İLLERİMİZİ TANIYALIM

240 Çocuk-12

BALIKESİR

Doğal güzellikleri ve tarihî birçok yapılarıyla ülkemizin en güzel köşelerinden olan Balıkesir ilimizin Altıeylül, Ayvalık, Balya, Bandırma, Bigadiç, Burhaniye, Dursunbey, Edremit, Erdek, Gömeç, Gönen, Havran, İvrindi, Karesi, Kepsut, Manyas, Marmara, Savaştepe, Sındırgı, Susurluk olmak üzere toplamda 20 tane ilçesi vardır.

Kaz Dağı ve Milli Parkı: Kaz Dağı, aynı adı taşıyan milli parkı ülkemizin doğal güzelliklerindendir. Mavinin ve yeşilin mükemmel görünümü ile görülmeye değer nadide yerlerden birisidir.

Kuş Cenneti Milli Parkı: Kuş Cenneti Milli Parkı, göç eden kuşların bir durak olarak kullandıkları, burada yumurtlayıp kuluçkaya yattıkları, yavrularını burada büyütüp besledikten sonra da burayı terk ettikleri doğal güzelliklerimizdendir. 230’dan fazla kuş türünün uğradığı Kuş Cenneti Milli Parkı’na toplamda gelen kuş sayısı ise 3 milyon civarında.

Zağnos Paşa Camii/Paşa Camii ve Külliyesi: Kentin merkezinde, Mustafa Fakıh Mahallesi’nde, çarşı içerisinde yer alır. Cami, türbe ve hahamdan oluşan bir külliye durumundadır. Fatih Sultan Mehmet’in vezirlerinden Zağnos Mehmed Paşa tarafından 1461’de yaptırılmıştır.

Saat Kulesi: Saat Kulesi 1829 yılında Girit’li Mehmet Paşa tarafından İstanbul Galata Kulesi’nin benzeri olarak silindir şeklinde yaptırılmış idi. 1897 yılındaki deprem nedeniyle yıkılınca, 1901 yılında bugünkü şekliyle yeniden yaptırılmıştır.

Sayfayı Paylaş