KAHVALTI İLE GELEN SAĞLIK

Somuncu Baba

Kahvaltı Yapmayanların uzun vadede kolayca kilo aldıkları ¸kahvaltı yapmayanlar sadece kolay kilo almakla kalmazlar¸ kilo vermekte yada verdiği kiloları korumakta da güçlük çekerler.

Çoğumuzun önemsemediği yemek öğünü kahvaltıdır. Zaman darlığı¸ daha fazla uyuma isteği¸ sabah iştahsızlığı vs. gibi nedenlerle kahvaltıyı terk etme oranı özellikle iş günlerinde oldukça yüksektir.


Sabah uyandığınızda bedenimiz nerdeyse 10-12 saat enerji sağlayacak hiçbir yakıt almamış durumdadır. Yakıt bulamadığı için elinde bulunan az yakıtla bütün organlarını başta  beyin olmak üzere tam kapasite ile çalıştırmaz.Kahvaltı yapılmadığı zaman bu durum  vucüda o kadar fazla zarar vermektedir ki konunun önemini tam anlatabilmek ve vurguyu tam yapabilmek için bu zararları 3 ana başlık altında toplayarak anlatmak istiyorum.Bu zararlar


DUYGUSAL  ZARARLARI :Beynimizin kahvaltı yapılmamasına ilk tepkisi duygusaldır.Beyin enerjiyi kahvaltı şeklinde alamazsa bunu kendisi için bir tehlike sayar böylece vucudu çalıştırmamak için elinden geleni yapar.En büyük kozu isteksizlik¸canı çekmemek¸uyuşukluk¸bıkkınlık duygularla daha fazla enerji harcamanıza engel oluşturacak duyguları üreterek elinde olmayan enerjiyi daha fazla tüketerek yaşama riskini tehlikeye sokmaz istemez.


KISA VADELİ ZARARLARI:Kahvaltı öğününü atlayanlarda daha kuşluk saatlerinde başlayan Dikkat eksikliği¸Odaklanma güçlüğü¸ Gerginlik¸ Öğrenme zorluğu¸Okulda verimsizliğe  Güçsüz kalmaya¸Daha alıngan tavırlar sergilemeye başlanır.Öğlene DOĞRU:ifade etme güçlüğü¸ Odaklanma bozukluğu¸ Düşünce karmaşası¸Uyku hali gibi belirtiler başlayacaktır.Bu belirtileri çarpıntı¸ terleme bilinç bozuklukları izleyecektir.


UZUN  VADELİ ZARARLARI:Kahvaltıyı atlayan bireylerin büyük bir kısmı kahvaltı yapmayarak kilo verdiklerini düşünürler halbuki;durum bilinenin tam aksidir.Çünkü kan şekerinin uzun süre düşmemesi için vucut kortizol ve epinefrin isminde iki hormon salgılar bu iki hormonda sinirlilik¸erken yorulma¸halsizlik problemlerini beraberinde  getirir ki örneğin merdiven çıkmanız yada yürümeniz gerekirken bunları yapmadığınızdan dolayı kilo alınır.Kahvaltı Yapmayanların uzun vadede kolayca kilo aldıkları ¸kahvaltı yapmayanlar sadece kolay kilo almakla kalmazlar¸ kilo vermekte yada verdiği kiloları korumakta da güçlük çekerler.Kahvaltı yapmayan bireylerin öğlen daha yağlı yiyeceklere yöneldikleri ve gün içinde daha fazla abur cubur tükettikleri bu şekilde de  Kolesterol seviyelerinin yükseldiği bilimsel olarak ispatlanmıştır.


KAHVALTI ÇOCUKLAR  İÇİN DAHA ÖNEMLİDİR.


Çocuk ve gençlerde geç uyanma servise yetişememe korkusu v.b.sebeplerle kahvaltı yapmama yada kahvaltıda yetersiz besinlerle kahvaltı yapılması sonucunda dünyanın birçok ülkesinde yapılan araştırmalarla ispatlanmıştır ki;kahvaltı yapmayan öğrencilerin kendine güvenlerinin azaldığı¸derse katılımlarının olmadığı¸hata yapma oranlarının çok yüksek olduğu¸çalışma hızlarının yavaşladığı¸ aritmetik¸ problem çözme ve dikkat gerektiren derslerde ¸başarılarının düştüğü¸arkadaşlarıyla uyumlarında problemler yaşadıkları fiziksel sosyal olaylara mukavemetlerinin azaldıkları¸algılamalarının azaldığı¸hatırlama düzeylerinin düştüğü  tespit edilmiştir.


İDEAL KAHVALTI NASIL OLMALI?


Kahvaltı yapmamak ne kadar vucuda zarar veriyorsa belli besin elementlerini almadan yapılan kahvaltı da o kadar vucüda zarar verir.Şekerli bir besin ile güne başlamak öğlene doğru aşırı acıkma ve konsantrasyon düşüklüğü¸ kan şekerinde oynamalar sonucu problem yaratır.Bu nedenle aşırı şekerli gıda tüketiminden özenle kahvaltıda kaçınılmalıdır.Dengeli bir kahvaltı için günlük protein ve enerji ihtiyacımızın 1/4 ünü kahvaltıda almak zorundayız.Bu hayat boyu unutulmaması gereken  bir düstürdür.Hayvansal protein almadan yapılan kahvaltı eksik kahvaltıdır.Hayvansal protein kaynağı olarak Süt¸Peynir¸Yoğurt ve Yumurta kastedilmektedir.Kahvaltıda her gün bu besinler bulundurulmalıdır.Kahvaltının ana besinleri bunlardır.Kahvaltıda C vitamini kaynağı olan biber¸maydonoz gibi sebzelerde tüketirsek gün boyu halsizlik çekmeyiz.  


Günümüzde kahvaltı yapılmayarak kaybedilen ve yukarıda zikredilen rahatsızlıklar günümüz insanının en önemli problemleri arasında yer almaktadır. Yapılmayan kahvaltı ile hem sağlığımız bozulmakta hem de hayatı zorlanarak yaşamamıza neden olmaktadır.Kahvaltıdan önce içilen bir bardak ılık suyun metabolizmaya çok faydası vardır. Bol sağlıklı günler diliyorum.

Sayfayı Paylaş