GÖRÜNEN VE GÖRÜNMEYEN GÜZELLİKLER

Somuncu Baba

Çocuğa sık sık söz hakkı vermek¸ onun değerli olduğunu hissettirmek¸ fikirlerine saygı duymak¸ başarısını takdir etmek¸ başkalarıyla kıyaslamamak¸ sık sık sevdiğinizi söylemek¸ onlara yeteri kadar zaman ayırmak¸ birlikte iş yapmak¸ sosyal ve sportif çalışmalara katılmalarını sağlamak çocukta özgüven oluşturur.

Seda¸ ağlayarak kolundaki beni çıkarmaya çalışıyordu. Babaannesinin yanına geldi ve ağlamaklı bir halde:


— Kolumdaki lekeyi çıkaramıyorum¸ dedi. Babaannesi:


— Yavrucuğum¸ o¸ bir güzellik işareti. Onu çıkarmaya çalışma. Bak kolun kızarmış. Biraz daha uğraşırsan kolun yara olacak dedi. Küçük kız ağlamayı keserek:


— Hayır¸ bu¸ güzellik işareti değil¸ tuhaf bir şey. Ben bundan kurtulmak istiyorum¸ diyerek yeniden ağlamaya başladı. Babaannesi onu kucağına alıp bağrına bastıktan sonra torununun gözyaşlarını sildi ve:


— Canım yavrum¸ Allah bizi görünür ve görünmez bir takım işaretlerle yarattı. Bunların hepsi özel işaretlerdir. Görünen olduğu gibi¸ görünmeyenler de var¸ deyince küçük kız:


— Babaanneciğim¸ görünmeyen güzellikler nelerdir? dedi.  Babaannesi:


— Bak güzel yavrum¸ kalbimizdeki merhamet¸ cömertlik ve daha birçok güzel şeyler görünmediği gibi¸ yüreğimizdeki sevgi de görünmez. Sevgi dolu yürekler vardır; ama insanlar bunları¸ dışarıdan baktıklarında göremiyorlar.  Kolundaki görünen işaretinin dışında başka güzelliklerin de var. Gözlerinin o güzel rengi¸ o tatlı sesin¸ parmak izin ve daha birçok şey. Bütün bunlar başka hiç kimseninkine benzemeyen sadece sana ait olan güzelliklerdir. Allah sadece bunları sana verdi. Rabbimizin bizlere verdiği bu özel işaretler bizi farklı ve özel yapar¸ dedi.  Seda¸ babaannesinin bu sözlerini dinledikten sonra kolundaki bu güzellik işaretini çıkarmamaya söz verdi.


Kendini ve yaptıklarını sorgulamayan¸ gelecekleri olan gençleri iyi eğitemeyen milletlerin sonları hiç de iyi sonuçlanmıyor. Gençlerimizi iyiye¸ güzele¸ doğruya¸ yararlıya yöneltemiyorsak¸ gençlerdeki enerjiyi¸ yetenek ve becerilerini¸ duygularını geliştirmede onlara rehberlik yapamıyorsak toplu olarak hatayı kendimizde aramalı ve ben ne için yaşıyorum demeliyiz.


Ünlü tıp bilgini İbn-i Sina: "Gençliği doğru ve güzele sevk etmek¸ bütün insanlığı iyi ve güzele sevk etmektir."  Mevlâna: "Gençlerini iyi idare edemeyen toplumlar harap olmayı göze almalıdır." diyor.


Sevgili anne-babalar; gelin iyi bir hesap yapalım¸ gençlerimizi iyi eğiterek¸ geleceğimizi kurtaralım. Çocuğu eğiterek hayata hazırlamak çok önemli bir görev¸ değerli bir sanattır. Çocuğa güven duygusu vermek¸ sosyal yönlerini geliştirmek¸ sağlam kişilik kazandırmak her anne-babanın görevleri arasındadır. Anne-babalar sevgilerini göstermek zorundadır. Velinin ilk yapacağı iş çocuğuna özgüven kazandırmasıdır. Kendine inanan ve güvenen çocuk hızla gelişir.


Çocuğa sık sık söz hakkı vermek¸ onun değerli olduğunu hissettirmek¸ fikirlerine saygı duymak¸ başarısını takdir etmek¸ başkalarıyla kıyaslamamak¸ sık sık sevdiğinizi söylemek¸ onlara yeteri kadar zaman ayırmak¸ birlikte iş yapmak¸ sosyal ve sportif çalışmalara katılmalarını sağlamak çocukta özgüven oluşturur.


Çocuk ilgi duyduğu şeylere zaman ayırdığında anne-baba ilgi alanına müdahale ederse çocuk zor durumda kalır¸ yeterince gelişemez. Duygu yakınlığı ve destek gören çocuğun kişiliği gelişir¸ yetersiz duyguları aşar.


Anne-baba çocuğundaki korku ve güvensizliği kaldırmalıdır. Büyükler için küçük olan bir şey¸ çocuk için büyük olabilmektedir. Çocuğun¸ "Babam bana¸ bunda ağlayacak ne var ki¸ diyor. Babam için ağlanacak bir şey olmayabilir¸ ama benim için ağlanacak bir durum vardır." şeklinde düşündüğü unutulmamalı. Büyükler için normal görülen bir olay¸ çocuk için ürkütücü¸ hatta korkutucu olabilir. Çocuk problemle karşılaşınca anne-babanın görevi¸ çocuğunun bunun üstesinden geleceğine inandırmaları ve her zaman yanında olduklarını söylemeleri ve ona destek olmalarıdır.


Anne-babalar çocuklarına gönül desteği ile sevgilerini göstererek psikolojik destek sağlamalıdır. Sevgi cimrisi olmamalıdır. Çocuğumuza hiç çekinmeden her fırsatta¸ seni seviyorum demeliyiz¸ bunu duyan çocuk¸ kendini güvende ve güçlü hisseder. Çocuğumuza güven kazandırmanın bir yolu da onları tanıyıp¸ becerilerini uygulayacakları ortamı hazırlamak¸ onların fikirlerini almak¸ duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışmaktır. Çocuğumuza güven kazandırmak istiyorsak¸ konuşurken yüzüne bakmalı¸ sorumluluk vermeli ve takdir edip ödüllendirmeliyiz.

Sayfayı Paylaş