz Efendimiz¸ kovucuların cehenneme gireceklerini bildirmiştir. Kovuculuk ve gammazlık¸ ara bozmak¸ bir şeyleri alıp diğerine götürmek¸ gizli şeyleri ortaya dökmektir.

“Onlara yeryüzünde fesat çıkarmayın denildiği zaman ‘Biz ancak ıslah edicileriz' derler. Şunu bilin ki¸ onlar bozguncuların ta kendileridir¸ lakin anlamazlar.” (2/Bakara 11¸ 12.)


Ey Cemaat-i Müslimin!


Bilmiş olunuz ki¸ Müslümanlığın en büyük gayesi; insanlar arasında küskünlüğü geçimsizliği kaldırmak ve onları bir kardeş yapmaktır. Kardeşliğe yakışmayan dirlik ve düzenlik bağlarını koparacak mahiyette olan her şey Müslümanlıkta yasaktır¸ haramdır.


Bundan ötürüdür ki Müslümanlık; kovuculuğu da yasak etmiş¸ bunun insanlığa yakışmayan pek çirkin bir meziyet olduğunu bildirmiştir.


Peygamberimiz Efendimiz¸ kovucuların cehenneme gireceklerini bildirmiştir. Kovuculuk ve gammazlık¸ ara bozmak¸ bir şeyleri alıp diğerine götürmek¸ gizli şeyleri ortaya dökmektir. Bir adam hakkında konuşulan ve söylenmemesi icap eden bir lakırdıyı hemen ona ulaştırmak¸ senin hakkında şöyle dediler¸ böyle söylediler demek ne kadar fena¸ ne kadar ahlâksız iş. Müslümanın vazifesi fesad değil¸ birbirine ısındırmak¸ kardeşlik¸ rabıtasını kuvvetlendirmektir.


Birinden laf alıp diğerine götürmek¸ ondan alıp berikine getirmek ne Müslümanlığa yakışır ne de insanlığa. Böyle şeyler ara bozmaktan başka bir şeye yaramaz. İyi bir Müslüman böyle kötü şeylere tenezzül etmez. Bunlar insanları birbirine düşüren kardeşi kardeşten¸ babayı evlattan ayıran¸ cemaatleri dağıtan¸ kocayı karısından soğutan¸ ahbapları birbirine düşman eden¸ büyük fitnelere ve hatta katillere sebep olan en fena ahlâksızlıktır.


Peygamberimiz sallallahü aleyhi ve's-sellem Efendimiz buyuruyor ki: “Allah'ın en kötü kulları¸ koğuculukla gezen ve dostların arasını açan kimselerdir. Kıyamet gününde Allah'ın en sevmedikleri onun yanında en kötü olanlar¸ birine bir türlü¸ diğerine başka türlü görünen her birine başka başka söyleyen ikiyüzlülerdir. Koğuculukla gezenler cennete giremezler. Kabir azâbının en çoğu¸ koğuculuktan ve bir de küçük abdest çırpıntılarından sakınmamaktandır.”


Öyle ise ey cemaat-i müslimin! Dargınları barıştırmak¸ insanları birbirlerine ısındırmak için var kuvvetinizle çalışın. Bir insandan laf alarak diğerine götürmeyin. İki adamı birbirine koğulamayın. Birine bir türlü¸ diğerine başka türlü söyleyerek iki adamın arasını açmayın¸ ikiyüzlü olmayın! Göründüğünüz gibi olun¸ olduğunuz gibi görünün. İşte Müslümanlık¸ işte insanlık!


Cenab-ı Hak cümlemizi fena ahlâklarını terk eden ahlâk-ı hamîde ile ittisafa çalışan kullarından eyleye. (Âmin)

Sayfayı Paylaş