AŞÛRE İKRAMI

Somuncu Baba

Aşûre dağıtımı¸ insanlar arasındaki sevgi kardeşlik ve barış duygularını pekiştirmek ve
milli örf ve adetlerin yaşatılmasını sağlamak amacıyla yapılmaktadır.

Genel Merkezi Malatya Darende de bulunan Es Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı¸ temsilciliklerinin ve gönüllülerinin bulunduğu 44 il ve ilçede Aşûre dağıtımı yaptı. Adana¸ Adapazarı¸ Alanya¸ Amasya¸ Ankara¸ Nazilli¸ Bartın¸ Bolu¸ Gerede¸ Dörtdivan¸ Bursa¸ İnegöl¸ G.Antep¸ Denizli¸ İskenderun¸ İstanbul¸ İzmir¸ Gölcük¸ Gebze¸ K.Maraş¸ Elbistan¸ Karabük¸ Yenice¸ Eskipazar¸ Kayseri¸ Konya¸ Ilgın¸ Karapınar¸ Ereğli¸ Akşehir¸ Malatya¸ Darende¸ Mersin¸ Silifke¸ Osmaniye¸ Düziçi¸ Samsun¸ Sivaş Zara¸ Tokat¸ Turhal¸ Zonguldak¸ Ereğli ve Çaycuma'da Cuma namazı çıkışında gerçekleştirilen dağıtımla¸  binlerce insana ulaşıldı.

Vakıf Yetkileri tarafından¸ Aşure Dağıtımının¸ İnsanlar arasındaki sevgi kardeşlik ve barış duygularını pekiştirmek ve milli örf ve adetlerin yaşatılmasını sağlamak amacıyla yapıldığını¸ her sene devam eden bu faaliyetlerin her yıl yapılacağını¸ bu vesile ile halkımızın Muharrem Ayını tebrik ettiklerini¸ Ülkemize ve İslam Alemine hayır ve huzur getirmesini temenni ettiklerini ilettiler.

Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre 1986 yılında Malatya İli Darende İlçesinde kurulan Es Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı¸ sağlık¸ sosyal yardım¸ eğitim¸ kültür ve tarihi eserlerin korunması alanlarında hizmet veriyor.

Aşûre Günü :
"Aşûre günü" Muharrem ayının onuncu günüdür.
Muharrem ayında¸ Aşûre gününde¸ tarihte çok önemli hâdiseler cereyan etmiştir. Bunlardan birkaçı şunlardır:
* Âdem Aleyhisselâmın tevbesinin kabulü
* Nuh tufanından kurtulanların karaya ayak basması
* Hz. İbrahim (a.s)'in  atıldığı ateşten kurtulması
* Hz. İdris (a.s) ‘in göğe çıkarılması
* Hz. Süleyman'a saltanat verilmesi
* Hz. Yakub (a.s)'un ¸ oğlu Hz. Yusuf (a.s)'a  kavuşması
* Hz. Eyyub (a.s)'un yakalandığı ağır hastalıktan kurtulması
* Hz. Musa (a.s)'nın¸ kavmiyle beraber Kızıldeniz'i geçmesi¸ Firavun ve ordusunun denizde boğulması¸
* Peygamberimizin (s.a.s) torunu Hz. Hüseyin (r.a)'in şehit edilmesi
gibi olaylar bugünde gerçekleşmiştir.

Aşûre Tatlısı :
Rivayet edildiğine göre; Nuh tufanından kurtulanlar¸ Aşûre gününde selâmete erdiler. İman edenler felâketten¸ tufandan kurtulduklarında azıklarını açtılar; buğday¸ nohut¸ fasulye vs. yiyecek maddelerini karıştırarak¸ pişirdiler… Pişirilen aş bereketlenerek herkesi ihya etti.

Aradan nice yıllar geçmiş olmasına rağmen iman edenlerin kurtuluş günü¸ zaman içinde "Aşûre" denilen bir tatlı yapılarak anılır ve yaşatılır oldu. Pek çok geleneklerimiz vardır ki¸ yediden yetmişe bütün millet fertlerini birleştirir¸ kaynaştırır¸ dayanışmaya¸ işbirliğine vesile olur. Aşûre geleneğimiz de bir tatlı ikramı gibi görünmekle beraber¸ sembolize ettiği mânevî hâdise ve meydana getirdiği kardeşlik atmosferi bakımından mühimdir.

Fotoğrafları görmek için tıklayınız (Büyük Fotoğrafları görmek için açılan sayfadaki küçük resimlerin üzerine tıklayınız)

Sayfayı Paylaş